< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Серцево-судинні захворювання та їх профілактика

Серцево-судинні захворювання є найпоширенішими серед хвороб в усіх країнах світу. їх поділяють на хвороби серця (інфаркт міокарда, аритмія, вади серця, міокардити), хвороби артерій (дистонія, атеросклероз, інсульт, гіпертонічна хвороба), хвороби вен (варикозне розширення вен, тромбофлебіт).

Інфаркт міокарда – часткове змертвіння серцевого м'яза внаслідок порушення його кровопостачання. Основними причинами виникнення є атеросклероз судин, ревматичне запалення стінок судин, тромбоз судин (утворення згустків крові в судинах та їх закупорка), стеноз судин (звуження просвіту, при якому навіть невелике навантаження призводить до ішемії м'яза серця – порушення кровообігу, що характеризується зменшенням припливу крові до органа), значне фізичне навантаження або емоційне напруження, що й без атеросклеротичних змін може спричинити невідповідність між потребою міокарда в кисні і можливістю припливу крові. Характеризується виникненням сильного болю в ділянці серця. Розвивається різка слабкість, задишка, виступає холодний піт, з'являється страх смерті, знижується артеріальний тиск. При підозрі на наявність інфаркту хворому забезпечують суворий постільний режим, викликають лікаря, через кожні 15 хв дають нітрогліцерин.

Стенокардія (грудна жаба) – приступи раптового болю в грудях унаслідок гострої недостатності кровопостачання міокарда. Розвивається внаслідок атеросклерозу великих артерій серця і гіпертонічної хвороби, рідше ревматизму і сифілісу, розладів нервової регуляції серця. Однак найважливішу роль відіграє стрес. Підчас приступу рекомендується цілковитий спокій, постільний режим, гірчичники на ділянку серця, до ніг прикладають грілку, таблетку нітрогліцерину під язик, валідол. Поза приступом хворим призначають папаверин, сустак та ін.

Атеросклероз – захворювання, що характеризується зміною стінок артерій унаслідок відкладання холестеринових бляшок з подальшим їх склерозом (розростання сполучної тканини) і кальцинозом (просякання кальцієм, через що судини набувають крихкості і твердості) судин. Причинами розвитку можуть бути тютюнопаління, недостатня фізична активність, незбалансоване харчування, артеріальна гіпертонія), надмірні емоційні переживання, переїдання та ожиріння, цукровий діабет та ін. Для попередження атеросклерозу потрібні:

  • • регулярна м'язова діяльність відповідно до віку і можливостей;
  • • раціональне харчування з переважанням рослинних жирів (їх ненасичені жирні кислоти утворюють легкорозчинні сполуки з холестерином, сприяють його перетворенню і екскреції);
  • • зниження маси тіла (за наявності надлишкової);
  • • уживання рослинної їжі, яка містить клітковину і пектини (сприяє виведенню з кишечника холестерину, який надходить сюди з жовчю);
  • • своєчасне і правильне лікування захворювань.

Гіпертонічна хвороба – захворювання, що характеризується підвищенням артеріального тиску, розладами тонусу судин, гіпертрофією міокарда і склерозом коронарних судин. У перебігу гіпертонічної хвороби виділяють гіпертонічний криз – різке і тривале підвищення артеріального тиску, яке зумовлюється спазмом артеріол, омертвінням стінок судин і крововиливами. Ці зміни можуть виникати у головному мозку, серці, нирках і нерідко призводять до летального кінця. Хвороба супроводжується різким головним болем, запамороченням, відчуттям жару, пітливістю, посиленням серцебиття, іноді порушенням зору, нудотою, блюванням і непритомністю. Хворих з гіпертонією вкладають у ліжко і не дозволяють вставати. На потилицю накладають гірчичник, до ніг – теплу грілку.

Інсульт мозку – гостре порушення кровообігу мозку. У більшості випадків інсульти є ускладненнями гіпертонічної хвороби й атеросклерозу. Рідше вони обумовлені хворобами клапанів серця, інфарктом міокарда.

Отже, основними причинами серцево-судинних захвоювань є гіподинамія (явище зниження рухової активності і зменшення витрат енергії), шкідливі звички (паління, алкоголь, наркотики), емоційні стреси (стан напруги, який виникає під впливом сильних подразників і є неспецифічною реакцією організму на їх дію), нераціональне харчування (сучасна людина вживає їжі набагато більше, ніж того потребують енергетичні втрати, що призводить до утворення жирової тканини), забруднення довкілля (пестициди, препарати побутової хімії, лікарські препарати тощо).

Житице означає дихати.

Ж.-Ж. Руссо

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >