< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ХВОРОБИ ЩИТОПОДІБНОЇ ТА ПРИЩИТОПОДІБНИХ ЗАЛОЗ, НАДНИРКОВИХ ЗАЛОЗ І ГІПОФІЗА

Найпоширеніша у світі патологія щитоподібної залози (ЩЗ) – це ендемічний зоб (струма, воло). Зоб – це збільшення ЩЗ (рис. 6.3). Ендемічний зоб викликаний недостатністю йоду в навколишньому середовищі. Ендемічний зоб може супроводжуватися гіпотиреозом – зниженням продукування гормонів ЩЗ – тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3) різних ступенів тяжкості. Якщо це трапляється в дитинстві, можливий розвиток карликовості та кретинізму. В Україні нестача йоду існує здавна в Прикарпатті та Закарпатті. У 2001 році головний санітарний лікар України видав постанову, яка зобов'язує всіх виробників кухонної солі йодувати її, тому що внаслідок зменшення вживання морської риби все населення України потерпає від нестачі йоду.

Зоб зустрічається також у вигляді дифузного токсичного зоба (базедова хвороба), вузлового зоба, запальних хвороб ЩЗ – тиреоїдитів, раку ЩЗ. Розмір зоба визначається як ступінь – від 0 до 5: 0 – залоза не пальпується; 1 – пальпується тільки перешийок; 2 – пальпуються частки, але їх не видно, вони не змінюють контури шиї; 3 – залоза контурується на шиї; 4 – залоза спотворює вигляд шиї; 5 – зоб дуже великих розмірів. Розмір 0-1-2 – норма. Більше – патологія. Лікар-стоматолог повинен звертати увагу не тільки на стан зубощелепної системи, але й на вигляд шиї хворого, яка постійно перебуває в його полі зору. За необхідності треба пропальпувати ЩЗ, що може сприяти ранньому виявленню дуже небезпечних вузлових зобів і раку ЩЗ. Болючість ЩЗ при пальпації, що супроводжується гарячкою і слабкістю, може бути проявом підгострого тиреоїдиту. У всіх випадках збільшення ЩЗ або наявності в ній вузлів хворого потрібно направити до ендокринолога. Лікар-стоматолог має також уміти діагностувати за зовнішнім виглядом і змінами поведінки, мовлення, типовими скаргами хворого суттєві відхилення у функціональному стані ЩЗ: гіпертиреоз (тиреотоксикоз) і гіпотиреоз.

Гіпертиреоз (тиреотоксикоз)

Визначення

Тиреотоксикоз (ТТ) – це клінічний синдром, що характеризується підвищеним продукуванням гормонів ЩЗ зі значним прискоренням окисних процесів, ураженням центральної нервової, серцево-судинної та інших систем і органів.

Зоб: а* – ендемічний еутиреоідний зоб 4 ступеня; б – дифузний токсичний зоб 5 ступеня; в* – аутоімунний тиреоїдит (зоб Хашімото 3 ступеня)

Рис. 6.3. Зоб: а* – ендемічний еутиреоідний зоб 4 ступеня; бдифузний токсичний зоб 5 ступеня; в* – аутоімунний тиреоїдит (зоб Хашімото 3 ступеня)

Зазначені (*) фотографи люб'язно надані доцентом кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця О. М. Приступюком.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >