< Попер   ЗМІСТ   Наст >

БРОНХІАЛЬНА АСТМА

Визначення

Бронхіальна астма (БА, Asthma bronchiale) – хронічна рецидивуюча запальна хвороба органів дихання, патогенетичною сутністю якої є гіперреактивність бронхів, пов'язана з імунопатологічними механізмами, а головним клінічним симптомом – напад ядухи внаслідок запального набряку слизової оболонки бронхів, бронхоспазму і гіперсекреції слизу.

Класифікація астми за етіологією передбачає градацію причинних факторів як "індукторів" (причин запалення і пов'язаного з ним звуження дихальних шляхів) і "тригерів" (що призводять до розвитку бронхоконстрикції). Нині найважливішою зі встановлених факторів ризику є атопія – спадкова сімейна схильність до алергійних реакцій за рахунок наявності визначених HLA-антигенів, які є інтегральними маркерами особливого реагування органів дихання на вплив навколишнього середовища (включаючи інфекційні фактори).

Фактори ризику

До факторів ризику, що призводять до розвитку БА, належать побутові алергени (кліщі домашнього пилу, алергени тварин, тарганів), зовнішні алергени (пилок і цвілеві гриби). Вплив пасивного паління, особливо на дітей, – теж вагомий чинник ризику. Хімічні чи повітряні професійні полютанти також можуть сенсибілізувати дихальні шляхи, призводячи до БА. Розвиткові хвороби можуть сприяти респіраторні вірусні інфекції, невеликий зріст і низька маса тіла дитини при народженні та харчові стереотипи. Вважається, що інфекція (бактерії, віруси) чинить сенсибілізуючий вплив – як продуктами життєдіяльності мікроорганізмів, так і антигенним матеріалом, що утворюється при інфекційному запаленні в тканинах бронхів. Під дією інфекційних факторів різко знижується поріг чутливості органів дихання до неінфекційного походження алергенів. Такі фактори ризику, як домашній кліщ, пилок, цвілеві гриби, шерсть домашніх тварин, повітряні іританти, тютюновий дим, респіраторні інфекції, можуть також викликати загострення БА, виступаючи в ролі тригерів. До них належать також дим від відкритого вогню або печі, інтенсивне фізичне навантаження, надмірні емоційні сплески, холодне повітря чи зміни погодних умов, харчові добавки, ацетилсаліцилова кислота. Хворі на БА можуть реагувати на один або кілька тригерів; у пацієнта тригерні фактори з часом можуть змінюватися. Ідентифікація тригерів у кожного хворого на БА з їх подальшою елімінацією (якщо це можливо) дозволяє знизити ризик подразнення дихальних шляхів. Подібний результат досягається також використанням засобів протизапального ряду. Отже, більшості загострень (чи нападів) БА можна запобігти завдяки вживанню протизапальних препаратів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >