< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Оформлення стенду

Оформлення стенду повинно бути виконане так, щоб надати йому характерний для фірми і неповторний зовнішній вигляд, основним є презентація товарів. Розміщення та освітлення предметів повинне бути оптимальним. Не товарна маса, а демонстрація кращого – основна мета учасника ярмарку. Головне – показати очевидну користь цього товару для споживача.

Для презентації товарів експонатів спочатку потрібно вияснити такі питання:

 • – чи достатньо привабливий зовнішній вигляд експонатів (дизайн, колір, пакування);
 • – чи може зорове враження від товару-експонату бути підсиленим за рахунок кольорового чи світлового ефекту;
 • – чи можуть товари бути у відкритому доступі, або ж потрібно підстрахувати деякі елементи від неправомірних дій (пошкодження, крадіжка тощо);
 • – наскільки близько до реальної практики можуть бути показані експонати і скільки для цього потрібно місця;
 • – які засоби інформації можуть бути використані (текстові табло, дисплеї);
 • – як можна продемонструвати послуги;
 • – як можна довести споживачеві корисність товару.

Стенд, який відкритий з двох і більше боків (кутовий, півострів, острів), має беззаперечні переваги – у Вас більша довжина периметру, де Ви можете демонструвати експонати і здійснювати переговори з відвідувачами, оскільки саме це є основною метою участі у виставці. Таким чином, кутовий стенд переважає над лінійним, півострів – над кутовим, острів – над всіма іншими типами. Але тут є декілька важливих застережень;

 • – як правило, стенди резервуються у порядку надходження заявок від учасників, тому варто поквапитися; тим паче поспішайте, якщо виставка престижна, і стенди резервуються за рік наперед;
 • – стенд-півострів, і тим більше острів, може бути лише коли він досить великий – наприклад, жоден організатор не погодиться відкрити з усіх боків стенд площею 9 м2;
 • – часто організатор виставки вимагає за кутове, півострівне чи острівне розташування стенду доплату (від 5% до 25% від вартості стенду), тому одразу дивіться умови, надіслані організатором.

При цьому необхідно мати на увазі, що в усіх випадках право на більш вигідне розташування належить учасникам, які раніше подали заявку та/або уклали договір з організатором виставки, або ж власникам найбільших стендів. Після резервування стенду необхідно своєчасно підписати договір з організатором виставки, оскільки будь-яке резервування є тимчасовим, – учасники, які зарезервували місце, але не підписали договір, рано чи пізно поступаються цим місцем тим учасникам, які готові підписати і сплатити договір. Тому при резервуванні довідайтесь, протягом якого часу воно буде дійсним.

При виборі розташування стенду не буде зайвим з'ясувати, де знаходяться стенди лідерів галузі, а також Ваших основних конкурентів.

Вибір місця розташування здійснюється таким чином. Організатор виставки складає план виставки, який є планом (схемою) виставкового павільйону із нанесеними місцями розташування груп стендів. Він є схемою розміщення стендів та інших об'єктів виставки.

План виставки враховує:

 • – "жорсткі" фактори – технічні особливості виставкового павільйону: розташування входів і виходів, колон, евакуаційних виходів і стаціонарних засобів пожежогасіння, "мертвих зон", конференц-залів, туалетів, кафе та інших стаціонарних місць надання послуг тощо;
 • – "м'які" фактори – особливості планування виставки: очікуваний розмір експозиції, очікуваний розмір великих і малих виставкових стендів і співвідношення їх кількості (що залежить від очікуваної кількості учасників), ширину проходів (що залежить від очікуваної кількості відвідувачів), маршрути огляду експозиції, тематичні розділи експозиції (якщо виставка розділена на експозиції за тематикою), нестаціонарні місця надання послуг (гардероби, мобільні кафе тощо).

В плані експозиції виставки найчастіше позначаються лише острівні стенди. Окремі острівні стенди "нарізані" на менші частини, що є півострівними, кутовими, лінійними стендами. Інші острівні стенди призначено для найбільших учасників виставки, і можуть бути зарезервовані лише повністю. Учасник виставки може вибрати собі острівний стенд або "відрізати" від нього півострівний, кутовий, лінійний. На великих виставках стенди нумеруються – номер стенду дозволяє швидко знайти його у павільйоні. Резервування стенду може здійснюватися або підписанням додатку до договору на участь у виставці, який зображає загальний план експозиції з позначеним на ньому зарезервованим стендом, або (якщо стенди пронумеровані) вписуванням номера стенду до договору. Але найчастіше, при високому рівні взаємної довіри між організатором та учасником, учасник просто вибирає стенд під час переговорів і згодом отримує від організатора загальний план експозиції з позначеним на обраному стенді найменуванням учасника.

Гарним стилем роботи організатора виставки є позначення на загальному плані експозиції всіх найменувань учасників, які зарезервували стенди. При цьому учасники, які вже підписали договір, позначаються просто своїм найменуванням, а учасники, які ще перебувають у процесі прийняття рішення, позначаються найменуванням зі словом "зарезервовано". Такий підхід дозволяє учасникові зрозуміти, хто є його сусідами, де знаходяться лідери галузі та основні конкуренти, які компанії беруть стенди якого розміру, а також, за необхідності, перевірити достовірність інформації щодо інших учасників, наданої організатором (див. додаток для практичного заняття № 2).

Недостатнім в роботі організатора виставки є позначення на загальному плані експозиції лише слів "зарезервовано" без найменувань учасників. Це не дозволяє виважено обрати розмір і місце розташування стенду. Такий непрозорий підхід, як показує практика, здебільшого має на меті обдурити учасника, створивши у нього хибне уявлення, що начебто багато компаній беруть участь у виставці й зарезервували собі стенди.

Кількість і якість відвідувачів конкретного виставкового стенду залежить від багатьох факторів:

 • – розсилання запрошень перед виставкою;
 • – розміщення стенду;
 • – розмір стенду;
 • – оформлення стенду;
 • – проведення на стенді цікавих акцій;
 • – поведінка стендистів тощо.

Тому при плануванні (у тому числі при складанні кошторису) необхідно брати до уваги всі ці фактори.

Підсумуємо: головне – не кількість, а якість виставкових метрів. Головне – вміння оригінально оформити стенд, підібрати експонати, зробити експозицію такою, що запам'ятовується, цікавою для відвідувачів, і організувати контакти з ними. Звичайно, для цього потрібний стенд достатньої площі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >