< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Громада

Ще одним із важливих суб'єктів у вирішенні проблем сімей у складних життєвих обставинах може виступати громада.

Згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальна громада - жителі, які об'єднані постійним місцем проживання у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр [28].

Сприяти вирішенню проблеми соціальної підтримки незахищених категорій населення необхідними ресурсами може розподіл компетенції і владних повноважень між органами державної влади і структурами громадянського суспільства. Цей розподіл має успіх у розвинутих країнах Європи і відомий як принцип субсидіарності. Це законодавче регулювання взаємодії державних та недержавних структур, де передбачено перевагу громадським установам перед державними. Цей принцип базується на усвідомленні відповідальності громадянина перед собою і своєю родиною та суспільній відповідальності за громадянина та його родину. Це відбувається через розвиток місцевого самоврядування і місцевих співтовариств, перерозподіл відповідальності за благополуччя родини від держави до самої родини [54].

Але для того, щоб громада виступала активним суб'єктом соціально-педагогічної діяльності у роботі з сім'ями у складних життєвих обставинах має бути здійснена робота по її активізації. Цей процес складається з кількох етапів: залучення громадян до розуміння та сприйняття існування проблем дітей, сімей; формування бажання та визначення можливих шляхів вирішення цих проблем; визначення осіб та установ, які можуть допомогти у вирішенні цих проблем; формування вмінь членів громади співпрацювати з органами влади.

Крім цього має бути створена команда, постановка цілі/ мети діяльності громади, розробка плану роботу, його затвердження, впровадження, моніторинг та оцінка [15].

Отже, сьогодні в Україні питаннями загострення проблем сімей та дітей занепокоєні як державні, так і недержавні установи та заклади, окремі особи та громади. Стрижнем соціальної роботи з сім'ями, які перебувають у складних життєвих обставинах має бути налагодження взаємодії між усіма суб'єктами соціально-педагогічної діяльності по наданню соціальних послуг та вирішення проблем сімей. Результатом цієї взаємодіє має бути вирішення проблеми у сім'ях, які перебувають у складних життєвих обставинах, навчити членів сімей самостійно справлятися з труднощами, зміцнення сім'ї та запобігання появі нових сімейних труднощів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >