< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Загальна характеристика відділ Бурі водорості

Бурі водорості (Phaeophyta) – відділ водоростей, характерною особливістю яких є багатоклітинна будова та пластинчаста форма слані. Ця група водоростей має найскладнішу будову поміж інших водоростей. Відділ Бурі водорості налічує близько 1,5 тис. видів.

Загальні ознаки. За кількістю клітин бурі водорості – це виключно багатоклітинні організми. А за розмірами вони бувають від кількох сантиметрів до десятків метрів. Пластинчаста слань бурих водоростей має складну будову. У деяких видів групи клітин розташовуються в декілька рядів, набувають ознак відмінностей від інших клітин, чим стають схожими на тканини. Клітинні покриви представлені двошаровими оболонками. Зовнішній шар слизистий, оскільки складається з пектинових речовин та розчинних солей – альгінатів, а внутрішній – із целюлози. Бурі водорості мають зелені, коричневі й жовті пігменти, які у своєму поєднанні і визначають їхнє яскраво-жовте або буре забарвлення. Основними речовинами, які запасають ці рослини, є ламінарин та олія, що відкладаються поза межами хлоропластів. Крохмаль запасається рідко. У відділі Бурі водорості зустрічаються всі типи розмноження:

Пінулярія

Пінулярія

Фукус

Фукус

Ламінарія

Ламінарія

Саргосцм

Саргосцм

вегетативне – частинами слані, нестатеве – за допомогою зооспор та виводкових бруньок, та статеве – за допомогою гамет, які утворюються в органах-гаметангіях. Для бурих водоростей властиве чітке чергування поколінь, які розмножуються статево і нестатево.

Поширення й різноманітність. Бурі водорості є виключно морськими рослинами великих розмірів, їх можна зустріти у всіх морях Землі. Пристосовані до життя на середніх глибинах – 20-30 м, де поглинають зелені та блакитні промені світла. Але більш поширені бурі водорості на кам'янистих прибережних ділянках у морях помірних і холодних районів земної кулі. В цих місцях водорості зазнають сильних механічних ударів під час прибою, але хвилі не пошкоджують їх, тому що клітини слані вкриті захисним шаром слизу. Поблизу верхівки у багатьох видів бурих водоростей є повітряні міхурці, які утримують їх на плаву. Завдяки прибою і течіям у місцях їхнього існування відбувається постійне надходження поживних елементів, тому вони мають розгалужену слань, яка часто досягає великих розмірів. Усі бурі водорості, за винятком деяких видів саргасових водоростей, ведуть прикріплений спосіб життя. Органами прикріплення у них є ризоїди або підошви.

Найвідомішими бурими водоростями є ламінарія, фукус, макро- цистіс, саргас, пельвеція, лесонія. Рід Ламінарія, або морська капуста, об'єднує багаторічні рослини, які зустрічаються майже у всіх морях Північної півкулі. Слань цих водоростей може досягати довжини до 20 м і складається з пластини та ризоїдів, які прикріплюють водорість до підводного кам'янистого дна. Найбільше промислове значення мають ламінарія цукриста, ламінарія північна, ламінарія японська та ін.

Фукус – рід бурих багаторічних водоростей. У холодних північних морях дно, що оголюється під час відпливів, часто вкрите суцільним килимом із цих водоростей. Їх таломи досягають 30-100 см заввишки, мають дископодібну підошву та розгалужені пластини, що розширюються до верхівки. На кінцях цих пластин є повітряні міхурці, завдяки яким водорість утримує у воді своє видовжене тіло у вертикальному положенні. Саргас – це бурі водорості, тіло яких подібне до кущиків, усіяних повітряними бульбашками, що дозволяють цим організмам триматися на поверхні води.

Назва саргасових водоростей дала назву Саргасовому морю, яке розташоване на схід від Флориди та південніше Бермудських островів, між 25° і 35° градусами північної широти та між 30° і 70° західної довготи. У цього моря відсутні береги, їх роль виконують великі океанічні течії.

Значення в природі. Бурі водорості створюють органічну речовину в прибережній зоні, яка використовується в їжу тваринами морів помірних і приполярних широт. Там їхня кількість може досягати десятків кілограмів на 1 м2. Вимерлі бурі водорості утворюють водоростеве вугілля. Бурі водорості формують вздовж берегів підводні зарості, які можна прирівняти за протяжністю та густотою до наземних лісів. Велика кількість різних морських тварин (риби, молюски, ракоподібні) знаходять в цих місцях і здобич і схованку. У процесі фотосинтезу бурі водорості збагачують водойму киснем.

Значення для людини. Бурі водорості збираються людиною для використання в їжу в сирому й вареному вигляді. Наприклад, ламінарія – відома їстівна водорість, яку на сьогодні вирощують у багатьох країнах на спеціальних морських фермах. Вона містить багато поживних речовин, вітамінів і мінеральних сполук. Велика кількість бурих водоростей збирається і використовується як калійне добриво. У медицині з бурих водоростей добувають йод, бром, замінники крові тощо. Бурі водорості є основним джерелом отримання альгінатів – сполук альгінової кислоти. Вони використовуються в харчовій промисловості для покращання якості морозива, фруктових соків, у паперово-целюлозній промисловості для проклеювання паперу. У медицині з них виготовляють розчинні хірургічні нитки, а в хімічній промисловості – барвники для кольорового друку. У текстильній промисловості фарбування такими барвниками робить натуральні тканини непромокаючими та невигораючими. Бурі водорості здатні накопичувати у своїх клітинах мінеральних солей в 500-1000 разів більше, ніж їх концентрація у воді. Сучасні вчені використовують метод, який дозволяє їм за місцем скупчення бурих водоростей відшукувати морські родовища кольорових металів. Так, виявилося, що водорості, які ростуть на золотовмісних породах, містять дорогоцінного металу в 6-7 разів більше, аніж сама порода.

Отже, найзагальнішими ознаками бурих водоростей є багатоклітинність, буре забарвлення слані, обумовлене наявністю великої кількості жовтих і коричневих пігментів, та чітке чергування статевого і нестатевого поколінь.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >