< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Різноманітність амфібій

Перші земноводні виникають від давніх китичноперих риб, у девоні палеозойської ери (близько 300 млн років тому). Стародавні палеозойські земноводні називалися стегоцефали, або панцироголові амфібії. В юрському і крейдовому періодах мезозою з'являються типові амфібії. Пишний розквіт амфібій – у карбоні з його теплим і вологим кліматом.

Клас Земноводні (Amphibia)

Ряд Хвостаті (Caudata, Urodela)

Ряд Безхвості (Ecaudata, Anura)

Ряд Безногі (Apoda)

Родини: Кутозубі, Сиренові, Протеєві, Амбістомові, Саламандрові

Родини: Круглоязикові (кумки), Часникові жаби, Квакшеві, Ропухи, Жаби справжні, Піпові

Родина: Червуги

Хвостаті – ряд земноводних з видовженим тілом, у яких є добре виражений хвостовий відділ і, переважно, однакові кінцівки. Налічує близько 350 видів, у яких запліднення внутрішнє. Поширені в основному у північній півкулі. В окремих представників ряду спостерігається неотенія. До ряду належать саламандри (пля-

Тритон альпійський

Тритон альпійський

миста, велетенська, безлегеневі), тритони (звичайний, гребінчастий, карпатський, альпійський), протеї, сирени, амбістоми та ін.

Безхвості – ряд земноводних з коротким тілом, у яких хвостовий відділ не виражений, задні кінцівки розвинені набагато краще за передні, часто мають плавальні перетинки між пальцями. Налічує близько 3500 видів, у яких запліднення зовнішнє. Хвіст, що є у личинок (пуголовків), у дорослих редукований. Хвостові хребці, що залишилися, злилися в паличкоподібну кістку (уростиль). Безхвості земноводні мають ряд анатомічних особливостей: обмежена кількість хребців (звичайно 9), видовжені клубові кістки та інше. Є барабанна порожнина і барабанна перетинка. Поширені безхвості земноводні в усіх ландшафтно-географічних зонах, крім полярних областей (трав'яна жаба заходить і за Полярне коло) та безводних пустель. Найбільше безхвостих земноводних у тропічній Америці. До ряду належать жаби (гостроморда, озерна, трав'яна, голіаф), ропухи (зелена, звичайна, очеретяна), квакші, кумки (жовточеревна, червоночеревна) та ін.

Безногі – ряд земноводних з червоподібним видовженим із кільцеподібними перехватами тілом, яке позбавлене кінцівок і хвоста. Налічує близько 170 видів, у яких запліднення внутрішнє. Поширені в основному у Південній Америці, тропічній Африці та Південній Азії. Більшість веде підземний спосіб життя, риючи ходи у вологому ґрунті і рослинній підстилці. Яйця розвиваються поза водою, лише остання стадія личинки пов'язана з водним середовищем. До ряду належать черв'яга кільчаста, рибозмій цейлонський та ін.

Значення земноводних у природі та житті людини

Значення амфібій різноманітне і важливе. Воно полягає в тому, що земноводні поїдають багатьох шкідливих безхребетних (молюсків, комах та їх личинок), мишей та щурів – переносників збудників захворювань людини. Користь земноводних велика ще й тому, що сухопутні представники проявляють активність у нічний час, коли інші споживачі шкідників не полюють. Самі ж земноводні є їжею для багатьох птахів та ссавців. У деяких країнах населення використовує в їжу м'ясо жаб та саламандр (наприклад, велетенська саламандра, гостроморда жаба). Жаби і тритони є об'єктами медико-біологічних досліджень. Жаби широко використовуються у всіх лабораторіях світу. Вдячні дослідники поставили їм пам'ятники у Парижі та Токіо. Земноводні є джерелом отримання отрут (буфотоксин від ропух, саламандротоксин від саламандр), які використовують для отримання ліків. Земноводні завдають і деякої шкоди: переносять небезпечні захворювання (туляремія), поїдають мальків риб. Земноводні відіграють помітну роль у природі та житті людини, тому заслуговують охорони. До Червоно? книги України занесено 5 видів земноводних: тритон карпатський, тритон гірський, саламандра плямиста, ропуха очеретяна, жаба прудка.

Рибозмій цейлонський

Рибозмій цейлонський

Ропуха звичайна

Ропуха звичайна

Плазуни, порівняно b земноводними, є наступним етапом пристосування хребетних тварин до життя на суші

Вікіпедія

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >