< Попер   ЗМІСТ   Наст >

міфи про гендерну рівність і фемінізм

Міф 1. "Прибічники гендерної рівності вважають, що жінки й чоловіки однакові".

Це не так: жінки й чоловіки різні хоча б у тому аспекті, що жінка має біологічний потенціал до того, щоб виносити, народити й вигодувати грудьми дитину, а чоловік – ні. Із цим пов'язана низка фізіологічних особливостей і потреб. І ніхто з прибічників гендерної рівності цього очевидного факту не заперечує. Однак така відмінність не означає, що жінка не може мати інших мрій і прагнень, окрім як народжувати дітей, а чоловік мусить пропадати на роботі, заробляючи на матеріальні потреби родини, та ледве бачити, як ростуть його діти. Прибічники гендерної рівності наголошують на тому, що:

  • • від гендерних стереотипів потерпають як жінки, так і чоловіки;
  • • гендерні стереотипи стають на заваді особистісному розвиткові людини;
  • • як жінкам, так і чоловікам потрібні можливості вільно реалізовувати себе як у родинному, так і в суспільному житті залежно від власних особистісних уподобань.

Що таке гендер, гендерні стереотипи та гендерна рівність напрочуд лаконічно й просто вдалося пояснити авторкам проекту "Гендер у малюнках"[1]:

"Гендер – це набір соціальних ролей. Це костюми, в яких чоловік та жінка виконують свої суспільні ролі залежно від статі.

Гендерні стереотипи: жінка – "берегиня домашнього вогнища", чоловік – здобувач засобів для існування.

Гендерна рівність – це рівна можливість вільно обирати професію незалежно від статі.

Гендерна рівність – це рівна можливість зробити будь-яку кар'єру незалежно від статі.

Гендерна рівність – це рівний розподіл домашньої роботи незалежно від статі.

Гендерна рівність – це участь у процесах прийняття рішень і розподілі ресурсів незалежно від статі.

Гендерна рівність – це рівна оплата за рівну працю незалежно від статі.

Гендерна рівність – це можливість для татусів доглядати за своїми дітьми нарівні з матір'ю.

Жінкаце особистість, а НЕ куховарка й НЕ лялька.

Чоловікце особистість, а НЕ гаманець і НЕ купа м'язів".

Отже, суть ідеї гендерної рівності зовсім не в тезі про однаковість чоловіків і жінок, а у визнанні цінності особистості кожної людини незалежно від її статі, а також повазі до права кожної людини реалізовувати себе в найрізноманітніших життєвих царинах, не потерпаючи від тиску соціальних обмежень щодо "чоловічих" і "жіночих" справ.

Міф 2. "Фемінізм спрямований проти чоловіків. Феміністки ненавидять чоловіків і не хочуть створювати з ними родини".

Хто ж тоді "феміністи", тобто чоловіки, які є прибічниками фемінізму? Вони ненавидять чоловіків загалом і себе зокрема? Феміністи й феміністки є прибічниками рівності прав чоловіків і жінок, тобто прибічниками гендерної рівності. Фемінізм спрямований на захист жінок, але не проти чоловіків.

У понятті "фемінізм" акцент поставлено саме на проблемі статусу жінки. Натомість поняття "гендерна рівність" є дещо нейтральнішим, адже акцентує увагу на тому, що йдеться одночасно про права й інтереси як жінок, так і чоловіків. У низці ситуацій "феміністи" та "прибічники гендерної рівності" є взаємозамінними поняттями.

  • [1] Проект "Гендер у малюнках" було реалізовано Харківською жіночою організацією "Крона" у 2007 році за підтримки Фонду ім. Генріха Бьолля (Представництво у Польщі). Відповідні ілюстрації легко знайти онлайн у вільному доступі: див., наприклад, блог genderny-museum.livejournal.com/3817.html.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >