< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Будова нефрона

Нефрон – це мікроскопічний утвір нирок, у яких відбувається утворення сечі. У нирці – близько 1 млн нефронів, простір між якими заповнений сполучною тканиною.

■ Починаються нефрони капсулою (капсула Шумлянського-Боумена), усередині якої міститься мальпігіїв клубочок. Капсула і клубочок утворюють ниркове тільце (тільце Мальпігі).

■ Порожнина капсули переходить у звивистий первинний сечовий каналець, який в мозковому шарі утворює петлю Генле.

■ Петля Генле повертається у кірковий шар і утворює вторинний сечовий каналець, який відкривається в сечозбірну трубочку.

■ До капсули нефрона підходить приносна артеріола, яка утворює мальпігіїв клубочок.

■ Із капсули виходить виносна артеріола, яка утворює вторинну капілярну сітку, що густо обплітає звивисті канальці й петлю нефрона.

Утворення сечі

Утворення сечі (діурез) це безперервний процес, у якому виділяють два етапи.

І етап – утворення первинної сечі (150-180 л/добу).

Фільтрація – механізм, який забезпечує утворення з крові первинної сечі. Відбувається в ниркових капсулах за рахунок різниці тиску (70-80 мм рт. ст.) в приносній (ширшій) і виносній (вужчій) артеріолах капілярного клубочка. За складом первинна сеча відрізняється від плазми крові відсутністю високомолекулярних білків і ліпідів. Усі інші компоненти плазми крові (йони неорганічних сполук, глюкоза, амінокислоти тощо) містяться в такій самій концетрації, як і в плазмі крові. Виняток також становлять йони Кальцію і Магнію, які не проходять через фільтр і залишаються в плазмі.

Будова нирки: 1 – ниркова капсула; 2 – кірковий шар; 3 – мозковий шар; 4 – ниркові піраміди; 5 – ниркова чашка; 6 – ниркова миска; 7 – сечовід; 8– ниркова артерія; 9 – ниркова вено

Будова нирки: 1ниркова капсула; 2кірковий шар; 3 – мозковий шар; 4 – ниркові піраміди; 5ниркова чашка; 6ниркова миска; 7сечовід; 8– ниркова артерія; 9 – ниркова вено

II етап – утворення вторинної сечі (1,5-1,8 л/добу).

Реабсорбція – механізм, який забезпечує всмоктування й повернення в кров корисних речовин (глюкоза, амінокислоти, біологічно активні речовини, вода, солі), відбувається в звивистих канальцях та ниркових петлях нефронів і може бути пасивною й активною.

Канальцева секреція – механізм, який забезпечує додаткове видалення з крові шкідливих речовин, які не пройшли через нирковий фільтр у капсулах нефронів. Відбувається, здебільшого, у вторинних канальцях нефронів. Завдяки реабсорбції та секреції утворюється вторинна сеча, у складі якої – сечовина, сечова кислота, креатинін, йони калію, фосфати, сульфати тощо.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >