< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Нервова і гуморальна регуляція дихання

Дихання регулюється за допомогою нервового і гуморального механізмів регуляції. Нервова регуляція здійснюється за допомогою дихального центру, який розміщений в довгастому мозку:

  • мимовільна нервова регуляція відбувається завдяки автомати дихального центру, який забезпечує ритмічну безумовнорефлекторну діяльність дихальних м'язів;
  • довільна нервова регуляція зумовлена нервовими імпульсами, які надходять у дихальний центр з вищих відділів ЦНС.

Гуморальна регуляція залежить, в основному, від СO2: якщо в крові, котра омиває дихальний центр, є надлишок СO2, збудливість дихального центру зростає і дихання стає частішим і глибшим; якщо СO2 в крові мало, то це, навпаки, викликає гальмування дихання.

Велику роль у зміні дихальних рухів відіграють захисні дихальні рефлекси. При подразненні рецепторів слизової оболонки порожнини носа, гортані, трахеї та бронхів пилом, слизом або іншими подразниками спостерігаються чхання і кашель – захисні рефлекси, що перешкоджають потраплянню різних речовин у дихальні шляхи або допомагають їх виділенню. Центри чхання і кашлю знаходяться в довгастому мозку.

Хвороби дихальної системи та їх профілактика

Хвороби дихальної системи дуже поширені на всіх континентах серед різних груп населення незалежно від віку і статі. Більшість гострих захворювань дихальних шляхів і легень викликається вірусами, бактеріями, паразитичними грибками. У дихальній системі завжди є різні мікрорганізми, але їх хвороботворний вплив проявляється лише при різкому ослабленні організму (при переохолодженні, перевтомі) і зниженні його захисних сил.

Інфекційними захворюваннями дихальної системи є грип, дифтерія, туберкульоз, скарлатина, кашлюк, ангіна, кір, краснуха, вітряна віспа та ін. Для цих захворювань характерні такі особливості: повітряно-краплинний механізм передачі; наявність збудників, яким притаманне розмноження на слизових оболонках дихальних шляхів; виникнення запальних процесів, що супроводжуються чханням, кашлем; осінньо-зимова сезонність. Запальний процес в органах дихання може бути обумовлений такими несприятливими чинниками як інфекційні хвороби; вплив навколишнього середовища (у повітрі є оксиди сірки, азоту, вуглецю, сажа, пил тощо); несприятливі метеорологічні умови, з якими і пов'язана сезонність гострих респіраторних захворювань (великі перепади температури, висока вологість повітря, сильні вітри та ін.); хворобливий стан інших органів і систем (вади серця, лейкози, ревматизм); алергічні захворювання, тютюновий дим, який містить багато отруйних сполук (3,4 бензпірен, бензатрацен, нікотин, аміак, синильну кислоту та ін). Найчастіше у людини зустрічаються такі запалення: ларингіт (запалення слизової оболонки гортані), трахеїт (запалення слизової оболонки трахеї),

бронхіт (запалення слизової оболонки бронхів), пневмонія (запалення легень) та ін. Індивідуальні особливості організму мають першочергове значення як у виникненні хвороб дихальної системи, так і в їх протіканні та наслідках. Зниженню захисних сил організму сприяють малорухливий спосіб життя, недостатнє або надлишкове харчування, недостатність вітамінів, хронічні отруєння, алкоголізм, наявність вогнищ хрон- ічної інфекції та ін. Профілактика захворювань органів дихання включає такі заходи: а) у період епідемій слід проводити вакцинацію (протигрипозну, протидифтерійну тощо); б) дотримання правил особистої гігієни (носити марлеві пов'язки при відвідуванні людних місць та ін.); в) підвищувати опірність організму до інфекційних хвороб за допомогою загартовування, фізичного навантаження, вітамінного харчування тощо.

До неінфекційних захворювань органів дихання відносять хвороби, які виникають під впливом пилу та інших шкідливих частинок, що містяться в повітрі (силі кози,, антракози, асбестози та ін.), а також алергічні (бронхіальна астма, алергічний риніт) і онкологічні хвороби.

Для запобігання хворобам органів дихання потрібно розуміти і правильно організовувати своє дихання. Дихати слід глибоко та помірно, вдихаючи повітря через ніс, видихаючи через рот. При цьому повітря зігрівається, очищується і знешкоджується в носовій порожнині.

Важливим для дихання заходом є боротьба з пилом у приміщеннях, оскільки пилинки є транспортним засобом для багатьох шкідливих мікроорганізмів та зовнішнім алергеном. Тому слід постійно провітрювати житло і підтримувати оптимальний стан повітря (18-20°С, вологість – 60-80%). Корисно бувати на свіжому повітрі та займатися фізичними вправами (зарядка, веслування, плавання та ін), оскільки це тренує дихальні м'язи. Фізичне навантаження є важливим і для формування правильної постави, що сприяє нормальному диханню. Доцільно дотримуватися й інших рекомендацій: робочі рухи, фізичні вправи, що пов'язані із значними зусиллями, мають збігатися з видихом; їжа повинна бути насичена вітамінами A, D, С і комплексом вітамінів групи В (особливо навесні); під час кашлю та чхання необхідно закривати носа та рота хусткою.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >