< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Тиск крові

Тиск у судинах, який зумовлений ритмічною роботою серця, називається кров'яним тиском. Величина тиску обумовлена: 1) об'ємом крові, яка виштовхується під час систоли; 2) опором стінок кровоносних судин. Тиск крові поступово зменшується зі збільшенням відстані від серця. Розрізняють систолічний (максимальний) і діастолічний (мінімальний) кров'яний тиск. У здорових людей нормальний тиск: 120±10 мм. рт. ст. на 70±10 мм. рт. ст. Значення тиску залежить від віку, стану організму, статі, часу доби, положення в просторі.

Вимірювання артеріального тиску, як правило, роблять у плечовій артерії за методом Короткова сфігмоманометром Ріва-Роччі або сфігмотонометром. У нормі судини перебувають у певному напруженні – тонусі. Під час деяких захворювань тонус судин порушується:

гіпертонія – підвищення тиску в кровоносній системі, яке зумовлене збільшенням тонусу м'язів; основними ознаками є звуження судин і підвищення навантаження на серце;

гіпотонія – пониження тиску в кровоносній системі, яке зумовлене зменшенням тонусу м'язів; основними ознаками є розширення судин, порушення кровопостачання органів, погіршення умови їхньої роботи.

Швидкість руху крові в судинах

Швидкість крові в різних судинах неоднакова і залежить від різниці тиску в даній частині судинної системи і від сумарного діаметра судин. Чим більший діаметр, тим повільніше рухається кров. Діаметр аорти в 600-800 разів менший загального діаметра капілярів, тому швидкість руху крові в аорті найбільша (0,4-0,5 м/с), у капілярах- найменша (0,5-1,2 мм/с). У венах швидкість крові збільшується за рахунок скорочення скелетних м'язів та негативного тиску в грудній порожнині і досягає 0,2 м/с. Кровотік окремого органа зумовлений рівнем його обміну. Найменший кровотік у шкірі, м'язах, найбільший – в ендокринних залозах, нирках, слинних залозах, у міокарді.

Пульс

Під час скорочення серця кров викидається в аорту і обумовлює появу пульсу. Артеріальний пульс – ритмічні коливання стінки артеріальних судин, зумовлені систолічним тиском крові. Пульс легко відчувається під пальцями на великих артеріях, які розташовані найбільш поверхнево (скронева, променева артерії та ін.). Одне коливання відповідає одному удару серця, тому за пульсом можна визначити частоту серцевих скорочень за одну хвилину. Артеріальний пульс дає інформацію про частоту серцевих скорочень, стан судин і роботу серця. Частота пульсу індивідуальна і складає у підлітків 72-85 уд/хв, а в дорослих – 60-75 уд/хв. З віком еластичність артеріальних стінок зменшується, тому швидкість розповсюдження пульсової хвилі збільшується і пульс стає частішим.

Нервово-гуморальна регуляція діяльності судин

Нервова регуляція здійснюється вегетативною нервовою системою. Симпатичні нерви збуджують м'язи стінок більшості артерій, і вони звужуються, а судини серця і мозку, навпаки, розширюються. Парасимпатичні нерви – це судинорозширювальні нерви, які обумовлюють протилежний ефект. Центр регуляції діяльності судин – у довгастому мозку. Гуморальна регуляція здійснюється гормонами: адреналін (гормон наднирників) звужує кровоносні судини; вазопресин (гормон задньої частки гіпофізу) звужує кровоносні судини; ренін (ферментна речовина, утворюється в нирках) бере участь в утворенні судинозвужувальних речовин (гіпертензин); серотонін (утворюється в слизовій оболонці кишківника) викликає судинозвужувальний ефект; ацетилхолін (утворюється закінченнями нервів) розширює кровоносні судини; гістамін (утворюється в стінках шлунку, кишківника) розширює капіляри.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >