< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ

Поняття повітряного простору та авіаційного транспорту

Повітряний простір України – частина повітряної сфери, розташована над суходолом і водною територією України, у тому числі над її територіальними водами (територіальним морем), і обмежена вертикальною поверхнею, що проходить по лінії державного кордону України. Інтенсивність використання повітряного простору постійно зростає, чому сприяє як технологічний розвиток і новітні розробки в авіаційній галузі, так і глобалізація і все тісніші ділові та культурні зв'язки між різними країнами світу.

Авіаційний транспорт – один із наймолодших видів сполучення. Його перевагами є швидкість, цілорічність функціонування, можливість доставки вантажів у важкодоступні райони. Авіатранспортом здійснюють переважну більшість трансконтинентальних пасажироперевезень та перевезень товарів із невеликим строком зберігання на значні відстані. Нажаль, є і певні недоліки авіаційного транспорту, це безумовно велика собівартість, а також залежність від природних умов.

За повідомленням Департаменту фінансів та економіки Державіаслужби України підсумки діяльності авіаційної галузі України у І півріччі 2015 року виглядають наступним чином.

Департамент фінансів та економіки Державіаслужби повідомляє. Внаслідок продовження негативних тенденцій минулого 2014 року, які сформувалися під впливом нестабільної політичної та економічної ситуації в країні, у І півріччі 2015 року мало місце скорочення основних показників роботи авіаційної галузі. Пасажирські та вантажні перевезення у першому півріччі здійснювала 31 вітчизняна авіакомпанія, за статистичними даними за півроку виконано 31,1 тис. комерційних рейсів (за І півріччя 2014 року – 37,9 тис.).

Кількість перевезених пасажирів скоротилась порівняно з аналогічним періодом минулого року на 8,5 відсотка та склала 2730,9 тис. чол., обсяги перевезень вантажів та пошти – на 8,4 відсотка та склали 32,9 тис. тонн. Значні обсяги пасажирських перевезень за підсумками І півріччя 2015 року (95 відсотків) здійснили авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", "Ютейр Україна", "Авіалінії "Візз Ейр Україна", "Роза вітрів" та "Дніпроавіа". При цьому зростання обсягів пасажирських перевезень спостерігалось лише у авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" (на 20,1 відсотка). Інші зазначені провідні авіаперевізники мали скорочення обсягів пасажирських перевезень.

Регулярні польоти між Україною та країнами світу у І півріччі 2015 року здійснювали 8 вітчизняних авіакомпаній до 38 країн світу та 33 іноземні авіакомпанії з 26 країн світу. Перевезено відповідно 1840,9 тис. Пасажирів (зростання – на 1,6 відсотка) та 1725,1 тис. пасажирів (скорочення – на 14,6 відсотка). Упродовж звітного півріччя розпочато експлуатацію на регулярній основі 2-х нових міжнародних ліній: з Дніпропетровська до Бургасу ("Дніпроавіа") та з Одеси до Вільнюса ("Міжнародні авіалінії України").

На внутрішніх регулярних лініях пасажирські перевезення між 8 містами України здійснювали 5 українських авіакомпаній, перевезено 268,8 тис. пасажирів (у І півріччі 2014 року – 351,3 тис. пасажирів). Середній процент зайнятості пасажирських крісел на міжнародних регулярних рейсах українських авіакомпаній у звітному періоді збільшився порівняно з показником попереднього року на 5,8 процентних пункти та склав 75 ,8%, внутрішніх регулярних – на 6,7 процентних пункти та склав 68%. Перевезення вантажів та пошти виконували 18 вітчизняних авіакомпаній, більша частина перевезень – це перевезення чартерними рейсами в інших державах в рамках гуманітарних та миротворчих програм ООН, а також згідно контрактів та угод з іншими замовниками. 79 відсотків від загальних обсягів перевезень у звітному періоді виконано АНТК "Антонов", авіакомпаніями "Максімус Еірлайнс", "Міжнародні авіалінії України", "ЗетАвіа", "Урга" та "Українські вертольоти". Комерційні рейси вітчизняних та іноземних авіакомпаній обслуговували 20 українських аеропортів. Кількість відправлених та прибулих упродовж січня – червня поточного року повітряних суден склала 56,9 тис. (проти 75,4 тис. за І півріччя минулого року). Пасажиропотоки через аеропорти України зменшились на 11,8 відсотка та становили 4708,2 тис.пас, поштовантажопотоки – на 8,9 відсотка та склали 15,3 тис.тонн. При цьому слід зазначити, що за підсумками 1 півріччя поточного року зафіксовано зростання обсягів пасажирських перевезень через аеропорти Бориспіль (на 2,3 відсотка) та Одеса (на 1,3 відсотка), які склали відповідно 3201 тислас. та 421,4 тис.пас. Пасажиропотоки через аеропорт Харків скоротились на 38 відсотків та склали 148,1 тис.пас., Дніпропетровськ – на 31,7 відсотка та склали 158,7 тис.пас., Київ (Жуляни) – на 20,5 відсотка та склали 448,7 тис.пас., Львів – на 7,7 відсотка та склали 234,9 тис.пасажирів.

Малою авіацією за звітний період оброблено 211,4 тис. гектарів сільськогосподарських площ (за І півріччя 2014 року – 214,3 тис. гектарів), наліт годин становив 6,1 тисячі (за І півріччя 2014 року – 4,6 тис. годин). ДП ОПР "Украерорух" за 1 півріччя 2015 року обслуговано 107,2 тис. польотів проти 212,2 тисяч за відповідний період минулого року. Кількість обслугованих польотів, виконаних літаками та вертольотами авіакомпаній України зменшилась на 18,2 відсотка, іноземними авіакомпаніями – на 56,5 відсотка.

Згідно Повітряного кодексу України від 19 травня 2011 року, повітряне перевезення – перевезення пасажирів, багажу, вантажу або пошти, яке здійснюється повітряним судном на підставі відповідного договору повітряного перевезення.

Використання повітряного простору над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами України покладена на Україну, здійснюється відповідно до норм міжнародного права.

Повітряний простір України, доступний для виконання польотів загального повітряного руху, поділяється на:

  • • контрольований повітряний простір України обслуговування повітряного руху, в межах якого можуть надаватися в установленому порядку всі види обслуговування повітряного руху (диспетчерське, польотно- інформаційне, аварійне);
  • • повітряний простір України поза межами контрольованого повітряного простору обслуговування повітряного руху, де в установленому порядку забезпечуються польотно- інформаційне та аварійне обслуговування.

Структурно повітряний простір складається з елементів до яких відносяться: райони польотної інформації; диспетчерські райони; диспетчерські зони; зони аеродромного руху; маршрути обслуговування повітряного руху; спеціально встановлені маршрути; заборонені зони; зони обмеження польотів; небезпечні зони; повітряний простір зони з особливим режимом використання повітряного простору; тимчасово зарезервований (відокремлений) повітряний простір до якого відносяться зони виконання спеціальних польотів, зони виконання випробувальних польотів, зони виконання учбово-тренувальних польотів, райони пошуку та рятування райони проведення авіаційних робіт та інші об'єми повітряного простору, що потребують тимчасового резервування (відокремлення) та можуть класифікуватися як керовані (AMC-Manageable Area) та некеровані зони; повітряний коридор перетинання державного кордону; райони спрощеної координації.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >