< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Розрахунок потреб в харчових речовинах

В основу цих розрахунків покладені добові енерговитрати індивіду або однорідного по режиму дня і харчуванню колективу. Вони повинні компенсуватися за рахунок 12% білків по їх калорійності, з них 55% – тваринного походження; 25%–за рахунок жирів, з них не менше 30% рослинних; 62-64% вуглеводів, серед яких не більше 18–20% – моно- і дисахаридів.

У наведеному вище прикладі калорійність раціону повинна становити:

ккал

  • – за рахунок білків;
  • – за рахунок жирів (25%) – 783,8 ккал;
  • – за рахунок вуглеводів (63%) – 1975,0 ккал.

Масу цих нутрієнтів розраховують діленням їх калорійності на калоричні коефіцієнти. У нашому прикладі це складає:

  • ;
  • ;
  • ;
  • ;
  • .

Потреби у вітамінах визначають також по енерговитратам, враховуючи, що на кожні 1000 ккал повинно надходити: аскорбінової кислоти – 25 мг, тіаміну – 0,6 мг, рибофлавіну – 0,7 мг, пі- ридоксину – 0,7 мг, нікотинової кислоти – 6,6 мг. Ретинолу – 1 мг на добу (з урахуванням ретинилового еквівалента β-каротину, який дорівнює 2), токоферолу – 15 мг/добу.

Потреби в мінеральних речовинах складають: калій – 4000 мг/добу, кальцій – 1000-1200 мг/добу (з них 400-500 мг/добу за рахунок молочних продуктів), фосфор – 1200 мг/добу, залізо – 10-18 мг/добу, з них 1,0-1,5 мг за рахунок гемового заліза (м'ясні продукти).

Співвідношення Б:Ж:У повинно бути 1:1:4 за їх масою, Співвідношення Са: Р- 1:1,5. Потреба в основних харчових речовинах та калорійність раціону в залежності від енерговитрат може бу ти визначена також за допомогою спеціального номографу (мап. 9.1).

Особливості потреб в харчових речовинах та енергії осіб різних вікових груп, професійної діяльності, статі та стану здоров'я

Особливості харчування дітей та підлітків. Для дітей і підлітків орієнтовну добову енергетичну цінність харчового раціону розраховують за формулою:

де п – кількість років понад 1 року, енергетичну потребу дитини у віці І року вважають рівною 1000 ккал (4180 кДж).

Якщо розрахунок необхідно провести з урахуванням конкретної маси тіла, то виходить, що на 1 кг маси тіла необхідно: Дітям у віці 1–1,5 років – 115 ккал (480,7 кДж), 2-5 років – 100 ккал (418 кДж). 6-7 років – 90 ккал (376,2 кДж), 8-9 років – 75 ккал (313 кДж), 10-11 років – 65 ккал (271,7 кДж). 12-13 років – 64 ккал (267,5 кДж). 14-15 років – 50 ккал (209 кДж).

Номограф для визначення потреб організму в основних харчових речовинах і енергії

Мал. 9.1. Номограф для визначення потреб організму в основних харчових речовинах і енергії

У зв'язку з ростом та розвитком організму діти різних вікових груп потребують у відносно великих кількостях пластичних харчових речовин. В першу чергу білків, мінеральних солей, жирів, вуглеводів – носіїв енергії, а також каталітичних речовин – вітамінів, мікроелементів, тому що обмін речовин в підростаючому організмі відбувається значно інтенсивніше.

Якщо у дорослої людини потреба в білках становить 1,5 г на 1 кг маси тіла, то у дітей до 1 року – більше 4 г/кг; 1–3 роки – 3,8- 4 г/кг; 4–6 років – 3,5 г/кг; 7–10 років – 3,0 г/кг і т.д. При цьому 60-75% білків повинні бути тваринного походження з обов'язковим вмістом в раціоні молока та молочних продуктів.

Загальна кількість харчових речовин та їх добова енергетична цінність для дітей і підлітків різних вікових груп наведені в “Нормах фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії”, № 272-99 (див. табл. 9.8, 9.9, 9.10). З цих норм випливає, що абсолютні кількості нутрієнтів та їх енергетична цінність з віком дитини збільшуються, однак в розрахунку на одиницю маси тіла закономірно зменшуються, наближаючись до норм для дорослого населення.

Особливості харчування осіб розумової і фізичної праці з різними рівнями емоційного та фізичного навантаження. Особи розумової та операторської праці, як правило, працюють в умовах гіподинамії, недостатнього фізичного навантаження, що несприятливо впливає на стан Їхнього здоров'я і опірність організму різним захворюванням. Тому з метою профілактики захворювань рекомендуються постійні заняття фізичною культурою, для цього необхідний додатковий час та суб'єктивний вольовий стимул, на який не всі люди цієї категорії здатні.

Енергетична цінність і вміст білків, жирів, вуглеводів у цієї групи дорослого працездатного населення істотно нижчі, ніж у людей фізичної праці. Однак вміст у раціоні мінеральних речовин та вітамінів такий же, як і в останніх. Це обумовлено тим, що функція розумової праці вимагає достатньої кількості ферментів і гормонів, синтез яких пов'язаний із забезпеченням організму повноцінними білками, мінеральними солями, мікроелементами, вітамінами.

Особам фізичної праці і спортсменам, які витрачають значно більше м'язової енергії, нормами харчування передбачено збільшення в раціоні кількості білків, жирів, вуглеводів, а значить – і енергії пропорційно важкості та інтенсивності праці (або тренувань) відповідно до груп фізичної інтенсивності навантажень (табл. 9.11, 9.12, 9.13, 9.14, 9.15,9.16).

Особливості харчування осіб старших вікових груп. Фізіологічними особливостями обміну речовин цієї категорії населення є поступове зниження інтенсивності метаболізму, зниження фізичної активності та трудовитрат, нашарування тих чи інших захворювань, властивих людям похилого віку, або їх комплексу. Тому потреба в харчових речовинах та енергії в даної категорії людей поступово знижується, що враховано в “Нормах фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії”, № 272-99 (див. табл. 9.17).

Як видно з цих норм, вміст у добовому раціоні мінеральних солей та більшості вітамінів не знижується. Це пов'язано з необхідністю кальцинації скелета (з віком ламкість кісток збільшується) та підтримкою на необхідному рівні кількості каталітичних речовин (ферментів, гормонів), так як їх синтез в цьому віці знижується.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >