< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Значення кільчаків у природі та житті людини

Кільчасті черви відіграють значну роль у природі. Прісноводні та морські кільчасті черви є базою живлення для інших тварин. Наприклад, нереїди і піскожили є основою живлення багатьох промислових риб. Малощетинкові (трубочники) є хорошим кормом для багатьох видів прісноводних риб, дощові черви – основна їжа кротів, їжаків, жаб, шпаків та ін. Дощові черви відіграють значну роль у процесах ґрунтоутворення, що вперше відзначив англійський біолог Ч. Дарвін. Вони прокладають у ґрунті довгі ходи, які полегшують проникнення дощової води, повітря до кореневої системи рослин, забезпечують швидке розкладання опалого листя і утворення гумусу. Крім того, вони беруть участь у перемішуванні ґрунту, виносячи на поверхню з глибших шарів частинки землі, які містять неорганічні компоненти. Викиди червів мають pH = 7,0, тому вони запобігають окисленню та олужненню ґрунту. Таким чином, наявність дощових червів у ґрунті сприяє підвищенню його родючості і є показником стану ґрунту.

Деяких з кільчастих червів, наприклад тихоокеанського палоло, людина споживає в їжу. У цього черв'яка розмноження збігається з певною фазою Місяця. У період розмноження палоло в незліченній кількості підіймаються з дна і скупчуються в поверхневих шарах води. Саме тоді їх виловлюють жителі островів Тихого океану для споживання в їжу. Окремих кільчаків (каліфорнійський червоний черв'як) розводять у промислових умовах (вермікультура) і використовують у вигляді харчових добавок для худоби, для утилізації побутових відходів, вироблення високоякісних екологічно чистих добрив. Як корм для акваріумних риб використовують трубковика.

П'явка медична сатає в нагоді в медицині для лікування тромбофлебіту, деяких форм гіпертонічної хвороби та інших захворювань. Існує навіть окремий метод лікування п'явками – гірудотерапія. Ефект такого лікування є комплексним. П'явка, що присмокталася до шкіри, викликає місцеву кровотечу, що може ліквідувати венозний застій крові, посилити кровообіг у цій ділянці тіла. Крім того, у кров потрапляють речовини, що зумовлюють знеболювальний і протизапальний вплив, зменшується імовірність тромбозів, спадають набряки. П'явка риб'яча (Piscicola geometra) нападає на рибу і може спричинити захворювання, відоме як пісцикольоз. Риб'ячі п'явки завдають значних збитків риборозплідникам. Зустрічаються п'явки не тільки в прісних водоймах і на суходолі, а й у морях і океанах. Серед них – морська риб'яча п'явка, що паразитує на камбалах у прибережних водах Курильських островів.

До Червоної книги України занесено 7 видів кільчастих червів: ейзенія Гордєєва (родина Дощовикові), жабоп'явка алжирська (родина Плоскі п'явки), п'явкамедична (родина Щелепні п'явки), глотківка Щоголєва (родина Глоткові п'явки), археобдела каспійська (родина Глоткові п'явки), псевдотрохета п'ятикільчаста (родина Глоткові п'явки), трохета потайна (родина Глоткові п'явки).

Назва "молюски" походить від латинського слова moluscus – "м'який"

Енциклопедія "Аванта+"

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >