< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Обслуговування відвідувачів виставки

Виставковий захід – це місце, на якому персонал учасника (стендист) може або налагодити нові контакти, або зруйнувати старі. Відвідувачі виставки мають за правило оцінювати роботу стендиста. Перша думка клієнтів-відвідувачів наполовину формується в перші 3- 4 секунди спілкування з персоналом за зовнішнім видом, одягом, манерою, тембром голосу. Для цього необхідно заздалегідь продумати форму одягу, щоб стендист виглядав, якщо не елегантно, то принаймні коректно. Деякі фірми розробляють дрес-код для виставок або передбачають певні однакові елементи в одязі.

Необхідно пам'ятати, що відвідувачі приходять на виставку, як глядачі на показ чогось нового. Сьогодні дедалі менше відвідувачів приходять на виставку без мети. До 50% відвідувачів хочуть не просто побачити нові товари, але й ознайомитись з чимось надзвичайним чи вражаючим. На спеціалізовані виставки й ярмарки за американськими даними до 70% відвідувачів приходять, маючи чітку програму відвідування: отримати інформацію, знайти продавця чи постачальника, провести переговори, укласти оборудку тощо. Специфіка організації стенду і демонстрація експонатів вимагає від стендистів спеціальних знань і навиків. Будь-яке обладнання і техніка повинні бути справними і готовими до демонстрації. Стендисту нерідко доводиться поєднувати функції демонстратора товарів, людини, яка може його експлуатувати чи ремонтувати. Для цього він повинен не тільки володіти інженерно-технічними знаннями і навиками, а й вміти користуватися різними приладами та інструментом.

В період роботи виставки перед початком робочого дня стендист в першу чергу перевіряє стан експонентів, підготовлює своє робоче місце, знайомиться зі списками запрошених.

Він неодмінно повинен мати блокнот для оперативних записів результатів майбутніх переговорів, підготувати книгу сценаріїв можливих відповідей на запитання та книгу для побажань відвідувачів.

З цього моменту для нього вкрай важливим є психологічний настрій. Перед появою відвідувачів бажано поглянути у дзеркало, поправити зачіску, перевірити, чи не залишилось слідів від протирання стенду, підготовки експонатів.

При зустрічі відвідувачів стендист не повинен демонструвати сумний вигляд. А, навпаки, він завжди повинен бути гостинним, доброзичливим, перебувати у доброму гуморі, щоб все це передалось відвідувачам.

В той же час він не повинен бути нав'язливим, не перешкоджати відвідувачам самостійно оглядати стенд, за винятком самої потреби відвідувача в консультації. Для цього він повинен володіти необхідним інформаційним і рекламним матеріалом, диференціювати відвідувача за типами (читайте розділ "Комунікації...").

До 60-70% робочого часу в стендиста витрачається на відповіді на конкретні запитання, роздачу проспектів та інших рекламних матеріалів, реєстрацію з особами, з якими вдалося встановити діловий перспективний контакт.

За дорученням керівника експозиції, стендист може брати участь у зустрічі почесних гостей. Йому може бути доручено ознайомити групу з експозицією, відповісти на запитання або зайняти гостей до початку протокольної частини зустрічі. Раніше на переговори комерційного характеру стендисти запрошувались в якості технічного експерта. І до сьогодні деякі фірми-учасники ярмарку дотримуються традиційних правил:

  • – він не виступає на переговорах самостійно;
  • – відповідає на запитання тільки з дозволу керівництва;
  • – не виправляє начальника, якщо той припустився помилки, а передає записку зі своєю точкою зору;
  • – не називає цін експонату.

Однак, сьогодні ситуація суттєво змінилась. Стендисти виконують комерційні функції: ведуть переговори про продаж чи співробітництво, оформляють договори і контракти, протоколи про наміри, попередні контракти, ведуть облік і звітність. Тому на даний час стендисти відповідають за комерційну справу і несуть відповідальність за збереження комерційної таємниці.

Значну частину часу в роботі стендиста відводиться рекламній роботі. До рекламних матеріалів належать каталоги, проспекти, буклети, спеціальні брошури, листівки, значки, пам'ятні сувеніри.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >