< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості будови і розвитку голонасінних

Голонасінні (Pinophyta) – це вищі насінні рослини, у яких насінні зачатки і насіння лежать відкрито на плодолистках. Це, переважно, дерева, рідше кущі, трав'янистих форм немає. Відомо близько 800 сучасних видів голонасінних рослин, в Україні – близько 20 видів.

Голонасінні характеризуються рядом прогресивних ознак. Вони мають насінні зачатки, у яких розвивається жіночий гаметофіт, відбувається запліднення і утворюється насіння із зародком. Зародок складається з корінця, брунечки і сім'ядолей, із зародка за рахунок поживних речовин насінини розвивається після періоду спокою нове спорофітне покоління. Стовбури вищих спорових рослин потовщуються за рахунок кори, а стовбури голонасінних – унаслідок розростання деревини. Росту стебла в товщину сприяє камбій. Досконалішими у голонасінних стають і провідні тканини, які можуть піднімати воду від коренів до листків на багатометрову висоту. У голонасінних корінь закладається ще в зародку, з нього розвивається головний корінь. Він формує стрижневу кореневу систему, що може проникати глибоко в ґрунт, добре закріплюючи в ньому рослину. У голонасінних додаткових коренів немає. Дуже важливим пристосуванням для життя за умов суші стало виникнення пилкової трубки, яка утворюється з клітини пилку. Зрілі пилкові зерна у голонасінних містять вегетативну клітину та два спермії. Після того, як пилок потрапив на насінний зачаток, вегетативна клітина витягується й утворює цю пилкову трубку, по якій чоловічі гамети потрапляють до яйцеклітини. Таким чином, голонасінним для запліднення вода вже не потрібна.

Отже, голонасінні мають ряд переваг порівняно з вищими споровими: а) у них є насінний зачаток і насінина; 6) заплідненнябез води; в) ріст стебла в товщину за рахунок деревини; д) з'являється головний корінь і стрижнева коренева система.

У голонасінних, які є винятково різноспоровими рослинами, гаметофіти розвиваються і живуть на спорофіті, живлячись за рахунок його поживних речовин. Чоловічий і жіночий гаметофіти дуже зменшені й спрощені та повністю залежать від спорофіта. Чоловічий гаметофіт представлений пилковим зерном, який розвивається всередині пилкових мішків. Жіночий гаметофіт – це ендосперм з архегоніями, який розвивається всередині насінного зачатка. Запилення, під час якого пилкові зерна потрапляють до насінного зачатка, відбувається за допомогою вітру. Після надходження сперміїв через пилкову трубку до яйцеклітини відбувається одинарне запліднення: один спермій зливається з яйцеклітиною, а другий – гине. Від часу попадання пилку на насінний зачаток і до злиття гамет проходить не менше півроку, що є несприятливим для розмноження явищем. Розмножуються голонасінні тільки насінням і дуже рідко вегетативно.

Отже, розвиток гаметофітного покоління відбувається на спорофіті і за рахунок його поживних речовин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >