< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Комахи з повним перетворенням

Ряд Твердокрилі, або жуки (Coleoptero) – ряд комах, у яких дві пари крил (перша пара крил – тверді надкрила, друга – літальні) і ротовий апарат гризучого типу. Це найчисленніший за кількістю видів ряд комах, який налічує понад 300 000 сучасних видів (в Україні – близько 12 000).

Личинки переважно червоподібні. За способом живлення серед жуків є хижаки (жужелиці, плавунці, красотіли, скакуни), рослиноїдні (листоїди, водолюби), сапротрофи (гробарики, гнойовики). Дуже цікавими є пристосування окремих жуків до захисту від ворогів. Наприклад, жуки-бомбардири вистрілюють їдкою рідиною, яка на повітрі вибухає, у сонечка в гемолімфі є отруйні сполуки, які виділяються при небезпеці через з'єднання відділів тіла. Відомими є і такі жуки, як жук-носоріг, жук- голіаф, вусачі, короїди та ін. До Червоної книги України занесені турун кримський, красотіл пахучий, скарабей священний, жук-олень, вусач альпійський та ін.

Жук-сонечко

Жук-сонечко

Райдужниця велика

Райдужниця велика

Ряд Лускокрилі, або метелики (Lepidoptero) – ряд комах, у яких дві пари крил, вкритих лусочками, ротовий апарат гризучого типу в личинок (гусені) і сисного типуу дорослих. Ряд включає понад 150 000 видів комах (в Україні – близько 8000). Лускокрилі поширені на всіх континентах, крім Антарктиди, і найбільшого різноманіття досягають у тропіках. Більшість видів лускокрилих на стадії імаго живиться нектаром квітів і тому є важливими запилювачами багатьох видів рослин. Гусениці живляться переважно листям рослин і, розвиваючись у великій кількості, можуть нерідко викликати їх загибель. Найвідомішими з метеликів є шовкопряди, молі, білан капустяний, денне павичеве око, адмірал, кропив'янки, голуб'янки, велике нічне павичеве око, бражники, п'ядуни, совки, коконопряди та ін. До Червоної книги України занесені такі види метеликів, як махаон, подалірій, поліксене, аполлон, мнемозина, бражник мертва голова, бражник дубовий, сатурнія мала, ведмедиця велика та ін.

Перетинчастокрилі (Hymenoptera) – ряд комах, у яких дві пари перетинчастих крил і ротові органи гризучого обо гризучо-лижучого типу. Ряд налічує близько 200 000 видів, з них в Україні – близько 30 тис. Самки на кінці черевця мають яйцеклад (у деяких видів він перетворений на жало і протоками зв'язаний з отруйними залозами). Личинки червоподібні, здебільшого безногі. Найбільш поширеними групами є пильщики, рогохвости, шершні, мурахи, бджоли, джмелі, оси, їздці тощо. Зустрічаються й паразити, самки яких відкладають яйця в тіло молодих гусениць або лялечок (їздці) і в яйця різних комах (яйцеїди). Серед перетинчастокрилих є досить багато гуртових комах (медоносна бджола, мурашки). До Червоної книги України занесені такі види перетинчастокрилих, як сколія-гігант, сфекс жовтокрилий, джміль пахучий, бджола-тесляр фіолетовий, бджола-листоріз люцерновий та ін.

Ряд Двокрилі (Diptera) – ряд комах з рухомою головою, у яких перша паралітальні крила, друга перетворилася на дзижчальця і ротові органи колючо- сисного або лижучого типу. Ряд налічує близько 120 000 видів (в Україні – понад

Бджола медоносна

Бджола медоносна

4000). Личинки безногі, часто з редукованою головою, розвиваються у воді, ґрунті, в гниючих рештках рослин, живих тваринах і трупах. Найбільш відомими серед двокрилих є комарі-дергуни, комарі-піскуни, муха хатня, мухи-дзюрчалки, мухи-тахіни, оводи, гедзі, мошки, москіти, мухи-жигалки та ін. До Червоної книги України занесені ктир гігантський, ктир шершнеподібний, ктенофора святкова.

Ряд Блохи (Aphaniptera) – ряд паразитичних комах, у яких відсутні крила і наявний колючо-сисний ротовий апарат. Усього відомо понад 2000 видів блох, з них в Україні – близько 60. Це дрібні (розмір 1-6 мм) комахи, тіло сплюснуте з боків. Голова маленька з однією парою простих очей і короткими вусиками. Задні ноги стрибальні. Паразитують на тілі звірів, птахів і людини. Живляться, висмоктуючи кров. Личинки червоподібні, вкриті рідкими довгими волосками, живляться органічними рештками тваринного і рослинного походження. Блохи поширюють збудників небезпечних захворювань, зокрема, чуми, туляремії та ін. Представниками цього ряду є блохи людська, пацюкова, котяча, собача та ін.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >