< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Мостові переправи

Для наплавних мостів вибирають ділянки річки з найменшою шириною та швидкістю течії, найбільшою глибиною, які мають природні маски та сховища, зручні під'їзди до рівня води для безперешкодного скидання ланок на широкому фронті й виведення розвантажених машин.

Обладнання мостової переправи містить: розвідування річки й прилеглої місцевості; підготовку майданчиків для розвантаження ланок і катерів; наведення моста; організацію річкових застав і встановлення протимінних захисних споруд; підготовку колонних шляхів і контрольно-перепускного пункту, а також улаштування сховищ для підрозділів, які утримують переправу.

Для утримання мостової переправи командир понтонного підрозділу (комендант переправи) призначає: двох помічників, регулювальників, черговий підрозділ, мостову й берегову команди, мостову варту, річкові застави, пост спостереження за водною перешкодою, рятувальну команду. По мосту вантажопідйомністю 60 т з комплекту парку ПМП-М допускається рух танків зі швидкістю до 30 км/год, колісної техніки - без обмежень швидкості за дистанції між машинами не менше 30 м.

Обладнання переправ у особливих умовах

Обладнання й утримання переправ має ряд особливостей у певних берегових, руслових й кліматичних умовах: за обмеженої кількості спусків до зрізу води; у разі болотистих і слабких грунтів берега; крутого берега та крутояру і дна біля нього; великої ширини водної перешкоди; у разі сильного хвилювання, низового й верхового вітру; за підвищеної швидкості течії; під час лісосплаву, льодоходу та льодоставу.

Під час обладнання переправ в особливих умовах начальник, який обладнує переправу, зобов'язаний докладно проінструктувати весь особовий склад, ретельно готувати рятувальну службу.

В'їжджаючи на пором, улаштовують з'їзди з максимальним нахилом 40 %, а у разі виїзду - 20 %. В'їзди та виїзди безпосередньо біля порому мають бути рівними, з нахилом не більше 5 % на ділянці довжиною не менше 5 м. Швартування має бути до надійних анкерів або важких машин типу БАТ-2, ПТС-2. У разі урвистого дна біля берега для обпирання берегового транця порома вибирають сходинки шириною 1 м, довжиною 8 м і глибиною 0,4-0,6 м. Під час сильного хвилювання й низового або верхового вітру для збирання порома вибирають найбільш захищені від хвиль ділянки берега. Машини на пором установлюють зі зміщенням до корми на 0,5 м. На поромах, що пересуваються човником, машини розташовують до нижнього боку на 0,5 м й одночасно до корми на 1-2 м.

У випадку сильного спрацьовування порома віддають якорі з верхнього боку. В окремих випадках пором може рухатися з якорями, що на коротких якірних канатах повзуть дном.

Під час лісосплаву, льодоходу або у разі шузу забороняється розвантажувати ланки на великі колоди й великих криги. Забороняється віддавати канати утримування ланок до закінчення стикування трьох-чотирьох ланок. У цих умовах організують посилену комендантську службу й надійний дубльований зв'язок коменданта зі всіма пунктами. Виставляють додаткові пости спостереження за річкою, в тому числі в 5-10 км вище переправи. Катери швартують тільки до корми порома. На пороми призначають посилені обслуги. Обслуги розчищають баграми шлях для поромів і відштовхують від порома криги й колоди. У випадку спрацьовування віддавати якорі забороняється.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >