< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Різноманітність сучасних плазунів

Сучасні плазуни, розселившись у всі кліматичні регіони земної кулі, за винятком приполярних областей, дали дуже велику різноманітність життєвих форм. Серед них є наземні, підземні, водні, деревні. До класу Плазуни належать чотири ряди, що об'єднують близько 8000 сучасних видів.

Класифікація плазунів

Клас Плазуни (Reptilia)

Ряд Першоящери, або Дзьобоголові (Rhynchocephalia)

Ряд Лускаті (Squamata)

Ряд Черепахи (Testudines)

Ряд Крокодили (Crocodylia)

Родина Клинозубі

Родини Хамелеони, Гжони, Ігуани, Агами, Сцинки, Ящірки справжні, Веретільнецеві, Варани, Отрутозуби, Вужі, Гадюкові, Змії ямкоголові

Родини Черепахи кайманові, Черепахи мулові, Черепахи великоголові, Черепахи прісноводні, Черепахи сухопутні, Черепахи морські

Родини Крокодили справжні, Алігатори, Гавіали

Черепахиряд плазунів з кістковим панцирем, у якому міститься тіло. Налічують близько 250 видів черепах, які живуть на суходолі, у прісних водоймах та морях. Зубів у черепах немає. їхню функцію виконують рогові чохли, що мають гострі краї та вкривають щелепи. Переважна більшість черепах є рослиноїдними, але зустрічаються і хижаки, які живляться медузами, рибою, земноводними тощо. Великого розвитку досягає мускулатура кінцівок, тулубова майже зникла.

Дихання відбувається за допомогою проковтування повітря. Органи зору розвинені добре, а слух – слабко. Ріст черепах триває упродовж всього життя. Найв- ідомішими представниками ряду є черепаха європейська болотяна, черепаха слонова, черепаха зелена, черепаха шкіряста та ін.

Першоящери, або Дзьобоголові – ряд плазунів, у яких тіло вкрите дрібними зернистими лусочками і між хребцями зберігається хорда. До наших часів дожив лише один вид – гатерія, який водиться на островах Нової Зеландії. Мають добре розвинене тім'яне око, яке містить рогівку, кришталик і сітківку. Цей орган відкривається на поверхні голови між тім'яними кістками і визначає освітлення та температуру. Барабанної перетинки і барабанної порожнини немає. У зв'язку з архаїчними ознаками гатерію називають "живою викопною твариною".

Лускатіряд плазунів, у яких на поверхні тіла наявні рогові луски і щитки. Це найбільш численна і процвітаюча група рептилій, які живуть майже скрізь на суходолі, окремі види – у прісних водоймах (анаконда, водяні вужі) та морях (морські змії). Налічують близько 4000 видів. Це також єдина група плазунів, у якій можна

Черепаха промениста

Черепаха промениста

Готерія

Готерія

знайти як живородні, так і яйцеживородні та яйцекладні види. До ряду Лускаті належать хамелеони, ящірки та змії.

Хамелеони – це група лускатих, у яких тулуб сильно стиснутий з боків, коротка шия, пальці у вигляді клешень та чіпкий хвіст. Довжина тіла – від 4 до 60 см. На голові у багатьох видів є рогові та шкіряні вирости. Язик довгий, здатний далеко викидатися для захоплення здобичі. Очі великі, з товстими зрослими повіками і маленьким отвором для зіниці. Рухи очей незалежні один від одного. Забарвлення тіла може швидко мінятися. Живуть, головним чином, в Африці і на Мадагаскарі, де пристосувалися до деревного способу життя. Найбільшим за розміром є хамелеон мадагаскарський (понад 50 см довжини), хамелеон звичайний має довжину тіла 25-30 см.

Ящірки – це група лускатих, більшість з яких має добре розвинені п'ятипалі кінцівки й рухомі повіки. Ці плазуни заселяють всю земну кулю, їх немає лише у великих водних басейнах. Найбільші ящірки мають довжину тіла 3 м (варан індонезійський, варан індійський смугастий), найменші – декілька сантиметрів (гекон кримський, гекон сцинковий). Трапляються серед ящірок види, у яких ніг взагалі немає (веретільниця ламка, жовтопузик). Більшості ящірок властива здатність відламувати хвіст при подразненні. В Україні живуть ящірки прудка, зелена, живородна, кримська, скеляста і різноколірна. Серед ящірок є і отруйні види, які належать до родини отрутозубів. У них є справжній отруйний апарат, що утворився зі слинних залоз. Родина включає два види, які поширені в Мексиці і на о. Калімантан. Унікальну серед сучасних ящірок здатність проводити значну частину у морі має ігуана морська, або галапагоська, яка зустрічається на всіх островах Галапагоського архіпелагу, переважно на скелястих берегах, у солоних болотах та мангрових заростях. До родини агам належать такі представники, як ящірка плащоносна, дракон літаючий, круглоголовка вухата та ін.

Змії – це група лускатих з видовженим тілом, у яких відсутні кінцівки. Ззовні змії дуже схожі на ящірок, але у них немає середнього вуха, грудної клітки та рухливих повік.

Рухливо з'єднані кістки лівої та правої частин щелеп дають їм змогу заковтувати здобич цілою. Змії освоїли різноманітні середовища існування. Більшість видів живе на землі, здебільшого у теплих вологих місцевостях. Також змії зустрічаються в пустелях, степах та горах. Окремі види живуть біля річок та озер, гарно плавають і пірнають. А морські змії повністю перейшли до життя у воді, навіть розмножуються, не виходячи на берег, шляхом живородіння. Найбільшою у світі змією є анаконда, яка населяє Південну Америку. Описаний екземпляр, що мав довжину 11 м 43 см. Друге місце за розмірами займає пітон сітчастий з довжиною тіла до 10 м. Серед отруйних змій найбільша кобра королівська (до 5,5 м), яка живе в лісах Південно-Східної Азії. Небезпеку для життя людини можуть становити американські гримучі змії, мешканці азіатських пустель – гюрза та ефа. В Україні живуть два види отруйних змій – гадюка звичайна і гадюка степова, і 8 видів неотруйних змій: вуж звичайний, вуж водяний, мідянка, полоз жовточеревий, полоз леопардовий, полоз лісовий, полоз чотирисмуговий і полоз візерунчастий.

Гадюко європейська

Гадюко європейська

Хамелеон Джексона

Хамелеон Джексона

Крокодилиряд плазунів, у яких видовжене тіло, вкрите роговими щитками. Це – найбільш високоорганізована група сучасних рептилій, які мають багато пристосувань до напівводного способу життя: плавальні перетинки між пальцями задніх ніг, довгий хвіст, стиснутий з боків, виступаючі над поверхнею голови очі та ніздрі, клапани в ніздрях і слухових отворах тощо. Налічують близько 20 видів цих тварин. На відміну від інших плазунів, крокодили мають чотирикамерне серце, зуби з коренями та ін.

Поширені крокодили в тропічних і субтропічних регіонах.

До родини Гавіали належить лише один вид – гавіал гангський. У цього крокодила дуже довгі щелепи, оснащені сотнею дрібних гострих зубів. Більшу частину життя він проводить у воді, швидко плаває і вправно ловить рибу.

До родини Алігатори належить 7 видів, поширених, в основному, в прісноводних водоймах Америки. У цих крокодилів зубів майже не видно з пащі. Сюди належать алігатор міссісіпський, алігатор китайський та каймани. Родина Справжні крокодили (11 видів) поєднує представників, що мешкають у тропічних районах Африки, Азії, Америки та Австралії. До цієї родини належать найбільші крокодили – крокодил нільський (завдовжки до 8 м) і крокодил гребінчастий (завдовжки до б м).

Значення плазунів у природі та житті людини

Значення плазунів у природі полягає в тому, що вони є регуляторами чисельності безхребетних та дрібних хребетних тварин і служать поживою для інших тварин.

Певні види плазунів або їх яйця людина вживає в їжу (наприклад, м'ясо та яйця черепах, змії, ігуани, варана). Ящірки і змії активно знищують комах та дрібних гризунів – шкідників сільськогосподарських культур. У тропічних країнах отруйні змії спричиняють велику шкоду, від їх укусів гинуть люди та худоба. Найотруйнішими зміями у світі є кобра королівська, змія гримуча, тайпан, мамби. У деяких країнах змій вирощують у спеціальних серпентаріях заради отрути, яку використовують у медицині (наприклад, для лікування астми, епілепсії та ін.). Найвідомішим закладом подібного типу є інститут Бутантан, розташований у місті Сан-Паулу (Бразилія). Інститут підтримує найбільшу в світі колекцію змій у світі, що складається з понад 54 тис. екземплярів, та є головним виробником вакцин проти багатьох інфекційних хвороб, полі- та моновалентних протиотрут проти укусів змій, інших отруйних тварин. Шкіру крокодилів та деяких змій, а також роговий панцир черепах використовують для виготовлення різних виробів. Відлов багатьох видів плазунів призвів до значного скорочення їх чисельності, у результаті чого довелося запроваджувати природоохоронні заходи, спрямовані на відновлення їх чисельності. У деяких країнах (США, Куба) створено ферми для штучного розведення крокодилів. Створюються заповідники, заказники, де, поряд з іншими організмами, охороняються рідкісні та зникаючі види плазунів. Окремі види стали малочисельними і в Україні. До Червоної книги України занесено 8 видів плазунів: гекон кримський, жовтопуз, полоз жовточеревий, полоз леопардовий, полоз лісовий, полоз чотирисмуговий, мідянка, гадюка степова східна.

Алігатор міссісіпський

Алігатор міссісіпський

З пір'я пізнаємо птаха.

Латинське приспів'я

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >