< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Видова різноманітність та поширення грибів

Гриби зустрічаються на всіх континентах земної кулі і навіть в Антарктиді. їхні володіння безмежні – вони живуть у ґрунті та воді, на рослинах і тваринах, у продуктах і промислових матеріалах. Металеві велетні техніки, витончені механізми з

Спорангій гриба

Спорангій гриба

Конідій гриба

Конідій гриба

металу й пластику, фотоплівка, ізоляція кабелів, реактивне паливо, штучні тканини, фарби, оптичне скло приладів – ці реальні втілення людського інтелекту виявляються безсилими перед крихітними мешканцями грибного царства. Гриби з дуже багатим арсеналом ферментів здатні руйнувати різні матеріали, особливо в умовах тепла й вологи. Сапрофітні гриби не лише знищують до 30% заготовленої деревини, а й руйнують дерев'яні будівлі, шпали, книги тощо.

Щодо систематики грибів, то досі точаться запеклі суперечки в колі фахівців, які пропонують різні підходи – від морфологічного до генетичного. Відповідно системи грибів у різних мікологічних шкіл виходять суттєво відмінними. Остаточної такої, яка б задовольняла всі сторони дискусії, – на сьогодні не існує. Науковці досягли єдності лише в одному питанні – розподілі грибів на власне гриби та грибоподібні організми. Відділ Власне гриби поєднує такі класи як Хитридіоміцети, Ооміцети, Зигоміцети, Аскоміцети, Базидіоміцети, Дейтероміцети та ін. Різноманітність грибів найчастіше описують за такими групами, як ґрунтові, шапкові, цвілеві, дріжджові, паразитичні гриби тощо. Ґрунтові гриби розкладають органічні рештки до мінеральних речовин, які можуть засвоювати рослини. Перетворюючи ці рештки, вони виступають в ролі "санітарів" планети і здійснюють ґрунтоутворення. Шапкові гриби споживають багато тварин і людина в їжу. Дріжджові гриби широко використовують у хлібопеченні, для виробництва квасу, пива, вина. Серед грибів є і шкідливі організми. Наприклад, цвілеві гриби можуть зумовлювати псування продуктів, а гриби-паразити спричинюють хвороби (трутовики).

Отже, найголовнішими ознаками, які обумовлюють поширення та різноманітність грибів, є розмноження і розселення спорами та наявність різноманітних ферментів, що обумовлюють споживання органічних речовин з різних джерел.

Особливості, що відрізняють шапкові гриби від інших грибів

Шапкові гриби – це група вищих грибів, характерною ознакою яких е плодове тіло, що складається з ніжки та шапки. Група шапкових грибів нараховує близько 8 000 видів.

Особливості шапкових грибів. Шапкові гриби є макроміцетами і складаються з грибниці і плодових тіл. Нитки грибниці розростаються, обплітають частинки ґрунту, рештки або корені рослин і забезпечують живлення грибів. За сприятливих умов, з яких головні – певні температура та вологість, на грибниці виникають і формуються плодові тіла. Знизу шапки є особливий шар, де розвиваються спори. Вони надзвичайно життєздатні, витримують температуру 150°С нижче нуля і не втрачають здатності проростати протягом десятиріч. Якщо розтерти частину плодового тіла гриба і розглянути під мікроскопом, то буде помітно, що воно утворене пучками ниток грибниці, які щільно прилягають одні до одних. Зверху шапка вкрита тоненькою шкіркою, забарвленою в яскраві кольори. За способом живлення більшість шапкових грибів є сапротрофами, бо живляться органічними речовинами решток організмів. Значна кількість шапкових грибів здатні утворювати грибокорінь, або мікоризувзаємовигідне співжиття міцелію грибів з коренями вищих рослин (наприклад, підберезник з березою). Гриб отримує від рослини кисень, вуглеводи, а рослини отримують від грибів азотисті

Будова шапкового гриба: 1 – шапка; 2 – ніжка; З – грибниця

Будова шапкового гриба: 1шапка; 2ніжка; З – грибниця

сполуки, фосфор, вітаміни, ростові речовини та ін. Розмножуються шапкові гриби нестатево (спорами) і вегетативно (частинами міцелію).

Різноманітність шапкових грибів. Шапкові гриби можна зустріти не тільки в лісах, де їх найбільше, а й на луках, у степах і на полях. Якщо покласти шапку спілого гриба нижньою поверхнею на аркуш паперу, то через декілька годин під нею можна побачити малюнок, утворений висипаними спорами. Він буде радіальним у пластинчастих грибів і сітчастим у трубчастих. У сироїжок, хрящів, печериць, опеньків, мухоморів на шапці з нижнього боку розміщуються пластинки, які розходяться від верхівки ніжки до краю шапки. У шпаринах між пластинками утворюються спори. Такі гриби мають назву пластинчасті. А білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк мають іншу будову спороносного шару. Зовні він має вигляд сита, бо становить собою сукупність трубочок, всередині яких розвиваються спори. Такі гриби називають трубчастими. За використанням у їжу шапкові гриби поділяють на їстівні та отруйні. їстівні гриби – це гриби, які вживаються в їжу. Найціннішими їстівними грибами є білий гриб, підберезник, маслюк, підосичник (красноголовець), лисички. Можна вживати в їжу молоді дощовики. В Україні росте близько 200 видів Їстівних грибів, але в їжу практично використовується не більше 40 видів. Слід знати, що серед трубчастих грибів є найбільше цінних, смачних, їстівних видів. Лише один вид із трубчастих грибів, які ростуть на Україні, отруйний – це чортів гриб. Отруйні гриби – це гриби, що спричинюють отруєння людини і тварин. Білки грибів досить швидко розкладаються з утворенням небезпечних речовин, тому отруєння може бути викликане не тільки отруйними, а й несвіжими, старими грибами. Отруїтися або захворіти можна й їстівними грибами, які ростуть поблизу автомобільних доріг або місцевостях з підвищеним рівнем радіації. Гриби в таких місцях накопичують шкідливі речовини з вихлопних газів або радіоактивні частки. Серед шапкових грибів, подібних до їстівних, найбільш небезпечні бліда поганка, червоний, пантерний, цитриновий, гадючий мухомори, несправжні опеньки, несправжні печериці та ін.

Значення шапкових грибів. У природі плодові тіла шапкових грибів є кормом для багатьох тварин (білок, кабанів). Деякі хворі тварини, наприклад, лосі та олені, поїдають отруйний червоний мухомор. Багато рослин завдяки співжиттю з грибами краще розвиваються, дають більшу кількість плодів та насіння. Серед шапкових грибів э і гриби, які розщеплюють відмерлі рештки. Наприклад, печериці та гнойовики живляться органічними речовинами відмерлих рослин або гною. Понад 80% судинних рослин пов'язані з грибами своєю кореневою системою, що допомагає їм у живленні та поширенні. Проростки багатьох видів лісових дерев, вирощених на поживному розчині та перенесених після цього в природний ґрунт, будуть погано рости і можуть навіть загинути. Але, якщо додати навколо цих сіянців лісового ґрунту, що містить відповідні гриби, ріст стає нормальним. Це обумовлено мікоризою.

Маслюки, білий гриб, підосичники, опеньки справжні вживає у їжу людина. З білих грибів виділено сполуки, які мають тонізуючі та протипухлинні властивості. У народній медицині витяжкою з плодових тіл білого гриба змащують обморожені частини тіла для швидшого їх заживлення, звичайний маслюк застосовується при головному болю, а дощовик їстивний – як кровоспинний засіб. Зі смертельно небезпечної для людини блідої поганки одержують речовину для лікування холери. Яскравим прикладом можливостей грибів як джерела нових лікарських речовин є циклоспорин. Ця речовина послаблює реакції відторгнення органів під час їхньої пересадки іншому організмові. Створення цього чудового препарату відкрило шлях для хірургічного лікування людей та тварин шляхом трансплантації органів. Окремі види шапкових грибів можна з великою ефективністю використовувати як органічні добрива, наприклад, печерицю звичайну. У культурі, для задоволення потреб ринку, розводять сапротрофні шапкові гриби, такі як печериця, опеньок, глива, шітаке. Ці гриби не потребують особливих умов і дають врожай плодових тіл кожні 24-48 годин, що перетворює їхнє вирощування у дуже прибуткову справу. У Червону книгу України занесені такі шапкові гриби, як боровик темно-каштановий, боровик королівський, печериця таблитчаста, гриб-зонтик дівочий, мухомор щетинистий, рижик червоний, сироїжка синювата та ін.

Отже, найголовнішими особливостями шапкових грибів є наявність плодових тіл, які складаються з ніжки та шапки, сапротрофний спосіб живлення та здатність утворювати грибокорінь. В природі гриби є обов'язковим компонентом рослинних угруповань, а людина їх найчастіше використовує в їжу та для лікування.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >