< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Маскувальне фарбування техніки та об'єктів

З метою зменшення помітності техніки та об'єктів або виявлення їх вигляду, надання їм кольору та малюнку оточуючої місцевості, підвищення правдивості макетів техніки та фальшивих споруд застосовується маскувальне фарбування. Основними різновидами маскувального фарбування є захисне, імітуюче та деформуюче фарбування.

Захисне фарбування - однокольорове фарбування, найбільш близьке за кольором до переважаючого фону місцевості. Застосовується для фарбування рухомих об'єктів, а також споруд, що розташовані на подібних за кольором фонах місцевості. На фоні рослинності захисним кольором є зелений, на сніговому - білий. Для пустельних і напівпустельних фонів захисним є жовто- землистий (пісковий), темно-коричневий або сіро-пісковий кольори.

Імітуюче фарбування - багатокольорове фарбування, яке відтворює на пофарбованій поверхні кольоровий малюнок оточуючого або зруйнованого об'єкта. Воно застосовується для фарбування стаціонарних об'єктів і масок у разі розташування їх на барвистих фонах і для приховування рухомих об'єктів, які знаходяться тривалий час на одному місці. Імітуюче фарбування великих об'єктів і масок великої площі здійснюється за раніше складеною схемою фарбування і виконується, головним чином, інженерно-маскувальними підрозділами.

Деформуюче фарбування - багатоколірне фарбування плямами різної форми та розмірів, що схожі за кольором та яскравістю з основними плямами фону місцевості. Воно застосовується для маскування рухомих об'єктів: бойових, спеціальних, транспортних машин та озброєння під час дій військ на різнорідних за яскравістю та кольором яскравих фонах, а також для фарбування маскувальних покриттів, комбінезонів, військового спорядження та обмундирування.

Під час проведення деформуючого фарбування техніки та об'єктів застосовується триколірне (весною, влітку та восени) і двоколірне (взимку) фарбування. Основний колір у разі триколірного фарбування займає приблизно 50 % поверхні об'єкта, а два інших - по 25 %. Зимове двоколірне фарбування складається з плям білого та темного (коричневого, сірого або зеленого) кольору. Площа білої фарби займає до 75 % поверхні об'єкта.

Маскувальне фарбування озброєння, техніки та споруд може виконуватись ручним інструментом для фарбування поверхні, а також за допомогою польової фарбувальної станції (ПОС), змонтованої на автомобілі або причепі.

За допомогою ПОС можна пофарбувати 10-15 одиниць бойової техніки за годину. Вручну, для фарбування однієї бойової одиниці (танка, БМП, БТР) потрібно під час літнього фарбування - 2,5-5 люд./год (з фарборозпилювачем - 0,5-1 люд./год), під час зимового фарбування - 4-7 люд./год (з фарборозпилювачем - 0,8-1,5 люд./год.

Застосування інженерних засобів імітації у разі створення фальшивих позицій і районів розташування військ

Фальшива позиція створюється з метою приховування від противника дійсних позицій розташування військ й обладнується макетами вогневих засобів і військової техніки, що оживляються діями спеціально виділених підрозділів.

Інженерні засоби імітації призначені для створення фальшивих позицій і районів розташування військ. До них належать макети озброєння та техніки, радіолокаційні кутові відбивачі, теплові імітатори та інші засоби. У місцях розташування макетів і фальшивих споруд обов'язково проводиться імітація ознак життєдіяльності, характерних для даного об'єкта (сліди машин, артилерійський вогонь, тара від боєприпасів, світло, дим, спалахи, рух техніки тощо).

Під час імітації діяльності військ застосовуються такі імітуючі засоби та матеріали: імітаційні набої, заряди вибухової речовини та приладдя для підриву, димові шашки, горючі матеріали. Імітаційні набої, що призначені для імітації пострілів з гармат і мінометів. Постріли з гармат калібра 85 і 100 мм демонструється за допомогою імітаційних патронів ИМ-85 та ИМ-100. Постріли з мінометів демонструються за допомогою імітаційних патронів ИМ-82 та ИМ-120.

Заряди вибухових речовин застосовуються для вибуху снарядів і мін. Зазвичай використовуються заряди бризантних вибухових речовин.

Димоутворювальні засоби та димові шашки застосовуються для імітації пожеж (під час нанесення ударів противника по фальшивих об'єктах) і диму від паління різних печей.

Горючі матеріали (керосин, бензин, дизельне пальне, нафта, мазут, відпрацьоване мастило) використовуються для імітації пожеж і вибухів. Місцеві матеріали (дрова, тирса, торф, хмиз, солома) використовуються для імітації пожеж і димів.

На фальшивих позиціях та у фальшивих районах встановлюють макети техніки та озброєння, відривають неповністю окопи для гармат і бойової техніки, укриття для техніки й особового складу, несправжні траншеї та ходи сполучення, несправжні дороги.

Над фальшивими окопами для техніки встановлюють маски-перекриття з табельних маскувальних комплектів з установленням під ними кутових відбивачів ОМУ та теплових імітаторів. Під час імітації замаскованої техніки поза окопом додатково встановлюють із жердин (брусків) найпростіший каркас макета техніки з підвішуванням трьох-чотирьох кутових відбивачів та чотирьох теплових імітаторів, над якими розгортають маску-перекриття.

Для імітації роботи двигуна такої техніки використовують теплові імітатори промислового виготовлення типу КФП-1-130 і КФП-1-180 та імітатори військового виготовлення. Імітатор військового виготовлення складається з горілки крапельного типу, відбивача та ємності для палива. Витрата пального (керосин, дизельне пальне) складає 1 ...2,5 л/год.

У разі завчасної підготовки оборони у фальшивих районах і на позиціях можуть установлюватись макети з грунту та снігу.

Макети та фальшиві споруди мають бути правдоподібними, відповідати розмірам дійсних об'єктів у плані.

Фальшиві ґрунтові дороги влаштовують шляхом зняття верхнього шару ґрунту. Польові та колонні шляхи імітують шляхом багаторазового переїзду за наміченим маршрутом гусеничних і колісних машин.

Для імітації техніки, металевих і залізобетонних об'єктів та інших великих наземних цілей застосовують кутові відбивачі ОМУ, „Пирамида”, „Сфера-ПР” та “Угод”.

Кутовий відбивач ОМУ призначений для відтворення радіолокаційних демаскуючих ознак макетів техніки (рис. 40), для чого в середині кожного макета на висоті 1-1,5 м встановлюють визначену кількість відбивачів ОМУ (залежно від типу техніки, що імітується).

Імітація техніки в укритті (окопі) із застосуванням маскувальних засобів

Рис. 1. Імітація техніки в укритті (окопі) із застосуванням маскувальних засобів

На влаштування потрібно 20 люд./год, маскувального покриття (12×18 м) - 1 шт., відбивачів типу ОМУ – 4 шт., теплових імітаторів –2 шт.

Для імітації металевих і залізобетонних мостів гребель, дамб, призначені куткові відбивачі „Пирамида” та пневматичний відбивач „Сфера-ПР”. Вони можуть установлюватись як на воді, так і на суші. Кутові відбивачі „Угол” призначені для імітації великих наземних об'єктів (цілей).

На лісистій місцевості потрібно показувати до 30 %, на відкритій - до 50 %, у пустельно-степовій - до 80 % штатної бойової і транспортної техніки і зведених споруд.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >