< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Критерії та показники забруднення повітряного середовища

Всі фактори, які впливають на здоров'я людини в закритих приміщеннях, можна поділити на хімічні, фізичні, біологічні (схема 5.1).

Схема 5.1

Хімічні: 1) антропотоксини – токсичні речовини, які виділяє людина. До них відносять: ацетон, оксид азоту, диметиламін, сірководень, оцтова кислота, аміак, бензол та ін. Первинні антропотоксини виділяються організмом з повітрям, яке видихається, потом, сечею та фекаліями, кишковими газами. Вторинні антропотоксини утворюються в результаті біохімічних перетворень первинно виділених речовин. їх кількість в повітрі залежить від тривалості перебування людини в приміщенні та ефективності вентиляційної системи;

  • 2) хімічні речовини, які утворюються в процесі використання газових плит та інших опалювальних приладів. До них відносять; поліциклічні ароматичні вуглеводи, чадний газ та ін.;
  • 3) засоби побутової хімії – інсектициди, лаки, дезодоранти;
  • 4) поверхнево-активні речовини (ПАР) миючих засобів;
  • 5) кімнатний пил;
  • 6) тютюновий дим;
  • 7) хімічні речовини, які містяться в будівельно-оздоблювальних матеріалах, будівельних конструкціях, меблях і т.д.;
  • 8) побутові "аварійні" забруднення, наприклад, забруднення ртуттю.

Фізичні. До них відносяться низька або висока температура, вологість повітря, радіаційна температура поверхонь, велика швидкість руху повітря, шум, вібрація, електромагнітні та електричні поля різної частоти (телевізор, радіоапаратура, мікрохвильові печі і т.д.), освітлення, ультра і інфразвуки, аероіонізація, підвищена радіоактивність будівельних матеріалів.

Біологічні. Атмосфера не є сприятливим середовищем для бактерій. Потрапивши до неї, вони порівняно швидко гинуть внаслідок висихання, бактерицидної дії ультрафіолетових променів сонця та відсутності поживного матеріалу. Над океанами, на снігових вершинах і високих горах повітря майже стерильне. Бактерії, які містяться в атмосфері, належать, в основному, до сапрофітів. Навпаки, в повітрі, погано провітрюваних і перенаселених людьми приміщень, міститься значна кількість мікробів, серед яких можуть бути і патогенні. До них відносять бактерії (золотистий і гемолітичний стрептококи), збудники дифтерії, скарлатини, коклюшу, туберкульозу, віруси грипу, кору, віспи. Деякі з них можуть носити характер епідемій – масових інфекційних захворювань, здатних поширюватися на цілі області і держави (класичним прикладом таких є грип).

Також в повітрі закритих приміщень можуть міститися яйця гельмінтів, біопрепарати, кімнатні гриби, пилові кліщі. Лусочки шкіри, шерсть, слина і сеча домашніх тварин виділяють алергени. Спори і продукти розпаду грибів можуть викликати алергічні захворювання. Так, в 60-70% міських квартир виявляються пилові кліщі, що живуть в основному в матрацах. їх фекалії мають алергічну дію. У науковій літературі вказано на пряму залежність між астмою та пиловими кліщами.

Джерела забруднення повітря стоматологічних кабінетів та зуботехнічних лабораторій. Джерелами забруднення повітря стоматологічних кабінетів і ЗТЛ є: 1) токсичні хімічні речовини; 2) ліки та анестетики; 3) зуботехнічні та пломбувальні матеріали (в першу чергу амальгами і акрилові пластмаси); 4) окис вуглецю, двоокис вуглецю; 5) пари неорганічних кислот і лугів; 6) пари ртуті, свинцю, заліза, вісмуту, кадмію, срібла, міді, платини, хрому та ін.; 7) метилметакрилат; 8) мікробні та пилові аерозолі (гіпсовий, карборундовий, пемзовий пил).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >