< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Стабільна стенокардія напруження

Давність нападів стенокардії не менше місяця характеризується стереотипними ангінозними нападами з приблизно однаковими інтенсивністю, тривалістю, локалізацією, іррадіацією. Виникнення болю пов'язане з фізичним навантаженням. Напад може виникати на морозі або холодному вітрі, що особливо часто спостерігається під час виходу вранці з домівки. Таке саме навантаження, яке добре переноситься в комфортних умовах, на морозі може викликати напад стенокардії. Поряд із фізичним навантаженням напад стенокардії можуть викликати й емоційне напруження, гнів, страх. Напад стенокардії зазвичай полегшується нітрогліцерином. Під час больового нападу частішає дихання, підвищуються артеріальний тиск і частота серцевих скорочень, виникає позив до сечовипускання, блідне шкіра. Залежно від толерантності до фізичних навантажень стенокардію поділяють на 4 функціональні класи (ФК).

I ФК – виникає при значних і надмірних навантаженнях. Звичайне фізичне навантаження (ходьба, підіймання сходами) не викликає стенокардію, тому звичайна фізична активність хворого не обмежена.

II ФК – виникає при значному фізичному навантаженні (швидка ходьба рівною місцевістю понад 500 м, швидке підіймання сходами або підіймання більше ніж на один поверх, ходьба під гору, ходьба після їди, в прохолодну, вітряну погоду, при емоційному збудженні). Звичайна фізична активність хворого обмежена помірно.

III ФК – виникає при незначних фізичних навантаженнях (ходьба рівною місцевістю на 100-200 м, підіймання до одного поверху). Звичайна фізична активність хворого помітно обмежена.

IV ФК – найменше фізичне навантаження спричиняє напад стенокардії. Може виникати у спокої. Хворий не здатний до будь-якої фізичної діяльності без відчуття дискомфорту.

Перехід хворого до вищого ФК свідчить про прогресування хвороби. Поява стенокардії спокою в осіб, які раніше страждали на стенокардію напруження, свідчить про перехід хвороби на тяжчу стадію. Напади стенокардії спокою найчастіше виникають уночі під час сну, пов'язані з підвищенням артеріального тиску, почастішанням пульсу, дихання. Хворий прокидається від відчуття, що хтось заважає йому дихати, або через біль у серці. Інтенсивність і тривалість болю при стенокардії спокою помітно більші, ніж при стенокардії напруження. Ці напади примушують хворих прокидатися, сідати в ліжку і вживати нітрогліцерин. Нітрогліцерин, зміна положення з лежачого на сидяче нерідко купірують напад.

Вазоспастична стенокардія

Спонтанна, варіантна, стенокардія Прінц- метала. У патогенезі відіграє роль спазм як на незмінених, так і на змінених судинах, тому її називають вазоспастичною стенокардією з документованим спазмом. Виникає спонтанно, частіше вночі, під час нападу визначаються електрокардіографічні зміни у вигляді нетривалого інфарктоподібного підйому або депресії сегмента ST відносно ізолінії чи зміни зубця Т. Для діагностики має значення добова ЕКГ.

Нестабільна стенокардія

Тривалість – до 28 діб. Стенокардія є нестабільною, якщо вже наявні симптоми стенокардії раптово посилюються без явних причин, або коли напади виникають уперше, або нові напади виникають при відносно нижчому, ніж раніше, навантаженні або в стані спокою. Ця форма, як правило, асоціюється з виразкуванням чи руйнуванням атеросклеротичної бляшки, формуванням пристінкового тромбу. До нестабільної стенокардії належать уперше виникла стенокардія напруження, прогресуюча стенокардія напруження, постінфарктна стенокардія.

Уперше виникла стенокардія. Стенокардія напруження і спокою, що виникла вперше, з анамнезом захворювання не більше 1 місяця, має нетривалий перебіг, може перейти в стабільну стенокардію, регресувати або, навпаки, набути прогресуючого перебігу з розвитком гострого інфаркту міокарда.

Прогресуюча стенокардія. Характеризується підвищенням ФК, зростанням частоти, тривалості та інтенсивності болю з різким зниженням перенесення хворими фізичних навантажень, появою стенокардії спокою, зниженням ефекту нітрогліцерину.

Рання постінфарктна стенокардія. Розвивається в ранній період після інфаркту міокарда (з 3 по 28 день, зазвичай через 10-14 днів), особливо якщо вона має характер стенокардії спокою.

Вищезгадані форми нестабільної стенокардії в прогностичному відношенні більш варіабельні та несприятливі. При цих формах стенокардії високий ризик розвитку інфаркту міокарда або раптової смерті. Тому нестабільна стенокардія розглядається в рамках гострого коронарного синдрому, куди входить також інфаркт міокарда.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >