Суб'єкти соціальної роботи з сім'ями
Сім'я на сьогодні залишається основним і головним інститутом виховання дітей. Але не кожна сім'я може справитися з тими проблемами, з якими стикається у процесі свого розвитку та функціонування, що негативно впливає на її життєдіяльність та прояв комплексу проблем, що порушує виконання сім'єю своїх основних функцій; зростання кількості неповних сімей та сімей, які опиняються у складних життєвих обставинах; не сформованість позитивної моделі сім'ї; спрямованість батьків на матеріально-економічне забезпечення сім'ї; сім'я перебуває у кризі і потребує допомоги та підтримки.
Сім'я у складних життєвих обставинах як об'єкт соціальної діяльності потребує підтримки, допомоги з боку суб'єктів соціальної роботи, до яких належать державні та недержавні установи, фізичні особи.
Відповідно до Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" (2001 р.) уповноваженими органами з соціальної роботи з сім'ями та дітьми є:
- – органи виконавчої влади;
- – органи місцевого самоврядування;
- – центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та їх спеціалізовані формування;
- – служби у справах дітей.
Віднесення центрів соціальних служб до "уповноважених органів з реалізації соціальної політики" потребує узгодження. Оскільки за Загальним положенням центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є спеціальними закладами, що проводить соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги [71]. При такому формулюванні центри не можуть бути "уповноваженими органами".
Суб'єктами соціальної роботи, які мають безпосередньо надавати соціальну допомогу сім'ям, що перебувають у складних життєвих обставинах, на місцевому рівні Порядком взаємодії суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, які опинилися в складних життєвих обставинах визначено такі структури:
- – управління (відділи) у справах сім'ї, молоді та спорту;
- – служби у справах дітей;
- – центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;
- – управління (відділи) охорони здоров'я; - заклади охорони здоров'я;
- – управління (відділи) освіти і науки;
- – дошкільні, загальноосвітні, професійно-технічні та позашкільні навчальні заклади;
- – органи праці та соціального захисту населення;
- – відділи з питань взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю, організаційно-аналітичної роботи Міністерства транспорту та зв'язку України;
- – органи внутрішніх справ;
- – установи виконання покарань.
Діяльність суб'єктів соціальної роботи щодо виявлення та організації роботи з сім'ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, регулюється Порядком взаємодії суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, затвердженим у 2006 році. Порядком визначено категорії сімей, які є об'єктом соціальної роботи; основні функціональні обов'язки суб'єктів соціальної роботи щодо інформування та надання соціальних послуг сім'ям, які опинилися в складних життєвих обставинах; порядок соціальної роботи з такими сім'ями.