< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ремонт і відновлення військових доріг

Ремонт та відновлення військових доріг - це усунення руйнувань на проїзній частині та відновлення дорожніх об'єктів з метою забезпечення безперервного та безпечного руху військ.

Залежно від умов бойової обстановки відновлення доріг здійснюють загони забезпечення руху (ЗЗР) або спеціально виділені інженерні чи дорожні підрозділи, що оснащені засобами розвідки, розгородження, механізації дорожньо-мостових робіт і зв'язку.

Основними завданнями ЗЗР є:

  • – розвідка шляхів руху військ:
  • – улаштування проходів і переходів у загородженнях і перешкодах, що долаються в ході пересування військ, або обладнання їх об'їздів;
  • – забезпечення руху колон через важкопрохідні ділянки місцевості й відновлення (ремонт) дорожніх споруд;
  • – боротьба з ожеледицею на особливо небезпечних ділянках, зі сніговими заметами тощо.

Об'їзди (обходи) підготовлюються у тих випадках, коли для цього потрібно менше сил, засобів та часу, ніж на відновлення дороги.

Пророблення (поширення) і позначення проходів у загородженнях і руйнуваннях, улаштування переходів через перешкоди

Проходи у загородженнях на шляхах руху проробляються механізованим, вибуховим і ручним способами.

На місцевості, що заражена радіоактивними та хімічними речовинами, в місцях проходу зрізається та видаляється шар ґрунту товщиною до 10 см, або ці місця засипаються незараженим ґрунтом.

Для улаштування переходів через протитанкові рови, траншеї, ходи сполучення, їх засипають ґрунтом або перекривають траншейними місточками, улаштовують через них мостові переходи.

У мерзлих і скельних ґрунтах перешкоди влаштовують вибуховим способом. Проходи у завалах проробляють гусеничними тягачами, бульдозерами, шляхопрокладачами, шляхом розтаскування і розбирання завалів.

Через кам'яні або ґрунтові завали протяжністю більш ніж 100 м доцільно обладнати перехід поверх перешкоди з дотриманням допустимих поздовжніх нахилів.

Через водні перешкоди (струмки, ріки, канали, озера), суходоли (яри, балки, канави) обладнують броди, улаштовують фільтруючі насипи, вкладають труби, споруджують мости. Суходоли засипають ґрунтом або перекривають мостами.

Дерев'яні прямокутні труби

Рис. 138. Дерев'яні прямокутні труби:

а - на рамних опорах; б - на пальових опорах; 1 - настил; 2 - стояк; 3 - лежень; 4 - паля; 5 - насадка; 6 - розпірка; 7 - гравій (щебінь)

Кам'яні труби

Рис. 139. Кам'яні труби:

а - з отвором шириною до 0,7 м; б - з отвором шириною до 1,2 м

Труба з габіонів з отвором 0,6×0,6 м;

Рис. 140. Труба з габіонів з отвором 0,6×0,6 м;

1 - гравій (щебінь); 2 - скручування з дроту

Посилення ділянок колонних шляхів

Колонні шляхи зі слабкими та заболоченими ділянками вимагають посилення. Для посилення колонних шляхів заздалегідь готуються збірні дорожні покриття.

Для пропускання колісної техніки використовують гнучкі колійні покриття, покриття з дошок або щитів із жердин на піщаних ґрунтах використовують металеві сітчані покриття. Покриття укладають безпосередньо на грунт уручну або використовуючи обладнані автомобілі.

Для пропуску гусеничної техніки використовують різного роду розріджені настили.

Щит із жердин

Рис. 141. Щит із жердин

У випадки відхилення косогору більше 50 % для підвищення стійкості земляного полотна дороги та зменшення обсягу земляних (буровибухових) робіт використовують підпірні стінки. У разі зведення підпірних стінок з габіонів як заповнювач використовують кам'яний матеріал різних фракцій (грунтом).

Підпірна стінка з габіонів

Рис. 142. Підпірна стінка з габіонів:

а - за висоти стінки більше 1 м; б, в - за висоти стінки до 1 м

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >