< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Значення хвощеподібних в природі та житті людини

Участь хвощів у рослинному покриві дуже мала, хоча їхні предки були велетенськими рослинами (каламофіти досягали 10-20 метрів висоти) й утворювали великі ліси. Рештки цих рослин перетворилися в кам'яне вугілля. Більшість видів хвощів є неїстив- ними рослинами для тварин, оскільки містять отруйні речовини (хвощ болотяний) або стебла є жорсткими через наявність великої кількості кремнезему (хвощ польовий).

Практичне значення хвощів для людини невелике. Деякі з них є злісними бур'янами (хвощ польовий), бо легко розмножуються вегетативно. Проте одночасно той же хвощ польовий є лікарською (літні пагони використовують як кровоспинний та сечогінний засіб), їстивною (молоді літні пагони, кореневища та бульбочки у відвареному вигляді), фарбувальною (для забарвлення хутра у сіро-жовтий колір) рослиною. Знаходить він застосування і у ветеринарії (для загоювання ран). Хвощі є індикаторними рослинами, тобто рослинами, які характеризують умови зовнішнього середовища. Наприклад, хвощ польовий є індикатором кислих ґрунтів. Там, де його дуже багато, треба проводити вапнування. Пагони деяких видів хвощів (у хвоща зимуючого) дуже жорсткі, що обумовлює їх використання замість шліфувального паперу для чищення кухонного посуду, полірування металевих та столярних виробів. Надземна частина деяких хвощів (хвоща польового) містить значну кількість вітаміну С й солодких цукрів, а підземна – крохмалю.

Отже, значення сучасних хвощеподібних, як і плавуноподібних, у природі та житті людини можна вважати незначним.

Відділ Папоротеподібні

Характерні риси будови та розвитку папоротеподібних

Папоротеподібні – це відділ вищих спорових судинних рослин, найхарактернішою особливістю яких є наявність великих "листків". У сучасному рослинному світі папоротеподібних налічують понад 12 тис. видів, з яких в Україні у природному стані є близько 60 видів. Спорофітом у папоротеподібних є рослина, яка

Хвощ польовий

Хвощ польовий

має видозмінений підземний пагін – кореневище з додатковими коренями – та великі розсічені "листки". На відміну від інших судинних рослин, папороті мають великі листкоподібні утвори, які в молодому віці спірально закручені і ростуть своєю верхівкою. Тому в папоротеподібних це швидше не листки, а сплощені листкоподібні пагони, які мають особливу назву – вайї. Вони містять багато хлорофілу, провідні тканини, відрізняються великою різноманітністю форми, але ще не мають такої досконалої будови, як у покритонасінних. Тому папороті можуть досягати великих розмірів лише у вологих тропіках, де не тільки ґрунт, а й повітря насичене вологою. У папоротеподібних вайї можуть виконувати дві функції – фотосинтезу і спороутворення. У деяких видів папоротей (страусове перо) є два типи "листків": зелені вегетативні завдовжки до 1,7 м здійснюють фотосинтез, а невеликі буруваті – утворюють спори. Спороносні "листки" коротші від вегетативних і розділені на короткі закручені дольки. З'являються вони напередодні Івана Купала. Можливо, що в далекі часи і народився міф про цвіт папороті. Адже багато що в ньому відповідає дійсності: росте папороть у темному лісі, молоді листкоподібні утвори зі спорангіями ледь люмінесціюють уночі. На нижньому боці вайї папоротей мають коричневі горбики із спорангіями, прикриті особливими покривальцями. Їх називають соруси. У різних видів папоротей соруси є різними за формою, розташуванням. Під час дозрівання спорангії розкриваються і спори висипаються. Потрапивши на вологий ґрунт, спора проростає і утворюється двостатевий або одностатевий гаметофіт. Це покоління є вільноживучим, має невеликі розміри, зелений колір і пластинчасту форму та прикріплюється до ґрунту ризоїдами. Запліднення відбувається під час дощу, роси або у воді.

Отже, найхарактернішими ознаками папоротеподібних є наявність великих листкоподібних утворів, які виконують дві функції: спороутворюючу та фото- синтезуючу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >