< Попер   ЗМІСТ   Наст >

М'язи тазового пояса

М'язи тазового пояса (musculi cinguli pelvici) оточують кульшовий суглоб з усіх боків (рис. 159,160). Усі вони починаються від кульшових кісток, поперекових хребців і крижової кістки, а прикріплюються до верхньої третини стегнової кістки. М'язи тазового пояса поділяються на дві групи. Внутрішня група розташована в порожнині таза (клубово-поперековий, грушоподібний і внутрішній затульний м'язи). Зовнішня група м'язів розташована на бічній поверхні таза й в сідничній ділянці (великий, середній і малий сідничні м'язи, квадратний м'яз стегна, м'яз-натягувач широкої фасції, зовнішній затульний м'яз, верхній і нижній близнюкові м'язи). М'язи зовнішньої групи розташовані кількома шарами. Ці м'язи підтримують рівновагу тіла в положенні стоячи і при ходьбі.

Внутрішні м'язи тазового пояса

Клубово-поперековий м'яз (т. iliopsoas) складається з двох м'язів - великого поперекового і клубового (рис. 160). Ці м'язи починаються від поперекових хребців і клубової кістки, потім з'єднуються в єдиний м'яз, що при кріплюється до стегнової кістки. Великий поперековий м'яз бере участь в утворенні задньої стінки черевної порожнини.

Великий поперековий м'яз (т. psoas major) - це товстий, довгий, веретеноподібний м'яз, що розташований на задній стінці порожнини живота і прилягає до тіл поперекових хребців. Збоку і позаду від великого поперекового м'яза розташовуються квадратний м'яз попереку (угорі) і клубовий м'яз (знизу).

Початок: від бічної поверхні тіл, міжхребцевих дисків і поперечних відростків XII грудного, I-V поперекових хребців. М'яз прямує вниз, перетинає попереду межову лінію таза і з'єднується з клубовим м'язом.

Клубовий м'яз (т. iliacus) великий і плоский, має трикутну форму, розташований в клубовій ямці. Присередньо він межує з великим поперековим м'язом.

Початок: від верхніх двох третин клубової ямки та внутрішньої губи клубового гребеня клубової кістки, передньої крижово-клубової і клубово-поперекової зв'язок. М'яз прямує вниз і на рівні межової лінії з'єднується з великим поперековим м'язом, утворюючи єдиний клубово-поперековий м'яз.

Прикріплення: клубово-поперековий м'яз, звужуючись, виходить з порожнини таза на передню поверхню стегна через м'язову затоку і тонким коротким сухожилком прикріплюється до малого вертлюга стегнової кістки.

Між сухожилком м'яза і малим вертлюгом є клубова підсухожилкова сумка (bursa subtendinea iliaca).

Зовнішні м'язи таза (великий та середній сідничні м'язи і квадратний м'яз правого стегна видалені)

Рис. 159. Зовнішні м'язи таза (великий та середній сідничні м'язи і квадратний м'яз правого стегна видалені)

Клубово-поперековий м'яз (т. iliopsoas) і привідні м'язи правого степіа

Рис. 160. Клубово-поперековий м'яз (т. iliopsoas) і привідні м'язи правого степіа

Між сухожилками клубово-поперекового і гребінного м'язів міститься клубово-гребінна сумка (bursa iliopectinea).

Функція: клубово-поперековий м'яз згинає стегно в кульшовому суглобі і обертає його назовні. Якщо нижні кінцівки зафіксовані, то при двобічному скороченні нахиляє таз разом з тулубом уперед і згинає поперекову частину хребта, а при однобічному скороченні - нахиляє поперекову частину хребта у свій бік.

Кровопостачання: гілки клубово-поперекової артерії, огинальна артерія клубової кістки.

Іннервація: м'язові гілки поперекового сплетення (L1-L4) малий поперековий м'яз (т. psoas minor) непостійний (є у 60 % людей), має невелике коротке черевце і тонкий довгий сухожилок. Цей м'яз розташований на передній поверхні великого поперекового м'яза і зрощений з його фасцією.

Початок: від бічної поверхні тіл XII грудного і І поперекового хребців, а також від міжхребцевого диска між ними.

Прикріплення: до клубово-лобкового підвищення. Частина сполучнотканинних пучків сухожилка продовжується в клубову фасцію.

Функція: натягує клубову фасцію, згинає поперековий відділ хребта.

Кровопостачання: поперекові артерії.

Іннервація: м'язові гілки поперекового сплетення (L1-L4).

Внутрішній затульїшй м'яз (т. obturatorius internus) має вигляд трикутної пластинки, розширена частина м'яза розташована на внутрішній поверхні затульної перетинки, а його звужена частина спрямована вниз і назад до малого сідничного отвору. Зверху між пучками м'яза є внутрішній отвір затульного каналу.

Початок: від країв затульного отвору (окрім затульної борозни) кульшової кістки, внутрішньої поверхні затульної перетинки і затульної фасції.

Прикріплення: звужуючись, м'яз виходить з порожнини малого таза через малий сідничий отвір, перекидається через край малої сідничої вирізки, як через блок, повертається піл гострим кутом убік і прикріплюється міцним коротким сухожилком до вертлюгової ямки стегнової кістки. Між м'язом і краєм сідничої вирізки розташована підсухожилкова сумка внутрішнього затуленого м'яза (bursa subtendinea musculi obturatorii interni).

Від виходу з малого сідничого отвору до внутрішнього затульного м'яза зверху і знизу приєднуються два тонкі короткі м'язи - верхній і нижній близнюкові м'язи, які разом із сухожилком внутрішнього затульного м'яза прикріплюються до вертлюгової ямки.

Верхній близнюковий м'яз (т. gemellus superior) починається від сідничої ості, а нижній близнюковий м'яз (т. gemellus inferior) - від гіднішого горба.

Функція: внутрішній затульний м'яз разом із двома близнюковими м'язами обертають стегно назовні. При фіксованих нижніх кінцівках (в положенні стоячи) ці м'язи допомагають утримувати таз від нахилу в протилежний бік.

Кровопостачання: нижня сіднична, затульна і внутрішня соромітна артерії.

Іннервація: м'язові гілки крижового сплетення (L4-L5, S1-S3).

Грушоподібний м'яз (т. pirifotmis) має конусоподібну форму, початковий відділ м'яза розміщений у малому тазі, середній і кінцевий відділи - на зовнішній поверхні таза, під великим сідничним м'язом.

Початок: від тазової поверхні крижової кістки (II–IV крижових хребців) збоку від тазових крижових отворів. З порожнини малого таза м'яз виходить через великий гідніший отвір.

Прикріплення: круглим сухожилком до верхівки великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертає стегно назовні і відводить його. Якщо нижні кінцівки зафіксовані, то при двобічному скороченні м'язи нахиляють таз уперед, при однобічному скороченні - нахиляє таз у свій бік.

Кровопостачання: верхня і нижня сідничні артерії.

Іннервація: м'язові гілки крижового сплетення (S1-S3).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >