< Попер   ЗМІСТ   Наст >

М'язи передньої стінки черевної порожнини

Прямий м'яз живота (т. rectus abdominis) – це плоский довгий стрічкоподібний м'яз (див. рис. 137), розширений вгорі і звужений донизу Обидва прямі м'язи живота розмежовані між собою білою лінією. Морфологічною особливістю прямого м'яза живота є те, що він складається з окремих частин, з'єднаних між собою сухожилковими передіпками (intersectiones tendineae), що зрощені з передньою пластинкою піхви прямого м'яза живота. Перша (верхня) сухожилкова переділка розташована на рівні хряща VIII ребра; друга – на середині відстані між першою переділкою і пупком; третя – на рівні пупка; четверта (непостійна) – менш виражена, розташована нижче пупка.

Початок: від мечоподібного відростка груднини і зовнішньої поверхні хрящів V-VII ребер.

Прикріплення: два пучки м'яза прикріплюються до лобкового гребеня і лобкового симфізу

Функція: згинає хребет, опускає ребра і нахиляє тулуб; при фіксованій грудній клітці піднімає таз.

Кровопостачання: верхня і нижня надчеревні артерії, задні міжреброві артерії.

Іннервація: міжреброві нерви (Th6-Th12), клубово- підчеревний нерв поперекового сплетення (Th12–L1).

Пірамідний м'яз (т. pyramidalis) має форму трикутника, гострий кут якого спрямований догори. М'яз розташовується попереду нижньої частини прямого м'яза живота, усередині його піхви. Іноді він відсутній. Початок: від лобкового гребеня.

Прикріплення: волокна м'яза вплітаються в білу лінію живота, часом аж до пупка. М'яз може мати 2-3 сухожилкові переділки.

Функція: натягує білу лінію живота. Кровопостачання: нижня надчеревна артерія, артерія м'яза – підіймача яєчка у чоловіків, а у жінок – артерія круглої зв'язки матки.

Іннервація: міжреброві нерви (Th5-Th12), клубово- підчеревний нерв поперекового сплетення (Τΐι,,-L,).

Опис функцій кожного м'яза передньої і бічної стінок черевної порожнини умовний, бо вони скорочуються одночасно. Пучки м'язових і сухожилкових волокон, що йдуть у різних напрямках (поперечному, поздовжньому, косо – зверху донизу і присередньо, знизу догори і вбік) утворюють складну конструкцію у товщі передньої і бічних стінках живота – черевний прес. При одночасному скороченні всіх м'язів живота у різних напрямках зменшується об'єм черевної порожнини, розташовані в мій внутрішні органи зміщуються догори.

М'язи живота, що прикріплюються до кісток грудної клітки, тягнуть її вниз і сприяють акту видиху. Одночасно ці м'язи діють на хребет, нахиляють його і тулуб уперед. При фіксованій грудній клітці (вис на верхніх кінцівках на спортивному снаряді) м'язи живота згинають поперекову частину хребта разом з тазом, піднімають передню частину таза. Косі м'язи живота, скорочуючись на одному боці, нахиляють і обертають грудну клітку у свій бік.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >