< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Маскувальне фарбування техніки та об'єктів

Маскувальне фарбування застосовують з метою:

  • – зменшення помітності техніки та споруджень або спотворення їхнього зовнішнього вигляду;
  • – надання об'єктам маскування кольорів і малюнку навколишньої місцевості;
  • – підвищення правдоподібності макетів техніки й фальшивих споруджень. Основними видами маскувального фарбування є захисне, деформуюче, імітуюче фарбування.

Захисне фарбування - однокольорове фарбування, найбільш близьке за кольорами до переважного фону місцевості.

Воно застосовується для фарбування рухливих об'єктів, а також споруджень, розташованих на одноманітній за кольорами фонах місцевості.

Деформуюче фарбування - багатокольорове фарбування плямами різної форми й розмірів, які подібні за кольорами до основних плям фону місцевості.

Таке фарбування застосовується для маскування рухливих об'єктів (техніки й озброєння) під час дій військ на різноманітних за кольорами та яскравості фонах і складаються з основних кольорів і одного-двох контрастних відносно нього додаткових кольорів.

Для літнього, весняного й осіннього деформуючого фарбування застосовується трикольорове фарбування: основні кольори займають близько 50 % поверхні об'єкта, а два інших - по 25 %. Зимове двокольорове фарбування складається з плям білого й темного (коричневого, сірого або зеленого) кольору. Площа білого фарбування займає до 75 % поверхні об'єкта.

Поперечні розміри плям не мають бути менш 0,5 м і не повинні перевищувати 2 м. Плями розташовують несиметрично, так, щоб осі їх становили з контуром об'єкта кути 30-60°. Плями повинні переходити з однієї поверхні об'єкта на іншу (суміжну), не збігаючись своїми центрами з виступними (вхідними) кутами об'єкта, який зафарбують. При цьому плями темних кольорів повинні по можливості накладатися на люки, оглядові щілини й інші темні деталі об'єкта.

Імітуюче фарбування - багатобарвне фарбування, що зображує на поверхні, яку фарбують, кольоровий малюнок навколишнього фона або зруйнованого об'єкта. Виконується вона головним чином, інженерно- маскувальними підрозділами.

Для маскувального фарбування озброєння, техніки й споруджень у польових умовах застосовують польову фарбувальну станцію (ПОС), що монтується на автомобілі й причепи, а також фарбувальні агрегати, фарбопульти, щітки, валики.

Маскувальне фарбування техніки здійснюють за допомогою ПОС на пунктах маскувального фарбування або вручну силами розрахунків бойових машин у районах розташування підрозділів.

Витрата сил для деформуючого фарбування бойової техніки залежить від її типу й застосовуваних засобів.

За допомогою ПОС можна пофарбувати 10-15 одиниць бойової техніки за годину. Вручну для фарбування однієї бойової машини (танка, БМП, БТР) потрібно:

  • – у разі літнього фарбування 2,5-5 люд./год (з фарборозпилювачем 0,5-1 люд./год);
  • – при зимовому фарбуванні - 4-7 люд./год (з фарборозпилювачем: 0,8-1,5 люд./год).

Організовуючи маскувальне фарбування, спочатку готують поверхню техніки під фарбування, для чого її очищають від бруду й пилу, знежирюють бензином і просушують, закривають промасленим папером або плівкою прибори спостереження, скло, фари, габаритні вогні й бортові номери. Місця, де є корозія, зачищають металевими щітками й покривають грунтовкою.

Потім здійснюють розмічення деформуючих плям, їхнє фарбування, перевіряють якість фарбування й усувають виявлені дефекти.

Інструменти для фарбування поверхні вручну:

Рис. 18. Інструменти для фарбування поверхні вручну:

а - щітка-макловиця; б - щітка махова; в - ручник малий; г - ручник великий; д - щітка флейцова; е - валик ручний

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >