< Попер   ЗМІСТ   Наст >

СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ НА ЕТАПІ ІНФОРМАЦІЙНО- ТЕХНОЛОГІЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КІНЕЦЬ XX – ПОЧАТОК XXI СТ.)

Мета вивчення теми: показати якісні зміни в структурі й динаміці економічного розвитку світового господарства в епоху інформаційних технологій, "економічні дива"; з'ясувати особливості консервативної та соціал- демократичної тенденцій в розвитку світової економічної думки на даному історичному етапі.

Головні питання теми

  • 1. Третя хвиля НТП.
  • 2. Постіндустріальний розвиток провідних економік світу.
  • 3. Неоліберальний (консервативний) напрям сучасної економічної теорії.
  • 4. Економічні концепції соціал-демократії

Програмний зміст теми

(мінімальний обсяг знань студента)

Третя хвиля НТП

Економічна криза 70-х років і загроза вичерпання ресурсів активізували пошук нетрадиційних шляхів розвитку. Наука гідно відповіла на виклик часу. За 10-15 років було зроблено багато важливих наукових відкриттів і винаходів – більше, ніж за всю попередню історію людства. Ці відкриття дозволили зробити висновок про початок третьої наукової революції і хвилю технічного прогресу (перша – наприкінці XVIII століття, друга – наприкінці XIX століття).

Почалося господарське освоєння навколоземного космічного простору, були синтезовані неіснуючі раніше в природі матеріали, були створені промислові роботи, що могли практично цілком замінити людину на виробництві, персональний комп'ютер перетворив і збільшив потоки інформації, у медицині почалася пересадка органів.

Досягнення науки і техніки разом з високим рівнем розвитку політичних, економічних, соціальних інститутів дозволили країнам Заходу вийти на небачений досі рівень економічного розвитку – рівень задоволення різноманітних, у тому числі абсолютно нових, потреб більшої частини свого населення.

Постіндустріальний розвиток провідних економік світу

Розвиток техніки призвів до прогресуючого витіснення фізичної праці з промисловості і сільського господарства. До кінця XX століття в сільському, лісовому і рибному господарстві економічно розвинутих країн залишилося працювати не більш 10% зайнятих у національному господарстві (у середньому 5-7%) і біля 10% ВВП. Праця робітників сільського господарства була у високій мірі механізованою, широко застосовувалися автоматизовані системи і комп'ютери. У промисловості і будівництві було зайнято не більш 25% і вироблялося не більш 33% ВВП. Більш 65% зайнятих працюють у сфері різноманітних послуг: інформаційній, діловій, соціальній, побутовій, туризмі й індустрії розваг. Тут виробляється від 55 до 65% ВВП. Це свідчить про завершення індустріального етапу в розвитку західних країн: США, Великобританії, Франції, Німеччині, Японії, Швеції, Норвегії, Швейцарії, Голландії, Бельгії, Австрії, Ізраїлю й ін. Але скороченню числа і частки, зайнятих у промисловості цих країн, сприяв також перенос виробничих потужностей, особливо "екологічно сумнівних", у країни із середнім рівнем економічного розвитку із дешевою робочою силою, такі як Туреччина, Південна Корея, Індонезія, Бразилія, Мексика. Таїланд.

Країни Латинської Америки, Східної Європи, Україна і Росія знаходяться на етапі переходу до постіндустріальної структури виробництва і зайнятості.

Китай і Індія лише нещодавно вступили в стадію зрілого індустріалізму, а більшість африканських країн її ще не досягла. Тому говорити про завершення індустріального етапу в рамках усього людства поки ще дуже рано.

• Індустрією стає мода

Кравці завжди вважались кваліфікованими ремісниками. Але, починаючи з видання наприкінці XVIII століття першого часопису мод, створення одягу поступово стає більше, ніж просто ремеслом. Законодавцями моди, як і раніше, залишалися європейські королівські будинки, чиї офіційні постачальники складалися як з окремих майстрів (кутюр'є), так із цілих фірм (наприклад, "Фаберже"). Вони набирали все більшої сили.

Наприкінці XIX століття великий вплив на моду здійснювали окремі знамениті особистості: світські леви і левиці, акторки, співачки, танцівниці, куртизанки і т.д. і т.п. На початку XX століття на зміну королівським будинкам як законодавцям моди приходять фахові будинки мод, становлення яких пов'язано з ім'ям прекрасної француженки Коко Шанель, що зробила революцію як у жіночому костюмі, так і в організації "модної" індустрії. Вона остаточно ліквідувала корсети і нижні спідниці, рішуче укоротила сукні і ввела в жіноче убрання всі найпрактичні елементи чоловічого костюму (піджаки, штани, жилети, сорочки), зробивши його максимально простим і зручним.

Саме ця простота крою, при істотному скороченні витрат матеріалу, дозволила поставити виробництво одягу "на потік" і зробити покупку готової сукні нормою, доступною абсолютній більшості людей.

Сучасна індустрія моди являє собою триступінчату систему. На вершині піраміди знаходяться декілька десятків кутюр'є, що очолюють будинки високої моди або є їх офіційними представниками.

Вони декілька разів на рік подають колекції "від кутюр", де все виготовляється вручну й у єдиному примірнику – Баланси-ага, Живанши, Пако Рабан, Юдашкин і т.д. Діяльність більшості будинків збиткова, і вони тримаються на плаву тільки завдяки "решті" парфумерним, ювелірним, тютюновим і іншим високоприбутковим компаніям суміжних областей свого імені.

Далі йде фірма, що спеціалізуються на виготовленні готового одягу в основному визначеного напрямку – спортивного, ділового, джинсового і т.д. Очолюють або просто працюють у них модельєри високого класу, що регулярно розкручують свої імена показами одягу класу "прет-а-порте" (готова сукня) – "Рокко Барокко", "Келвин Кляйн", "Тому Клайм" і т.п. Не настільки вже й високі прибутки цих компаній забезпечуються за рахунок низької еластичності попиту, що забезпечує високу норму прибутку – 200% до базових витрат.

У підніжжі піраміди знаходяться звичайні фабрики, що випускають значні партії недорогого одягу, розрахованого на масового споживача. Норма прибутку тут дуже невисока – як правило, не більш 25%, але за рахунок гігантського обігу маса прибутку обчислюється мільярдами доларів.

Люди, так чи інакше зайняті пошиттям одягу і виготовленням аксесуарів, складають дуже незначну частину (10-15%) від загальної кількості зайнятих в індустрії моди. Інші – журналісти, фотографи, моделі, візажисти, реквізитори, іміджмейкери, дослідники попиту і смаків споживачів, бухгалтери й економісти "лише" сприяють просуванню товару від продавця до покупця.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >