< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зсідання крові як функція тромбоцитів

Зсідання кровізахисна реакція організму, що попереджає втрату крові при випадковому пошкодженні судин. Важливу роль у зсіданні крові відіграють тромбоцити. Для зсідання крові потрібна наявність багатьох речовин: білків, вітамінів (зокрема, вітаміну К), солей кальцію. Зсідання крові є багатостадійною реакцією організму, у якій беруть участь 13 різних чинників. Починаються процеси зсідання крові через 1-2 хв і закінчуються утворенням тромбу через 3-5 хв після початку кровотечі. При виконанні фізичної роботи кількість тромбоцитів зростає в 3-5 разів, при цьому збільшується здатність крові до зсідання. Механізм зсідання крові має три основних етапи.

При зсіданні крові можуть спостерігатися порушення:

гіперкоагуляція – прискорення зсідання, яке проявляється при стресових ситуаціях;

гіпокоагуляція – затримка зсідання, яке може проявлятися внаслідок запальних захворювань печінки, недостатньої кількості вітаміну К та ін.;

гемофілія – спадкове захворювання, зумовлене порушенням зсідання крові через нестачу певного білка крові.

У непошкоджених кровоносних судинах кров не зсідається тому, що: а) ендотелій мас дуже гладку поверхню і не викликає руйнування тромбоцитів; б) в крові є гепарин (природній антикоагулянт, який утворюється в базофілах); в) фактори зсідання знаходяться в кровоносному руслі в неактивному стані.

Під час деяких захворювань (наприклад, атеросклерозу) кров може зсідатися всередині судини і утворювати в ній тромби. Вони закупорюють важливі судини, що дуже небезпечно для життя. В організмі є речовини, що запобігають зсіданню крові й утворенню тромбів. До них належать гепарин, який утворюється в печінці й легенях, і фермент сироватки крові фібринолізин. Отже, в організмі людини є система зсідання крові (фібрин), протизсідальна система (гепарин) і фібринолітична (фібринолізин) система крові.

Склад і функції лімфи

Лімфапрозора водяниста рідина, що бере початок у міжклітинних проміжках і тече по судинах незамкненої системи. Є частиною внутрішнього середовища і за своїм складом відрізняється від міжклітинної рідини і крові лише меншим вмістом білків. Утворюється лімфа з міжклітинної рідини і складається з лімфо-плазми та формених елементів (лімфоцитів до 90%, моноцитів до 5%, нейтрофілів – близько 1 % та ін.). Завдяки наявності тромбоцитів лімфа здатна до зсідання, утворюючи згустки. Об'єм лімфи в організмі людини складає, в середньому, 1-2 літри. Розрізняють периферійну (відтікає від тканин), проміжну (пройшла через лімфатичні вузли) і центральну (в грудному протокові) лімфу. Склад лімфи непостійний і залежить від органу, з якого вона витікає (наприклад, лімфа, що відтікає від травного тракту, містить багато жирів). Основними функціями лімфатичної системи є дренажно (відведення з тканин води та білків і повернення їх у кров), захисна (знешкодження мікроорганізмів, токсинів), кровотворно (утворення лімфоцитів) і транспортна (відведення з кишечника та переміщення жирів).

Кровотворення

Кровотворення (гемопоез) – процес утворення, розвитку й дозрівання клітин крові. У людини цей процес відбувається в кровотворних органах, якими є червоний кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли і вилочкова залоза. У зародка кровотворними органами є також жовтковий міхур (до 4-5 тижня розвитку) і печінка (з 5-го місяця і до народження). Більшість клітин крові – високоспеціалізовані, не здатні до розмноження і мають короткий цикл існування, тому кровотворення в організмі відбувається постійно упродовж усього життя. Майже всі клітини крові розвиваються з одного виду недиференційованих, так званих стовбурових клітин крові. У кровотворенні розрізняють еритропоез (утворення еритроцитів), лейкопоез (утворення лейкоцитів) і тромбоцитопоез (утворення тромбоцитів). Кровотворення може змінюватися при неповноцінному харчуванні, під впливом іонізуючої радіації тощо. Регуляцію кровотворення здійснюють гемопоетини (еритропоетини, лімфопоетини та тромбопоетини), які утворюються в нирках та печінці, нервова й ендокринна системи.

"Красная река", длинна на века...,

И нет ни брода, ни моста...

А. Макаревич & 1C

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >