< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Економічні передумови і наслідки революції в Англії

Скрізь, а особливо сильно в Англії, відбувається збільшення земельної власності. Малі селянські наділи по 10-20 гектарів замінюються фермерськими – по 100-150 гектарів. Посилюється майнове розшарування. Середні прошарки зміцнюються як за рахунок збіднілого дворянства, що поступово переходить у служивий стан, так і за рахунок частини селян, що перетворюються у фермерів. Мануфактури, розсіяні, а потім централізовані в найбільш розвинутих країнах (Голландія й Англія), починають витискати ремісничі цехи, які поступово зживають себе, стаючи неконкурентоспроможними. Робочий день на централізованій мануфактурі продовжувався 14-16 годин, на розсіяній – практично без обмежень. Заробітна плата визначалася прожитковим мінімумом сім'ї робітника і приблизно рівнялася подвоєній вартості денного раціону, який складався переважно з хліба.

Ріст середніх прошарків і економічної потужності буржуазії ввійшов у серйозний конфлікт із феодальним режимом Стюартів, які ринулися встановити абсолютистську монархію. Революція зняла феодальні бар'єри і відчинила дорогу до швидкого розвитку буржуазних відносин. Прискорилося розшарування селян. Розподілена мануфактура стала все більш активно замінятися централізованою, а незабаром з'явилися і перші фабрики.

У 1651 році був прийнятий Навігаційний акт, який зобов'язує доставляти товари з колоній тільки на англійських судах, а з Європи або на англійських, або на судах тих країн, де відбуваються закупівлі, а таких було мало. Зокрема, в Росії в цей період практично не було свого торгового флоту. Акт 1651 року був прямо спрямований проти інтересів Голландії і призвів до війни. Розвиток морської торгівлі потребував створення потужного флоту. У фінансуванні цього заходу брали участь не тільки купці, але і дворяни, середні прошарки і навіть корона. Так в епоху Реставрації Карла II Стюарта за три дні вдалося по підписці зібрати суму в 2 млн. фунтів стерлінгів для нової Ост-Індійської компанії.

Поступово лідерство у світовій торгівлі переходить до Англії. Цьому сприяв ряд важливих обставин:

  • • був дуже вдало укладений довгостроковий альянс із досвідченою в морських і колоніальних справах Португалією, спрямований проти Іспанії і Голландії, що конкурували між собою;
  • • потужна промислова база забезпечувала можливість вивозу вовняних і напівшерстяних тканин, одягу, виробів із металу в Європу і колонії. Видобуток вугілля в Західній Європі до початку століття Просвітництва досяг 4 мільйони тонн, і майже % цієї кількості припадало на частку Англії. До кінця століття Просвітництва видобуток вугілля зросте до 21 млн. т. і 14 із них – в Англії. Аналогічна картина спостерігалася із чавуном: реекспорт колоніальних товарів (тютюну, цукру, індійського текстилю і спецій) забезпечив високу норму прибутку. У країні відбувалося розширення й ускладнення фінансової системи, зростала роль грошей і цінних паперів.

Фінансова криза і грошова реформа в Англії

З початку 90-х років англійське суспільство опинилося перед особливо гострою фінансовою кризою, що виявилась в різкому стрибку процентних ставок, викликаному недалекоглядною податковою політикою уряду і тяготами військових витрат. Постало питання про існування монет, що знаходяться в обігу. У той період золоті і срібні монети і злитки були основним платіжним засобом. їхнім недоліком було те, що згодом вони стиралися, краї їх часто обрізалися, була велика можливість підробки. Таким чином, згодом монети втрачали частину своєї початкової вартості і знецінюватися в порівнянні з ринковою ціною на дорогоцінні метали.

Було вирішено вилучити з обігу всі гроші з утриманням цінного металу менше 80% і за рахунок скарбниці накарбувати нові монети. До 1698 р. грошова реформа була практично закінчена. Проте нові повновісні монети стати користуватися таким високим попитом, що їхні власники вилучали їх з обігу – перетворюючи в скарб, а для розрахунків використовували менш цінні монети. До того ж гроші стали витікати з Англії за кордон, де вони також цінувалися дуже дорого. Відплив срібних грошей до 1708 р. набув загрозливого масштабу. Кількість грошей в обігу скоротилася на 50%.

Хоча в той час металеві гроші були основним платіжним засобом, наприкінці XVII в. з'явилися перші паперові гроші, цінні папери уряду. Їхнє поширення пов'язане з появою в 1694 р. Англійського банку. Номінал цінних паперів був дуже високий, і вони використовувалися переважно в колоніальній торгівлі. Широке використання паперових грошей почнеться значно пізніше.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >