< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Значення плавуноподібних у природі та житті людини

На сьогодні плавуноподібні представлені порівняно невеликою кількістю видів, частка яких у рослинному покриві звичайно незначна. Роль сучасних плавуноподібних у природі невелика, вимерлі ж їх дерев'янисті форми (лепідодендрони, сигілярії) відіграли важливу роль в утворенні вугілля. Сотні мільйонів років тому багатоводні річки під час повеней зносили повалені дерева на мілководдя, покривали їх мулом і піском. Під тиском наносів і води деревовидні плавуни, хвощі та папороті спресовувалися і за багато мільйонів років без доступу кисню перетворювалися в кам'яне вугілля. Плавуноподібні тваринами не поїдаються, оскільки містять отруйні речовини. Спори плавунів мають до 50% олії, не змочуються водою і плавають на її поверхні. Очевидно, звідси походить назва рослин – плавуни.

Окремі види плавунів використовують у побуті як декоративні рослини, у медицині – як лікарські. Наприклад, баранець звичайний, який росте в Карпатах і на Поліссі в тінистих лісах, на скелях, у науковій медицині застосовують для лікування

Плавун булавовидний

Плавун булавовидний

алкоголізму, викликання відрази до паління та при деяких захворюваннях очей. У народній медицині траву баранця використовують для лікування від глистів, при нервових і шкірних хворобах.

Слід пам'ятати, що ця рослина досить отруйна, і тому самолікування може призвести до важких наслідків. Спори плавунів використовують у піротехніці для бенгальських вогнів та фейєрверків. Тріск при їхньому згорянні виникає внаслідок гучного лускання оболонок спор, коли олія всередині закипає. Спори плавуна булавовидного під назвою "лікоподій" застосовують як натуральну дитячу присипку і для обсипання таблеток, у ветеринарії – для боротьби з комахами – паразитами домашніх тварин. Пагони цього плавуна використовують у побуті для фарбування шерсті в різні відтінки коричневого кольору, для прикрашання помешкань, створення квіткових композицій, гірлянд тощо. Деякі плавуни – справжні водяні рослини. Так, молодильник озерний добре знайомий акваріумістам. Багате тропічних видів плавунів культивують в оранжереях або в кімнатних умовах як декоративні рослини. В Україні майже всі види плавуноподібних потребують охорони. Занесеними в Червону книгу України є плавун річний, лікоподієла заплавна, баронет звичайний, плавунок (селагінела) плавуновидний, молодильник озерний та ін.

Отже, значення плавуноподібних в природі та житті людини є невеликим але їх вивчають, оскільки вони є частиною рослинного світу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >