< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Громадські організації

З сім'ями, які потребують соціальної підтримки, працюють як державні, так і недержавні установи та заклади [99]. Серед недержавних установ та закладів, які виступають суб'єктами у роботі з сім'ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, можна назвати громадські, благодійні та релігійні організації. Громадські та благодійні організації, переважно, реалізують інноваційні проекти, надають соціальні послуги сім'ям, здійснюють роботу по запобіганню виникнення складних життєвих обставин у сім'ях.

Однією з недержавних організацій, які працюють з сім'ями у складних життєвих обставинах є Міжнародна благодійна організація "Благодійний фонд "СОС Дитячі містечка". "СОС Дитячі містечка" функціонують у 134 країнах світу, в Україні ця організація працює 10 років.

На роботу з сім'ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, орієнтований проект "Укріплення сім'ї", що діє в рамках програми "СОС - Дитячі містечка" м. Києва та Київської області. Метою проекту є забезпечення можливості дітям, які мають ризик втрати сімейної опіки, рости в сприятливому та турботливому сімейному середовищі.

В межах реалізації проекту соціальні працівники, психологи, соціальні педагоги та інші залучені спеціалісти намагаються, спільно з сім'єю, виявити її потреби та надати відповідні послуги та підтримку для подолання кризи чи складних життєвих обставин.

Технологія роботи з сім'ями та дітьми, які знаходяться у складних життєвих обставинах у проекті "Укріплення сім'ї" має такі складові: прийом дітей/сімей за направленням державних та недержавних організацій; оцінка потреб; розробка індивідуального плану розвитку сім'ї; реалізація плану розвитку сім'ї; моніторинг і оцінка; при успішній роботі і досягненні позитивних результатів, наступним етапом є вихід сім'ї з приграми та подальший моніторинг протягом року. В разі, коли після моніторингу та оцінки виявлено ще якісь проблеми, то відбувається перегляд індивідуального плану розвитку сім'ї.

У процесі реалізації плану розвитку сім'ї надаються такі послуги: соціально-педагогічні послуги; психологічні послуги; освітні послуги; юридичні послуги; оздоровчо-профілактичні послуги; матеріальна підтримка.

Суб'єктом соціально-педагогічної діяльності з різними категоріями сімей є Представництво благодійної організації "Надія та житло для дітей", яка спрямована на створення, розвиток та підтримку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, запровадження і реалізацію проектів щодо попередження відмов від дітей у ранньому віці. В рамках своєї діяльності організація реалізовує благодійні програми на підтримку таких сімей; займається розвитком нових послуг дітям та сім'ям у місцевій громаді; здійснює підтримку сімей, в яких існує загроза вилучення дитини, направлена на збереження родини для дитини; проводить навчання для батьків, які перебувають у складних життєвих обставинах та ін.

У напрямку профілактики соціального сирітства через збереження для дитини можливості проживання в біологічній сім'ї реалізується проект "Збережемо дитині сім'ю" за підтримки фонду Ріната Ахметова "Розвиток України" та МБО Health Right International. Основними завданнями проекту є: виявлення серед кризових сімей таких, які здатні за допомогою соціальної підтримки відновити необхідні функції сім'ї як соціального організму; надання необхідної підтримки дітям, сім'ї яких у даний момент не справляються зі своїми функціями.

В рамках проекту надаються такі види допомоги як:

  • – психологічна допомога (діагностика, корекція, своєчасна психотерапія),
  • – соціальна (відновлення соціальних зв'язків, організація дозвілля),
  • – педагогічна (допомога у навчанні та освоєнні шкільної програми),
  • – економічна (необхідний одяг, можливість проїзду до місця призначення),
  • – медична (перша допомога, санітарна обробка, супровід у медичні заклади),
  • – юридична (відновлення або первинне оформлення документів).

Варто відзначити діяльність Дитячого фонду ООН, який працює зі своїми партнерами в Україні над удосконаленням соціальних послуг, що дозволить родинам і громадам створити турботливе та безпечне середовище для дітей. ЮНІСЕФ пропагує ефективну сімейну політику та послуги з підтримки родин. Найбільша потреба України на сьогодні - це запровадження ефективного механізму соціального захисту з метою попередження будь-яких потенційних соціальних ризиків для найбільш уразливих категорій дітей і родин. У співпраці з урядом та громадськими організаціями, ЮНІСЕФ продовжує наполягати на необхідності кращої підтримки сімей з акцентом на попередження вилучення дитини з її родини. Це знайшло своє відображення у Національній стратегії уряду України з попередження соціального сирітства та рішення уряду щодо введення посади "фахівець з соціальної роботи" на місцевому рівні. Робота цих спеціалістів зорієнтована на раннє виявлення родин, які стикаються із проблемами, та надання їм ефективної допомоги на рівні громади.

Державні та недержавні установи, надаючи допомогу у вирішенні проблем сімей, мають дотримуватися комплексного підходу до надання соціальних послуг. У першу чергу, соціальна робота має бути зорієнтована на підвищення власних ресурсів сім'ї, щоб сім'я могла самостійно вирішувати свої проблеми. Одним із завдань такої роботи має бути відновлення виховного потенціалу сім'ї, бо лише сім'я може якнайкраще забезпечити розвиток дитини, її соціалізацію тощо.

Разом з тим сучасна система надання соціальних послуг є недостатньо ефективною, що не дає можливості повною мірою вирішувати проблеми сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. У процесі діяльності державних та недержавних установ та закладів не забезпечується оперативний обмін інформацією щодо надання соціальних послуг сім'ям, що ускладнює та унеможливлює застосування комплексного та міждисциплінарного підходу у роботі. Через що соціальні послуги, які отримує сім'я через державні установи та недержавні заклади, лише задовольняють невідкладні потреби, а не спрямовані на вирішення та запобіганню виникнення складних життєвих обставин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >