< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Значення губок у природі та житті людини

У природі губки дуже мало використовуються в їжу тваринами. Лише у деяких риб і тюленів у шлунку знаходили рештки губок, проте в харчовому раціоні й цих тварин вони не відіграють помітної ролі. Спеціалізуються на живленні губками лише деякі тварини. Такими є морські зірки, які на окремих ділянках дна Антарктики можуть майже повністю знищувати губок Росса. Губки кліони, проробляючи ходи у вапняковому субстраті, руйнують скелясті узбережжя, коралові рифи, пошкоджують черепашки вустриць, чим завдають шкоди вустричним банкам.

Між губками й іншими організмами спостерігаються різні види симбіотичних взаємовідносин. Найчастіше губки співіснують з ракоподібними й кишковопорожнинними. Описано близько 500 різних випадків зв'язків, які розглядаються як явища коменсалізму (наприклад, квартирантство бокоплавів усередині губок) й мутуалізму (співіснування зелених водоростей зоохлорел з прісноводними губками).

Губки-біофільтратори. Пропускаючи воду через своє тіло, губки є чудовими біофільтраторами води. Особливо важлива їх роль у процесах природного самоочищення водойм від гниючих решток і бактерій. За допомогою джгутиків губки пропускають через своє тіло велику кількість води. Так, губка висотою 7 см фільтрує за добу 22,5 л води. Тому деяких губок використовують в акваріумах як фільтратори води.

Губки як промислові тварини. Окремі види губок є об'єктами промислу. Це, насамперед, все туалетні губки (Spongia officinalis, Hippospongia communis), поширені в теплих морях. їх скелет складається з рогових волокон і, після певної обробки, набуває еластичності, пористості, гігроскопічності тощо, що дозволяє використовувати їх під час миття. Найбільш цінними з туалетних губок є левантійська далматинська губки, які відрізняються особливою м'ягкістю і ніжністю скелета.

Губки як прикраси. Деякі скляні губки мають дуже красиві скелети і використовуються як прикраси та сувеніри. Особливо красивою є корзинка Венери із своїм ажурним видовженим скелетом. Інша скляна губка – гіалонема має скелет з довгих товстих голок, з яких створюють різноманітні прикраси.

Губки в медицині. Висушену та розтерту на порошок губку-бодягу використовують як розтирання при ревматизмі, як гомеопатичні ліки – при невралгії.

Губки як отруйні тварини. Більшість губок мають різкий і неприємний запах, який пов'язують з виділенням отруйних речовин. Досліди показують антибіотичний вплив витяжок із морських губок. За певних умов губки можуть викликати шкірні захворювання – дерматити. У водах Карибського моря є декілька видів губок, які викликають після дотику до них почервоніння, сильне свербіння і набряки шкірних покривів.

Кишковопорожнинні немовби завмерли у своєму розвитку на стадії двошарового зародка багатоклітинних тварин.

І. Акімушкін

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >