< Попер   ЗМІСТ   Наст >

КЛАС ССАВЦІ

Загальна характеристика ссавців

Ссавціце хордові хребетні теплокровні тварини, для яких характерне вигодовування малят молоком. Цей клас налічує близько 5000 (в Україні – понад 100) видів. Серед усіх хребетних ссавці є найбільш високоорганізованими тваринами, які в наш час зайняли панівне становище у тваринному світі. Рисами прогресивної організації ссавців є наявність волосяного покриву, різноманітних залоз у шкірі; розташування кінцівок під тулубом; диференціація зубів і наявність у них коренів; поява легень альвеолярної будови та діафрагми; удосконалення органів чуттів; розвиток зародка в організмі матері, вигодовування малят молоком та ін. Розміри ссавців коливаються від 3,8 см і маси 1,5 г у землерийки-білозубки до 33 м і 150 т ваги у синього кита. Наука, яка вивчає ссавців, називається теріологією (мамаліологією).

Особливості зовнішньої будови

Відділи тіла – голова, шия, тулуб, хвіст. Передні та задні п'ятипалі кінцівки розташовані під тулубом, завдяки чому тіло підняте над землею. Зовнішній вигляд ссавців дуже різноманітний і тісно пов'язаний з умовами середовища та способом життя. За способом життя виділяють наземні, риючі (підземні), водяні та літаючі форми ссавців. Більшість видів – це наземні тварини, поширені майже скрізь на суходолі.

Покриви тіла шкіра міцна, еластична, характеризується значною товщиною. Епідерміс дає різноманітні похідні: шкірні залози, волосяний покрив (остьове і пухове волосся та його видозміни: вібриси, щетину, голки), кігті, нігті, копита, рогові утвори, луску тощо. Волосяний покрив недовговічний і періодично замінюється на новий під час линяння. У шкірі ссавців виробляються пігменти, що зумовлюють забарвлення як її самої, так і волосяного покриву. Під шкірою багатьох ссавців утворюється прошарок жиру.

Шкірні залози ссавців та їхнє значення

Назва

Значення

Потові

Здійснюють видільну та теплорегуляторну функції

Сольні

Виділяють жир, який змащує волосся та шкіру, запобігаючи намоканню.

Пахучі

Виділяють секрет, який сприяє спілкуванню тварин одного виду, а також служить для відлякування ворогів.

Молочні

Є видозміною потових і виділяють молоко, призначене для вигодовування малят

Особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності ссавців Опора здійснюється за допомогою скелета, який загалом нагадує скелет плазунів, однак має низку відмінностей:

  • • Череп кістковий з великим об'ємом мозкового відділу, кістки якого зростаються швами. У лицьовому відділі значного розвитку досягають щелепні кістки. З'єднання нижньої щелепи з черепною коробкою безпосереднє і рухоме. Наявні диференційовані зуби (різці, ікла, малі і великі кутні зуби), які містяться у спеціальних лунках щелеп. Розвивається кісткове піднебіння, яке додатково зміцнює стінки ротової та носової порожнин і розмежовує їх, що дає змогу дихати під час пережовування їжі.
  • • Хребет чітко розчленований на відділи і складається з хребців, які мають плоскі зчленівні поверхні: шийний (7 хребців) майже у всіх ссавців, перші 2 – атлас і епістрофей), грудний (12 хребців), поперековий (6 хребців, несуть рудиментарні ребра і з'єднані рухомо), крижовий (3-4 хребці утворюють крижову кістку) і хвостовий (кількість хребців мінлива).
  • • Грудна клітка утворена грудними хребцями, 12 парами ребер і грудиною.
  • • Скелет кінцівок має таку саму будову, як і у плазунів, але може видозмінюватися:

Внутрішня будова ссавців: А – стравохід; Б – легені; В – діафрагма; Г – тонка кишка; Д – підшлункова залоза; Е – нирка; Є – товста кишка; Ж – анальний отвір; 3 – сечовий міхур; И – сліпа кишка; І – шлунок; Й – печінка; К – серце; Л – бронхи; М – трахея; Н – гортань

Внутрішня будова ссавців: А – стравохід; Б – легені; В – діафрагма; Гтонка кишка; Д – підшлункова залоза; Е – нирка; Є – товста кишка; Ж – анальний отвір; 3 – сечовий міхур; И – сліпа кишка; Ішлунок; Й – печінка; Ксерце; Лбронхи; М – трахея; Н – гортань

плечовий пояс: дві лопатки з прирослими до них рудиментарними воронячими кістками та дві рудиментарні ключиці (добре розвинені у тих, чиї передні кінцівки здатні до різноманітних і складних рухів);

тазовий пояс: парні тазові кістки, які з'єднуються з крижами;

вільна передня кінцівка: плечова, ліктьова, променева і кістки кисті;

вільна задня кінцівка: стегнова, велика і мала гомілкові, колінна чашечка і кістки стопи.

Рух за участю кінцівок, пристосованих до певного способу життя. Мускулатура добре розвинена і дуже диференційована, із м'язів – найбільш сильні жувальні, м'язи спини і кінцівок. Характерною ознакою ссавців є наявність куполоподібного м'яза – діафрагми.

Травлення у травній системі, яка характеризується більшою складністю порівняно з іншими хребетними: передротова порожнина, диференційовані зуби, шлунок у деяких багатокамерний, довгий і диференційований кишечник тощо. Зуби, їх будова і кількість у різних груп ссавців є важливою систематичною ознакою. До складу зубів входять дентин, емаль і цемент, і вони міцно сидять в лунках щелеп – альвеолах.

Ротова порожнина

Глотка

Стравохід

Шлунок

Тонка кишка

Товста кишка

Наявні губи, диференційовані зуби, рухомий язик, слинні залози з ферментами

Коротка

Видовжений

Має диференційовані залози, у більшості однокамерний.

3 протоками печінки і підшлункової.

На межі сліпа кишка з відростком

Закінчується прямою кишкою з анусом

Дихання здійснюється дихальною системою такої будови:

  • парні легені альвеолярної будови (площа їх поверхні перевищує поверхню шкіри в 50-100 разів);
  • • дихальні шляхи ускладнюються: носова порожнина, носоглотка, гортань з голосовими зв'язками, трахея, бронхи, які розгалужуються в легенях до бронхіол і альвеол;
  • • є діафрагма, яка розмежовує дві частини порожнини тіла – грудну та черевну. Транспортування речовин за участю замкненої, як і у всіх хребетних, кровоносною системою: чотирикамерне серце, 2 кола кровообігу (ліва дуга аорти від лівого шлуночка), кров не змішується (об'єм крові до 9,5%, киснева ємність до 24%, еритроцити без'ядерні).

Теплокровність (гомойотермність) обумовлена тим, що кров не змішується і сталість температури тіла забезпечується досконалими механізмами хімічної і фізичної терморегуляції на різних рівнях організації.

Виділення здійснюється видільною системою, яка складається з парних тазових нирок – сечоводів – сечового міхура – сечовидільного каналу (сечівника). Основний продукт азотистого обміну – сечовина. В екскреції беруть участь також потові залози шкіри, дихальна й травна системи.

Регуляція процесів здійснюється нервовою системою, яка відрізняється високою складністю. У головному мозку – п'ять відділів, серед яких особливо розвинені великі півкулі з корою, площа якої збільшується за рахунок звивин і борозн. Відношення ваги півкуль переднього мозку до ваги всіх інших відділів мозхку у ссавців становить приблизно 10 : 1. Дуже прогресує мозочок. Від головного мозку відходить 12 пар ЧМН.

Подразливість за участю органів чуттів, які досягли значного ускладнення. У летючих мишей, землерийок, мишовидних гризунів, ластоногих і китоподібних є звукова ехолокація.

Орган зору

Зір стереоскопічний; акомодація за рахунок зміни кривизни кришталика; кольорового зору немає. Є 2 повіки з віями (мигальна перетинка, притаманна земноводним, плазунам і птахам, редукована), слізний апарат

Орган слуху

Зовнішній відділ (вушні роковини, зовнішній слуховий прохід і барабанна перетинка), середній відділ (рухомо з'єднані молоточок, коваделко і стремінце) і внутрішній відділ (завитка зі спіральним органом)

Орган нюху

Великі нюхові порожнини, площа яких значно збільшується за рахунок носових раковин і носового лабіринту

Орган смаку

Смакові цибулини в ротовій порожнині

Орган дотику

Вібриси біля носа, очей і на тілі

Розмноження статеве з явищами роздільностатевості, статевого диморфізму, внутрішнім заплідненням. Статеві органи та статеві протоки парні, розвинені парувальні органи. Верхній відділ яйцеводів має назву фаллопієвої труби, за ними ідуть розширені відділи – матки, які відкриваються в непарну у більшості звірів піхву. Матка – м'язовий порожнистий орган статевої системи, у якому відбувається розвиток зародка.

Розвиток відбувається в матці, де формується плацента, яка забезпечує взаємозв'язок плоду з організмом матері (у яйцекладних – немає, у сумчастих – недорозвинута). Утворюються зародкові оболонки – амніон, сероза, алантоїс. Жовтковий мішок, на відміну від інших хребетних, швидко зникає. Живородіння. Вигодовування малят молоком. Турбота про потомство у ссавців виражена добре, однак виявляється по-різному.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >