< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Підбір виставкового обладнання

Дуже важливим при організації виставкових заходів є підбір виставкового обладнання. Тому організатори і учасники цих заходів повинні мати повну уяву про їх наявність.

Виставкове обладнання – це збірно-розбірні конструкції, з яких можна зібрати виставковий стенд.

Як правило, на виставках використовується виставкове обладнання декількох всесвітньо відомих виробників. Набір виставкового обладнання – це, фактично, конструктор, що включає певну кількість стандартних елементів: металеві стійки та ригелі, пластикові панелі, а також додаткові елементи, такі як полиці, двері, лампи освітлення, розетки тощо. З цього обладнання можна зібрати велике розмаїття більш-менш стандартних стендів. На додаток до цього забудовники мають певну кількість нестандартного обладнання від того самого виробника, яке служить метою створення неповторного дизайну.

До основних елементів виставкового обладнання відносять такі.

Стійки – вертикальні металеві елементи. Висота стандартної стійки дорівнює 2,5 м. Це означає, що всі стіни матимуть таку ж висоту. Стійки меншої довжини використовуються для збирання подіумів, вітрин, бар'єрів тощо. Стійки більшої довжини – для збирання декоративних стін, що височать над виставковим стендом. Стійки мають пази для закріплення ригелів і панелей, а також підп'ятники для контакту з підлогою. В ці пази також ховаються дроти і кабелі від електрообладнання.

Ригелі – горизонтальні металеві елементи. Як правило, довжина ригеля (тобто відстань між сусідніми стійками) дорівнює 0,5 м або 1 м. Кути, під якими з'єднуються ригелі, кратні 45° (застарілі комплекти виставкового обладнання дозволяють з'єднання ригелів лише під прямим кутом). Зрозуміло, при з'єднанні ригелів під кутом 45° знадобляться ригелі довжиною V 2 (приблизно 1,4) метра тощо. Існують напівкруглі ригелі, що дозволяють зібрати напівкруглі подіу- ми, столики для стендистів і т. п. Ригель має на кожному кінці замок, який вставляється в паз стійки і жорстко закріплюється за допомогою спеціального ключа. Окрім того, ригель має пази для закріплення панелей.

Панелі – прямокутники, що вставляються в пази стійок і панелей. Як правило, панелі виготовляються із пластику або іншого матеріалу, вкритого шаром пластику. Зазвичай, панелі мають білий колір, але існують також кольорові, напівпрозорі та прозорі панелі.

Поверхні – це, як правило, дошки з дерев'яного матеріалу, вкриті шаром пластику. Поверхні розміщуються горизонтально і призначені для збирання подіумів, тумб тощо. Форма дошки відповідає конфігурації ригелів. Дошка вкладається на спеціальні опори, які закріплюються в пазу стійки. Скляні поверхні використовуються для збирання вітрин.

Лампи освітлення – або люмінесцентні трубки, що дають загальне освітлення стенду, або так звані спотлампи – лампи розжарювання в абажурі-кожусі, що використовуються для підсвічування експонатів, написів тощо.

Двері – або жорсткі пластикові, або складні ("гармошка"). Останні більш практичні. Двері мають у своїй конструкції стійки тієї ж конструкції, що й інші стійки, і, таким чином, легко з'єднуються з іншими стінами, зібраними із стійок і ригелів.

Такі елементи служать основою для монтажу різних видів обладнання. Однак, в практичному занятті з цієї теми наводяться інші елементи, вузли і готові види обладнання (див. додаток 1 до практичного заняття).

Проектуючи стенд зі стандартного виставкового обладнання, з'ясуйте в організатора виставки, які конструктивні елементи є в його розпорядженні, під якими кутами можна з'єднувати стіни, які припустимі висоти подіумів та вітрин тощо. Ви можете використовувати більш оригінальні рішення, аніж прості прямокутні подіуми та вітрини: наприклад, напівкруглі подіуми, напівкруглі столики для стендистів, стелажі тощо.

Крім конструкцій, до складу виставкового обладнання входять меблі (столи, стільці) та інші необхідні елементи.

Меблі та інвентар для виставкової та виділеної для переговорів частин стенду повинні відповідати одне одному за формою, кольором та якістю. Це стосується:

 • – стендів для інформаційних матеріалів;
 • – столів зі стільцями – для бесіди;
 • – стійки бару з високими табуретами. Невеликий бар має ту перевагу, що тут можна коротко поговорити (з обслуговуванням), не займаючи приміщення для переговорів;
 • – шаф та вітрин.

Крім наочної презентації товару, клієнт розраховує на короткі пояснення з приводу експонатів. Саме такому безпосередньому просторовому розміщенню інформації щодо експонату відповідає поняття детального розпізнавання. Таким чином, детальне розпізнавання є складником як інформації, так і презентації. Тут використовуються такі засоби (частково поєднані між собою):

 • – короткі технічні характеристики (текст);
 • – графічні зображення;
 • – фотографії, діапозитиви (статика/динаміка);
 • – кіно проекція;
 • – перегляди мультимедіа.

Не варто економити на оформленні стенду, інакше Ваш стенд можуть не помітити серед стендів інших учасників.

Якщо Ви плануєте створити оригінальний стенд, який буде ефективними засобом комунікації з відвідувачами виставки, і володієте відповідними коштами, то краще замовити дизайн "під ключ" професійному забудовнику. Нижче ми зупинимося на загальних принципах, які необхідні при самостійному проектуванні, а також для спілкування з дизайнером чи забудовником при замовленні їм стенду.

Перш за все зазначимо, що при замовленні стенду зі стандартних конструкцій в організатора виставки Ви отримуєте його практично без оформлення. Єдине, що вам забезпечить організатор, – це розміщення напису на фризі вашого стенду.

Товар, що демонструється, повинен бути презентабельним, не мати недоліків, але разом з тим він повинен не виділитися із загальної маси продукції, що виробляється експонентом. Тобто, експонат повинен справляти враження "середньостатистичного" продукту фірми. Вибір найкращого експонату може тільки зіпсувати експозицію, буде розглядатися як "показуха" і не дає чіткої уяви про майбутній масовий товар.

Фриз (англ. booth (stand) frieze) – декоративна смуга або великий рекламний напис, що обрамовує стенд.

Якщо Ви не повідомите організатору, що бажаєте бачити на фризі, він буде вимушений витягти назву з Вашого договору на участь у виставці. Якщо назва Вашої фірми нестандартна або складається з багатьох компонентів, бажано узгодити напис на фризі з організатором. Краще, якщо напис буде коротким, без зайвих елементів (так, Ромашка краще, ніж СП НВКФ "Ромашка Лтд" – форма власності, лапки і т. п. лише ускладнюють розуміння і запам'ятовування). Напис на фризі, як правило, виконується стандартним шрифтом та кольо

ром, обраним для всієї виставки. Окрім назви учасника виставки, на фризі може бути розміщено номер стенду (на великих виставках це полегшує відвідувачам завдання знайти потрібного учасника). Іноді (рідко) на міжнародних виставках на фриз наклеюють прапорець країни походження учасника.

Отже, у Вас є лише напис на фризі. Все інше – справа Вашої фантазії, вміння та натхнення. Звісно, Ви досягнете кращого результату, якщо запросите професійного дизайнера, навіть для оформлення стандартного стенду, який Ви самі спроектували. Ви повинні описати дизайнерові цілі Вашої участі у виставці, форму і розташування стенду, розміщення та особливості експонатів. Крім того, від Вас повинні надійти основні "установки, – дизайнер повинен вирішити ті завдання, які Ви перед ним поставите, його треба контролювати і, можливо, періодично "опускати з неба на землю". Не забувайте про обмеженість конструктивних можливостей виставкового обладнання.

Оформлення повинно вирішувати три завдання:

 • – привертати увагу відвідувачів до стенду в цілому;
 • – концентрувати увагу на ключових ідеях: експонатах, основних повідомленнях тощо;
 • – підтримувати імідж учасника виставки.

Якщо серед цілей участі у виставці є іміджеві, оформлення набуває особливого значення. Але і в інших випадках експонати, які подані в обрамленні вдало оформленого стенду та добре освітлені, лише виграють.

Важливим аспектом оформлення є освітлення стенду. Потрібно мати на увазі, що рівень освітлення у виставковій залі є не дуже великим власне з метою надання учасникам можливості використати освітлення. Освітлення повинно акцентувати увагу на назві або рекламному гаслі фірми та на основних експонатах. Освітлення може підкреслити зонування стенду, певні аспекти позиціонування учасника виставки тощо.

Більшість відвідувачів у своєму русі виставкою проходить три етапи наближення до стенду та його огляду:

 • – здалека – отже, потрібні візуальні орієнтири, що привертають увагу особливо у просторі над стендом (підвісні або навісні елементи);
 • – із середньої відстані, поступово наближаючись – отже, потрібне відповідне оформлення верхньої частини стенду і його фасаду (якщо стенд закритий, тобто не передбачає заходу відвідувачів на його територію) або задньої стінки (якщо стенд відкритий, і відвідувачі заходитимуть на його територію);
 • – зблизька – отже, потрібні оформлюванні елементи, що привертають увагу, не даючи пройти повз стенд.

Розглянемо, які рекламно-дизайнерські прийоми використовуються для вирішення цих завдань.

Перший візуальний контакт із відвідувачем відбувається ще на підході до виставкового центру, а на території центру – на підході до виставкового павільйону. Для першого контакту використовуються рекламні щити на території виставкового центру, аеростати, надувні конструкції, прапори. Другий візуальний контакт – перший погляд на експозицію виставки при вході до виставкового павільйону. Тут стануть у пригоді прапори, банери, рекламні щити в залі. Всі ці додаткові носії реклами (все, що знаходиться за межами виставкового стенду) потребуватимуть додаткових платежів організатору виставки чи спеціалізованому рекламному агентству, що обслуговує виставковий центр. Зазначимо, що така зовнішня і внутрішня реклама має сенс лише у тому випадку, коли потік відвідувачів справді рухатиметься повз неї. Якщо значна кількість відвідувачів оминає місце розміщення реклами, вона буде малоефективною.

Завдання другого візуального контакту найчастіше вирішується візуальними елементами, розташованими над виставковим стендом (у цьому випадку не доведеться додатково платити організатору виставки).

Це завдання вирішують багатоповерхові стенди, виносні (навісні) візуальні елементи, підвісні візуальні елементи. Це можуть бути об'ємні (просторові) конструкції, прапори, банери, що зображують логотип фірми, торгову марку продукції тощо. Ці візуальні елементи потрібно належним чином підсвітити. Часто просторові конструкції роблять такими, що обертаються.

Існують й інші підходи до другого візуального контакту. Наприклад, можна розклеїти на підлозі у проходах між стендами стрілки або зображення слідів ніг зі вказівкою, як пройти до Вашого стенду.

При наближенні відвідувача до стенду елементи оформлення повинні привернути його увагу, не дозволяючи пройти повз стенд, і підтримати імідж учасника виставки. Найчастіше для оформлення використовують декоративні елементи (у тому числі логотипи, торговельні знаки), які спеціально виготовлені з відповідних матеріалів – самоклеючої плівки (найвідоміша торговельна марка – Oracal), різноманітних видів пластику тощо. Ці декоративні елементи повинні бути яскравими, але в той же час відповідати фірмовому стилю. Складні зображення, вирізані з плівки, можна наклеїти на щити з ДВП чи пластику, тоді Ви матимете можливість використовувати їх неодноразово.

Для привернення уваги відвідувача до стенду використовуються спеціальні рішення, що отримали назву ай-стоперів.

Ай-стопер (англ. eye-stopper) – будь-який об'єкт, предмет, елемент оформлення, що використовується для привернення уваги до стенду.

Ай-стопером може стати будь-що: зображення незвичайних об'єктів, живі тварини, автомобілі, античні речі, дзеркала, фонтанчики чи водоспади, юнаки і дівчата у незвичайних костюмах або з бодіартом, лазерні зображення і будь-які інші незвичайні речі. Важливо, щоб це було оригінально (звичайно, непогано, коли це має певне відношення до Вашої фірми або до тематики виставки). Ай-стопер, що часто використовується, набридає і вже не привертає увагу. Підкреслимо, що одного ай-стопера недостатньо – потрібно негайно зосередити увагу відвідувача на чомусь більш суттєвішому, так, щоб він зрозумів, чим Ви можете бути йому корисним.

В оформленні стенду можна використовувати будь-які елементи – поле для фантазії необмежене: парасольки, кульки, композиції з квітів. Штучні рослини більш придатні для умов виставкового павільйону і не потребують догляду. Використання рослин робить стенд більш "живим", створює невимушену атмосферу, що так важливо для встановлення довірчих контактів.

Якщо Ви хочете створити яскраву експозицію, подумайте про оригінальні елементи виставкового обладнання, що будуть виготовлені у Вашому фірмовому стилі й використовуватимуться багаторазово – підставки, стелажі тощо. Такі елементи потрібно спроектувати і виготовити заздалегідь, потурбуватися про їх акуратне перевезення і розвантаження, а також складування і схоронність у період між виставками. Слідкуйте також за тим, щоб ці оригінальні елементи не набридли відвідувачам протягом тривалого часу їх використання.

Приділіть увагу подачі текстової та відеоінформації у вигляді, який придатний для читання і перегляду. Для цього використовуються різноманітні табло, "біжучий рядок", телевізори та комп'ютери. Екрани й табло повинні бути розташовані на добре видимих місцях. Написи повинні бути виконані шрифтом достатнього розміру.

Рекомендується при розробці оформлення дотримуватися декількох простих принципів:

 • – оформлення повинно бути витримане в єдиному стилі: набрати безліч плакатів ваших іноземних партнерів та розвісити їх на стенді буде не найкращим рішенням;
 • – не залишайте багато порожніх білих панелей – це пригнічує відвідувачів;
 • – оформлення не повинно заволодіти всією увагою відвідувачів, оскільки буде важко переключити увагу на експонати і стендистів;
 • – всі елементи оформлення не повинні завдавати шкоди виставковому обладнанню, Ви маєте їх легко зняти після завершення виставки.

Майте на увазі, що будь-яка виставка – це водночас процес навчання для Вас, Ваших партнерів і конкурентів. Оформлення і дизайн виставок постійно змінюються, повсякчас з'являються новинки, що привертають увагу відвідувачів. Але за деякий час ці новинки набридають і поступово зникають. Вони цікаві на одному, двох стендах, але якщо всі використовують одні й ті ж самі прийоми або декоративні елементи, це буде нецікавим і неефективним. Тому доцільно слідкувати за модою і використовувати власну фантазію.

Для будь-якого стенду в стандартній забудові характерна присутність додаткового обладнання.

Стінова панель. Призначена для огорожі території стенду і утворення всіляких додаткових приміщень.

Стіл-підставка. Служить для розміщення експонатів. Може також використовуватися для розсадження персоналу.

Фризова панель. Призначена для нанесення назви компанії-учасника виставки, логотипів та іншої інформації.

Фризова панель у стандартній забудові опоясує периметр блоку, завершуючи дизайнерську композицію. Зверху, по фризу, як правило, розміщують освітлювальні прилади.

Килимове покриття. Крім того, що прикриває не завжди ідеальні підлоги у виставковому павільйоні, підкреслює індивідуальності стенду або виділяє розділи виставки.

Набір меблів. Для кожної виставки характерний свій набір меблів, що входить в комплектацію стенду, і в кожного забудовника є свої моделі: як мінімум, стіл, пара стільців, вішалка і корзина для паперів повинні бути присутніми на стенді будь-якої площі й типу.

Світильник. Як правило, один світильник потужністю 100 Вт повинен освітлювати кожні 3 м2 площі. Але в кожного є свої стандарти.

Може бути як більше, так і менше світильників.

Елемент стіни. Це рама з конструктора із заповненням ламінованою ДСП або пластиком. Стандартна висота – 250 см від рівня підлоги. Може мати ширину, кратну кроку конструктора по осях стійки.

Стіл-подіум, або стіл-підставка. Призначений для розміщення експонатів. Може використовуватися як робочий стіл. Висота буває різною – від 10 см до 2 м, довжина і ширина, як правило, кратні 0,5 кроку конструктора. На фото h = 0,75 × 1,0 × 0,5 м. Кришка виготов

лена з ламінованої ДСП. Без спеціального укріпленням витримують навантаження до 50 кг.

Додаткова полиця в подіум. Розміщується всередині подіуму. Кількість і висота розміщення визначається габаритами. Така сама полиця може бути додана і в стелаж. На фото подіум h = 0,75 × 1 × 0,5 з додатковою полицею.

Стіл-подіум. Різновид подіумів з підставою 1×1м. Висота може бути будь-якою. На фото стіл-подіум h = 0,75 × 1 × 1 типового виконання.

Кутова заокруглена інформаційна стійка. Застосовується здебільшого, за призначенням на кутах стендів. Решта варіантів використання залежить від фантазії. Може комплектуватися додатковими полицями.

Вітрина низька. Верх повністю скляний. Може комплектуватися розсувним склом, додатковою полицею з ДСП і пластиковими розсувними дверцями. На фото – типова низька вітрина h = 1,0 × 1 × 0,5.

Вітрина висока. Має висоту 2,5 м. Полиці у стандартному варіанті: одна з ДСП і дві скляні. Оснащується скляними дверцятами із замковим пристроєм. Кількість скляних полиць обмежена габаритами і практичною необхідністю. Зверху вмонтовуються світильники підсвічування.

Стелі. Конструкція залежить від виробника. Розміри – відповідно до розмірів прогонів у стелі. Вставляються між прогонами. На фото – ланка стелі Альпок розміром 97 × 97 см.

Трирівнева барна стійка. Верхня полиця має ширину 0,5 м. Основний стіл і нижня полиця шириною 1 м. Висота загальна – 1,2 м, стіл – 1 м, полиця – на 0,75 м від підлоги. Такий варіант – цілком вдале поєднання ціни, якості та швидкості монтажу.

Полиця настінна. Зроблена з ламінованої ДСП. Має ширину ЗО см. Довжина – відповідно до кроку конструктора. Висота розміщення – будь-яка.

Стелаж з конструктора. Полиці з ламінованої ДСП. Всі розміри кратні кроку конструктора. Висота – 2,5 м, глибина – 50 см, ширина – 100 см. З полиці, але може бути скільки завгодно. На полицю можна ставити вантаж до 20 кг. Стелажі можуть скріплятися між собою, утворюючи стінки.

Вішала. Характерні для комплектації стендів на виставках одягу. Матеріал – ламінована ДСП і хромовані трубки. Кількість рядів – будь-яка, довжина – кратна кроку конструктора.

Міні-кухня. Незважаючи на велику кількість підприємств ресторанного господарства, серед експонентів є охочі обладнати власний господарський куточок. Міні-кухня з вбудованим холодильником і бойлером для підігріву води дозволяє поєднувати малі габарити з повним циклом обробки продуктів на кухні за схемою: зберігання, підігрів або варіння, миття посуду.

Мийка. Може бути як з гарячою водою, так і тільки з холодною. Зовнішній вигляд буває різним.

Стіл для переговорів. Незважаючи на велику кількість моделей столів, частіше зустрічається варіант столу з розкладними ніжками розміром 1,2 × 0,7 м і заввишки 75 см.

Стілець барний. На фото показано одну з моделей барного стільця, що найчастіше зустрічається.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >