< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЖИВЛЕННЯ

Живлення та його значення

Живлення – сукупність процесів, які забезпечують надходження до організму рідких і твердих речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності. Природне живлення буває ендогенним, коли поживні речовини надходять в організм за рахунок запасів інших тканин і органів, та екзогенним, коли поживні речовини надходять в організм із зовнішнього середовища. Живлення є одним з етапів обміну речовин та зв'язку організмів із зовнішнім середовищем. Обмін речовин – сукупність процесів, які забезпечують надходження до живих організмів поживних речовин, їхнє перетворення та виведення з організму продуктів життєдіяльності.

Асиміляція – це сукупність процесів, які здійснюють переробку організмом речовин, що надходять до нього ззовні, у речовини самого організму. Завдяки асиміляції організм засвоює поживні речовини, будує з них клітини і забезпечує свою життєдіяльність. Дисиміляція – це сукупність процесів, які забезпечують розклад органічних речовин в організмі на простіші сполуки. В організмах одночасно відбуваються процеси асиміляції і дисиміляції. Вони пов'язані між собою потоком речовин та потоком енергії. У результаті розщеплення певних речовин (вуглеводів та жирів, які є основним джерелом енергії) звільняється хімічна енергія, яка витрачається на поглинання, засвоєння і накопичення хімічних сполук (здебільшого білків, які є основним будівельним матеріалом). Отже, процеси асиміляції і дисиміляції – це різні сторони єдиного процесу обміну речовин і перетворення енергії в живих організмах.

За типом живлення людина – гетеротроф, і в процесі гетеротрофного живлення отримує всі необхідні для неї речовини – білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи, воду та ін. Потреба в їжі у людини змінюється залежно від віку, фізіологічного стану, часу, доби та сезону.

Необхідні організму людини речовини містяться в харчових продуктах. Харчовий продукт (їжа) – будь-яка речовина або продукт, призначений для споживання людиною. Основними групами харчових продуктів є: тваринні продукти (м'ясні, молочні, рибні), рослинні продукти (із зернових, бобових, олійних, фруктових, овочевих, ягідних рослин), кондитерські вироби (тістечка, торти, цукерки тощо), харчові добавки (есенції, ефірні олії, штучні солодкі речовини та ін.) та смакові добавки (прянощі, пряні овочі). Харчові продукти містять різні поживні та додаткові речовини.

Склад продуктів харчування

Харчові продукти

Поживні речовини (є джерелом енергії, а також будівельним матеріалом) білки (розщеплюються на амінокислоти) – 1 г білків при розщепленні дає 17,6 кДж енергії

Жири (розщеплюються на жирні кислоти і гліцерин) – 1 г жирів при розщепленні дає 38,9 кДж енергії

Вуглеводи розщеплюються до глюкози) – 1г вуглеводів при розщепленні дає 17,6 кДж енергії

Додаткові речовини (не е джерелом енергії, але без них неможливе засвоєння їжі) Вода. Вітаміни. Мінеральні солі. Ораганічні кислоти. Клітковина. І Мікроелементи

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >