< Попер   ЗМІСТ   Наст >

САМОБУТНІСТЬ КУЛЬТУРИ НАРОДІВ АВСТРАЛІЇ ТА ОКЕАНІЇ

Загальна характеристика австралійсько-тихоокеанського культурного регіону

Австралія – найстарший за геологічним віком континент. Австралія – найменший із материків. Його площа 7,7 млн. км2. Вважається, що корінні жителі країни – аборигени – переселилися з Азії 40-50 тис. років тому. Місцеві жителі – мисливці і збирачі коріння, ягід, горіхів, лікарських трав – користувалися кам'яними знаряддями праці навіть у XVII ст., коли до берегів Австралії стали причалювати її першовідкривачі – європейці. Тільки в Австралії водяться сумчасті ссавці – кенгуру, сумчастий вовк, кумедні маленькі коали або сумчасті ведмеді, що живуть на деревах. Берези і лебеді тут не білі, а чорні. Евкаліпти досягають стометрової висоти, а ссавець качконіс відкладає яйця і веде водний спосіб життя.

Рослинний і тваринний світ Австралії дуже своєрідний і різноманітний. Густі зарості чагарнику трапляються в пустелях і посушливих частинах. Вічнозелені тропічні ліси – в зонах із достатнім зволоженням.

Австралія – єдиний материк, на якому тільки одна держава – Австралія, яка з відсталого британського домініону на початку XX ст. до кінця століття перетворилася на одну з найбільш високорозвинених і багатих країн світу.

В економіці Австралії важливу роль відіграє сільське господарство. За вивозом пшениці, цукру, м'яса, вовни країна посідає перше місце серед світових експортерів. Вугілля, залізна руда, алюміній, золото, срібло, зріджений природний газ – за цими видами продукції Австралія теж входить до числа головних експортерів світу.

В епоху інформаційних технологій, що швидко розповсюджуються, країна займає одне з провідних місць за кількістю комп'ютерів на душу населення.

Водночас Австралія – найбільш малонаселений континент (2,5 людини на 1 км2). Велика частина населення (85%) проживає у містах.

Австралія – країна іммігрантів. Основна частина населення – нащадки переселенців. Колонізація континенту європейцями почалася в кінці XVIII ст. Першими переселенцями були англійці, а сьогодні серед жителів Австралії є представники практично всіх народів Європи, в тому числі 200 тис. осіб – вихідні з колишнього СРСР. Останнім часом зростає частка іммігрантів з Азії (до 7% від загальної кількості населення).

На континенті проживає близько 400 тис. аборигенів (2,1% населення). Тубільне населення зростає випереджаючими темпами.

Австралія – країна суцільної грамотності. Займає друге місце у світі після Японії за новим показником Всесвітньої організації охорони здоров'я – гарним стану здоров'я.

При виділенні частин світу до Австралії традиційно відносять і Океанію, об'єднуючи їх однією назвою Австралія і Океанія. Населення – близько 18 млн. чоловік. Океанія – це найбільше в світі скупчення островів (близько 10 тис.) у центральній і західній частинах Тихого океану. Найбільші острови в Океанії – Нова Гвінея (його західна половина – провінція Іріан Джая – належить Індонезії) і Нова Зеландія (Північний і Південний острови). Вони займають 80% території Океанії.

В Океанії вчені виділяють три великі групи островів: Меланезія – найбільш західні і великі острови; Мікронезія – дрібні острови на північ від Меланезії; Полінезія – острови в центральній частині океану. Кожна з цих груп складається з декількох архіпелагів. У самостійну частину Океанії виділяється Нова Зеландія, хоча за своїм етнічним складом вона ближча до Полінезії.

Предки нинішніх океанійців були відважними і вмілими мореплавцями. Народи Океанії створили своє яскраве, самобутнє мистецтво. Учені мають ще чимало попрацювати, щоб відновити історію народів Океанії, розгадати й загадки, наприклад таємницю пірамід на острові Таїті.

Корінне населення Океанії ділять на меланезійців, мікронезійців і полінезійців. Крім корінного населення, на островах Океанії проживають австралійці, новозеландці, англійці, французи, американці, японці, філіппінці, індійці та ін.

Європейським країнам до XVI ст. не було відомо про існування Океанії. Лише під час кругосвітньої подорожі Ф. Магеллана були відкриті Маріанські острови, але і після цього пройшли століття, перш ніж багато архіпелагів та островів Океанії з'явилися на карті Світового океану.

За порівняно невеликий проміжок часу Австралія пройшла складний шлях економічного розвитку. З аграрно-сировинного придатка метрополії, яким була країна на початку XX ст., вона перетворилася на економічно високорозвинену державу. 2

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >