< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ РОСЛИННОГО ОРГАНІЗМУ. ПОДРАЗЛИВІСТЬ ТА РЕГУЛЯЦІЯ ПРОЦЕСІВ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Тривалість життя рослин

Тривалість життя різних рослин обмежується певною, характерною для кожного виду, часовою межею. Деякі з рослин живуть короткий період, але є і рослини з тривалим періодом життя. Наприклад, тривалість життя вишні, яблуні – 100 років, дуба, тиса – 2000 років, сосни, кедра – до 3000 років, баобаба, болотяного кипариса – до 4000-5000 років. А ось секвойядендрон, або мамонтове дерево, або веллінгтонія (Segvoiadendron giganteum) є найбільшим і найдовговічнішим у рослинному світі деревом. Це однодомне вічнозелене дерево-релікт Північної Америки заввишки до 100-120 м і до 10-14 м у діаметрі, онтогенез якого триває близько 2-4 тис. років і може досягати 6000 років. Тривалість життя різних організмів визначається взаємодією багатьох чинників зовнішнього середовища та спадковою програмою індивідуального розвитку кожного виду.

Незважаючи на різницю в тривалості життя рослин, у них є загальна властивість. Це формування упродовж онтогенезу спочатку вегетативних органів, а потім – генеративних. У різних рослин ці процеси формування органів відбуваються по-різному і охоплюють різний період, у зв'язку з чим рослини поділяють на однорічні, дворічні та багаторічні. Однорічні рослини – це рослини, у яких розвиток вегетативних і генеративних органів відбувається упродовж одного вегетаційного періоду (огірки, овес, помідори). Серед однорічників розрізняють таку цікаву групу, як ефемери, життєвий цикл яких завершується протягом кількох тижнів (вероніка весняна, бурачок пустельний). Дворічні рослини на першому році життя утворюють звичайно тільки корені, стебла і листки, а після перезимівлі бруньки підземних частин проростають, рослина утворює стебло, квітки і плодоносить (капуста, морква, буряк, петрушка тощо). Багаторічні рослини утворюють вегетативні органи протягом двох-трьох років, і лише потім у них починається плодоношення, яке триває багато років підряд (яблуня, груша).

Генеративні органи можуть формуватися в рослин один раз або багато разів упродовж життя, тому розрізняють монокарпічні й полікарпічні рослини. Монокарпічні рослини – це рослини, які упродовж життя, незважаючи на його тривалість, зацвітають лише один раз і відразу після цвітіння та плодоношення гинуть. В онтогенезі таких рослин виділяють період вегетативного та генеративного розвитку. До монокарпіків належать всі однорічні та дворічні рослини, а з багаторічних – деякі агави, бамбуки, пальми тощо. Полікарпічні рослини – це рослини, у яких генеративні органи протягом життя формуються багаторазово і вегетативний ріст у них поновлюється щороку. До цієї групи належить більшість квіткових багаторічних рослин, які після досягнення періоду зрілості плодоносять, як правило, кожний рік.

Отже, тривалість життя різних видів рослин є різною і визначається взаємодією внутрішніх і зовнішніх чинників.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >