< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Профілактика

Первинна профілактика ВХ включає комплекс соціальних, медичних і виховних заходів, спрямованих на попередження захворювань шляхом усунення причин і умов їх виникнення та розвитку, а також на підвищення стійкості організму до впливу несприятливих факторів зовнішнього, виробничого та побутового характеру. Рекомендується усунути нервові перевантаження; уникати негативних емоцій, інтоксикацій; припинити паління тютюну, зловживання алкогольними напоями; врегулювати харчування.

Прогноз

У хворих на неускладнену ВХ при проведенні ефективної ерадикації Нр-інфекції та дотриманні рекомендацій щодо її вторинної профілактики можна досягти повного виліковування цього захворювання. Реабілітація, індивідуальний дієтичний режим (з виключенням або обмеженням індивідуально несприйнятних продуктів), режим праці та відпочинку, заняття фізкультурою. Не слід застосовувати НПЗЗ, обмежується паління та алкоголь. Санаторно-курортне лікування (курорти Закарпаття). Диспансерне спостереження. Диспансеризації підлягають хворі з виразками шлунка та атрофічним гастритом. Після загоєння доброякісних виразок шлунка доречно провести контрольні ЕГДС через З та б міс. При наявності атрофії слизової оболонки шлунка – повторні ЕГДС з біопсією для моніторингу можливої появи передракових змін 1 раз на 2-3 роки.

Стоматологічні аспекти хвороб шлунка і дванадцятипалої кишки

Хронічні гастрити та операції на шлунку можуть призвести до дефіциту вітаміну В12, фолатів і заліза, що проявляється виразками слизової оболонки порожнини рота, дистрофічними змінами язика й ангулярним стоматитом, особливо в літніх і старих людей (рис. 4.3).

Цим пацієнтам не слід призначати аспірин та інші НПЗЗ. Постійна регургітація кислоти при ГЕРХ або пілоростенозі можуть призвести до тяжкої ерозії зубів, частіше – верхніх передніх зубів і премолярів. Медикаменти, які вживають хворі на хвороби органів травлення, шкідливо діють на слизову оболонку порожнини рота: ІПП викликають сухість у роті; ранітидин та омепразол можуть зумовити багатоформну

Дистрофічні зміни язика й ангулярний стоматит при хронічному гастриті

Рис. 4.3. Дистрофічні зміни язика й ангулярний стоматит при хронічному гастриті

ексудативну еритему; омепразол – додатково втрату смакових відчуттів. Антациди затримують абсорбцію ципрофлоксацину, еритроміцину, метронідазолу і тетрацикліну. Циметидин та омепразол затримують кліренс лідокаїну і бензодіазепінів. Анемія може ускладнити проведення наркозу при стоматологічних процедурах.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >