< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Основні етапи Історичного розвитку виду Людина розумна

Формування людини як біологічного виду відбулося в 4 етапи еволюції в межах родини Гомініди: мавпоподібні попередники людини, найдавніші люди, давні люди і сучасні люди.

Мавпоподібні попередники людини

Нащадки перших форм приматів третинного періоду зараз об'єднуються в підряд нижчих приматів, або напівмавп. Близько ЗО млн років тому від напівмавп відокремилася гілка, що дала початок древнім людиноподібним. Це були давні, вимерлі, невеликі мавпи, яких назвали пропліопітеками. їхньою батьківщиною була Східна Африка. Жили вони на деревах, харчувалися рослинною їжею. Важливе значення для реконструкції ранніх етапів еволюції мали єгиптопітеки, оскільки від них походить ціла група деревних мавп – дріопітеки. Дріопітеки жили близько 25-10 млн років тому. Найдавніші з них – проконсули – мешкали в Східній Африці, ведучи напівназемний- напівдеревний спосіб життя. Приблизно 14 млн років тому в Африці, Азії, Європі поширився новий різновид мавп – рамапітеки, рештки яких виявив у 1932 році Д. Льюїс в Індії. Рамапітеки були досить дрібними істотами, що пересувалися на чотирьох кінцівках. Зріст досягав 100-110 см, а маса дорослої особини не перевищувала 18-22 кг. Об'єм мозку складав 350-380 см3. Рамапітеки були мешканцями відкритих просторів. Можливо, користувалися примітивними знаряддями, але не обробляли землі.

Безпосередніми попередниками людей були австралопітеки. Австралопітеки – прямоходяч і мавпи (маса близько 20-65 кг, зріст 100-150 см), що жили на Землі 6-4 млн років тому. Ці "мавполюди" були першими істотами на Землі, які засвоїли прямоходіння. Вони ходили на коротких ногах, досить повільно, короткими кроками. Об'єм мозку складав у деяких видів близько 520 см3, що більше, ніж у сучасних людиноподібних (у шимпанзе – 345 см3, горили – 420 см3). Австралопітеки жили на відкритих просторах, де займалися полюванням і збирали рослинну їжу. У своїй діяльності використовували велику гальку, а також довгі кістки великих копитних. Нижні кінцівки австралопітеків були довшими, ніж верхні, і служили виключно для пересування; верхні звільнялися для трудової діяльності. Р. Дарт, Л. Лікі, Р. Брум та інші дослідники розрізняють серед австралопітеків дві великі гілки: грацильних, або ранніх, та масивних, або пізніх. Грацильні австралопітеки представлені двома біологічними видами – австралопітек африканський та австралопітек афарський. На думку більшості сучасних фахівців, подальша еволюція предків людини пов'язана лише з грацильними австралопітеками.

У 1960 році Л. Лікі виявив рештки гомінідів, які нагадували грацильних австралопітеків, відрізняючись від них відносно великим об'ємом мозку – близько 660 см3. Ґм дали видову назву Homo habilis – "людина вміла". У Східній Африці вже відомо близько двох десятків кісткових решток представників цього виду. Більшість знахідок Homo habilis датується 2-1,7 млн років тому. Представники виду Людина вміла були першими істотами на Землі, які перейшли до систематичного виготовлення штучних знарядь із каменю, кістки та інших матеріалів. Ці знаряддя належать до олдувайської (олдованської) археологічної культури.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >