< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Різноманітність комах

Клас Комахи об'єднує понад 1 млн видів (в Україні – більше 35 000), яких найчастіше поділяють на дві групи: комахи з неповним перетворенням (Hemimetabofa) і комахи з повним перетворенням (Holometabola).

Комахи з неповним перетворенням

Таргани (Blattoptera) – ряд комах з плоским тілом, у яких передня пара крил перетворена на надкрила, ротовий апарат гризучого типу і довгі щетинкоподібні Вусики. Ряд налічує близько 3 000 видів, які поширені переважно у тропіках та субтропіках (тарган мадагаскарський, тарган кубинський). Таргани – нічні комахи, які у природі живуть у лісовій підстилці, під камінням, у тріщинах ґрунту. Окремі види (тарган чорний, тарган рудий, або прусак, тарган американський) поширені в помешканнях людини, де живляться харчовими продуктами. Яйця відкладають в особливих капсулах – оотеках.

Богомоли (Mantoptera) – ряд комах з видовженим тілом, у яких маленька голова трикутної форми, ротовий апарат гризучого типу і великі хапальні передні кінцівки у вигляді ножиць. Відомо близько 2000 видів богомолів, поширених у країнах з теплим кліматом. У більшості богомолів добре розвинені обидві пари крил. В спокійному стані богомоли тримають передні, озброєні шипами ноги зігнутими і спрямованими вперед, наче моляться. Це типові комахи- хижаки, які підстерігають свою здобич у засідці. В Україні поширений богомол звичайний, який зустрічається в степу і рідше в лісостепу, та емпуза смугаста, емпуза піщана, ірис плямистокрилий, боліварія короткокрила, які занесені до Червоної книги України.

Терміти (isoptera) – ряд гуртових комах з видовженим тілом, у яких велика голова, ротовий апарат гризучого типу і дві пари перетинчастих крил у самок і самців під час розмноження. Відомо близько 2500 видів цих комах. Багато видів живуть колоніями в особливих спорудах – термітниках (наприклад, терміт всеруйнуючий), у гніздах під землею (терміт закаспійський), у гніздах на деревах (терміт африканський). Живляться терміти деревиною, рослинними і тваринними рештками.

У багатьох термітів у гніздах вирощуються гриби. Перетравлювання клітковини рослинної їжі здійснюється з допомогою джгутикових найпростіших (трихонімфи). В Україні трапляється один вид, поширений на півдні – терміт шкідливий.

Прямокрилі (Orthoptera) – ряд комах з видовженим тілом, у яких ротовий апарат гризучого типу, дві пари крил (прямі надкрила і віялоподібні задні крила) і стрибальні задні ноги. Відомо близько 20 000 видів (з них в Україні – близько 200). Це коник зелений, цвіркун польовий, цвіркун домашній, дибка степова, ведмедки, сарана перелітна та багато інших. Специфічна особливість пря-

Зовнішній вигляд термітів

Зовнішній вигляд термітів

Великий бурий богомол

Великий бурий богомол

Тарган рудий

Тарган рудий

мокрилих – здатність до утворення і сприймання звуків. Так, у коників звуковий апарат розташований на передніх крилах, а органи слуху – на гомілках передніх ніг. Більшість прямокрилих рослиноїдні, деякі з них – небезпечні шкідники сільськогосподарських культур і лісових насаджень. До Червоної книги України занесені пилкохвіст український, пилкохвіст Болдирева, пилкохвіст лісовий, дибка степова, коник-товстун степовий та ін.

Бабки (Odonata) – ряд комах з видовженим тілом, у яких рухлива голова з великими очима, дві пари сітчастих крил і ротовий апарат гризучого типу. Це дуже давня група комах, які жили ще в карбоні палеозойської ери. Деякі з них досягали у розмаху крил досягали 90 см. Нині ряд налічує близько 3000 видів (в Україні – понад 70). Це виключно хижі комахи, які є вправними літунами. Личинки бабок розвиваються у воді і називаються наядами. Дорослі бабки живляться дрібними комахами (комарами, мошками, мухами). Найпоширенішими представниками ряду є бабка плоска, бабка коромисло синє, бабка-лютка, бабка-красуня.

Воші (Апорlurа) – ряд комах з плоским тілом, у яких відсутні крила, погано розвинені очі й наявний колючо-сисний ротовий апарат. Ряд налічує близько 200 видів. Ноги у цих істот дуже сильні, чіпкі, пристосовані до утримання на волосяному покриві організму- хазяїна. Зір у них слабкий, зате вони дуже добре орієнтуються за запахом. Всі представники ряду – ектопаразити більшості ссавців і людини. Це людська воша (Pediculus humanus), лобкова воша, тюленяча воша, оленяча воша, заяча воша, свиняча воша та ін.

Напівтвердокрилі, або клопи (Hemiptera) – ряд комах, у яких дві пари крил (передні крила напівтверді, задні – перетинчасті), колючо-сисний ротовий апарат і пахучі залози. Ряд налічує понад 30 000 видів (в Україні – понад 800). Серед представників ряду є багато видів, що живляться клітинним соком (клопи-черепашки), кров'ю тварин і людини (клоп постільний). Багато клопів перейшло до життя у прісних (водомірки, гладуни, водяні скорпіони) та солоних (морські водомірки) водоймах. На задньогрудях у дорослих клопів є пахучі залози, які мають різкий специфічний запах. У водних і хижих видів вони відсутні. До Червоної книги України занесені коранус сірий та онкоцефал кримський, які водяться в Криму.

Рівнокрилі (Homoptera) – ряд комах, у яких дві пари однакових крил і колючо-сисний ротовий апарат. Ряд налічує понад 30 000 видів (в Україні – понад 3000). Усі рівнокрилі живляться соком рослин. їхнє тіло часто вкрите восковими виділеннями або щитком. До ряду належать попелиці, цикади, щитовки, горбатки, пінниці та ін. Багато видів є шкідниками сільськогосподарських культур і лісових насаджень або переносниками вірусних хвороб рослин.

Коник зелений

Коник зелений

Бабко-лютко

Бабко-лютко

Зовнішній вигляд воші

Зовнішній вигляд воші

Клоп-солдатик

Клоп-солдатик

Цикада дубова

Цикада дубова

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >