< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Діагноз

Діагностичні критерії ГНН:

■ відповідні дані анамнезу, насамперед різке зменшення діурезу або анурія;

■ результати клінічного обстеження;

■ прогресивне підвищення сечовини крові та креатиніну плазми;

■ сечовий синдром на олігоануричній стадії: висока протеїнурія, циліндрурія, клітинний детрит, відносна густина сечі низька; склад сечі залежить від характеру основної хвороби та здатності нирок відповідати при недостатньому кровообігу інтенсивним збереженням натрію і води, тому у пацієнтів з нерозвиненими нирковими порушеннями жодних змін немає;

■ осмолярність сечі не відрізняється від осмолярності плазми;

■ гіперкаліємія, метаболічний ацидоз.

Перебіг і прогноз

Перебіг ГНН циклічний, залежить загалом від етіологічного фактора. За умов раннього лікування нормалізація ниркового кровообігу супроводжується відновлен ням ниркових функцій. Якщо олігурія зберігається, незважаючи на нормалізацію циркуляції, це може свідчити про незворотні структурні зміни в нирках унаслідок гострого некрозу канальців. У деяких випадках, наприклад, при синдромі дисемінованого внутрішньосудинного згортання (ДВЗ), можуть виникати необоротні кіркові некрози. Запізніла діагностика негативно впливає на перебіг ГНН і прогноз для хворого. Летальність досягає 50% випадків і в першу чергу залежить від етіології ГНН. Наслідки залежать від тривалості періоду анурії: якщо вона триває до 7 днів, хворі зазвичай одужують, а якщо понад 14 днів, позитивний результат можливий лише у 50-60% хворих.

Лікування

Необхідно виявити причину порушення і корегувати її. При отруєнні слід відразу розпочати промивання шлунка. При гіпотонії внаслідок травми або шоку будь- якого походження необхідно якомога швидше (в перші 30-40 хв) відновити кровообіг заміщенням крові, плазми або фізіологічним розчином із використанням інотропних препаратів. Часто для визначення швидкості введення рідини і/або інотропних препаратів необхідний контроль за центральним венозним тиском або тиском у легеневій артерії. Можливе введення допаміну і преднізолону. Важлива корекція гіперкаліємії, яка може призвести до смерті хворих, за допомогою глюконату кальцію внутрішньовенно і глюкозо-інсулінової суміші. Інколи доцільне використання ентеросорбентів. Іноді потрібний повніший моніторинг, який дає можливість визначити серцевий викид і системну судинну резистентність. Методом вибору в лікуванні ГНН є гемодіаліз.

Профілактика. Профілактика полягає в усуненні факторів, що призводять до розвитку ГНН. Особливо це стосується раціонального вибору і дозування ліків та адекватного контролю за їх клінічною ефективністю, а також роз'яснення шкідливості алкоголю та його сурогатів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >