< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Загартування

Сутність та фізіологічні принципи загартування. Загартування полягає в систематичному, повторному впливі на організм ряду зовнішніх фізичних факторів – холоду, тепла, ультрафіолетових променів для підвищення стійкості до різких температурних коливань та попередження виникнення простудних захворювань.

Загартування може бути успішним тільки при правильному його застосуванні. Для цього необхідно суворо дотримуватися наступних фізіологічних принципів:

  • 1) поступове підвищення сили подразника, наприклад, починати водні процедури з води кімнатної температури;
  • 2) систематичність загартовувань, тобто їх щоденне застосування, а не від випадку до випадку, коли слідові реакції не закріплюються, що абсолютно необхідно;
  • 3) правильне позування процедур, враховуючи, що головним діючим фактором служить сила подразника, а не тривалість його дії.

Загартування повітрям

Загартування повітрям здійснюють у вигляді повітряних ванн, які в лікувальній практиці називають аеротерапією. їх профілактичне значення, крім загартовуючої дії, проявляється в сприятливому впливі на самопочуття, обмін речовин, кровообіг, тонус нервової системи, активність фізіологічних процесів.

Повітряні ванни поділяють на теплі при температурі повітря від 30 до 20 °С, прохолодні – при температурі від 20 до 14 °С і холодні при Температурі нижче 14 °С. Головним чинником, який обумовлює дозування повітряних ванн, служить температура повітря, однак необхідно враховувати також вологість та швидкість його руху. При підвищеній вологості та великій швидкості руху повітря охолодження організму збільшується.

Загартування повітрям слід проводити в тіні, на озеленених ділянках, віддалених від джерел забруднення пилом, димом та шкідливими газами. Прийом повітряних ванн на відкритому повітрі починають при температурі повітря 15-20 °С тривалістю 20-30 хв. Поступово термін їх збільшують і, досягнувши звички до прохолодного повітря, переходять до холодних повітряних ванн при температурі 5-10 °С тривалістю 15–20 хв. Загартовані люди можуть приймати повітряні ванни при температурі нижче 0 °С, але протягом не більше 5–10 хв., поєднуючи процедури з енергійними рухами.

При прийомі повітряних ванн у приміщенні знижують температуру повітря, відкриваючи вікно або кватирку, до 7–15 °С та приймають процедуру протягом 10-20 хв. Показниками правильного застосування повітряних ванн служать: гарне самопочуття, спокійний, досить тривалий сон, нормальний апетит, підвищена працездатність.

Загартування водою

Для загартування застосовують прохолодну воду температурою 24-16 °С і холодну – нижче 16 °С. Систематичне застосування прохолодних і холодних водних процедур служить активним профілактичним засобом вірусних захворювань. Водні процедури поділяють на наступні види: обтирання, обливання, душ та купання.

Обтирання є найбільш слабкою водною процедурою, яка призначається в основному людям з ослабленим здоров'ям. Його проводять за допомогою губки або рушника, змочених в прохолодній воді. Обтирають послідовно спочатку верхню половину тіла, насухо витирають, а потім – нижню, закінчуючи процедуру розтиранням тіла сухим рушником до червоності. Рухи рук роблять по ходу крові до серця. Тривалість процедури – 4–5 хв., включаючи розтирання.

Обливання полягає у виливанні холодної води з якоїсь посудини чи гумового шланга, приєднаного до водопровідного крану, на шию та плечі на відстані 5–8 см. Обливання викликає енергійний спазм шкірних судин з наступним швидким розслабленням, підвищує тонус нервово-м'язового апарату, працездатність та створює відчуття бадьорості. Обливання протипоказано людям з підвищеною збудливістю нервової системи. Починають його з температури води 30 °С, поступово доводячи її до 15 °С і нижче. Тривалість процедури, включаючи подальше розтирання тіла, 3-4 хв.

Душ має найбільш сильну охолоджуючу дію. Механічне подразнення, викликане падаючим струменем води, досить значне, завдяки чому душ в короткий термін викликає більш сильну загальну та місцеву реакцію, ніж попередні способи загартовування водою. Температура води спочатку має бути 30-32 °С, експозиція не більше 1 хв. Надалі можна поступово знижувати температуру та збільшувати тривалість до 2 хв., включаючи розтирання тіла.

Купання в річках, озерах являє собою один з найбільш цінних методів загартування, який доставляє до того ж велике естетичне задоволення. Корисна дія купання посилюється тим, що термічний ефект загартування узгоджується з одночасним впливом на оголену поверхню тіла повітря, сонячних променів та фізичних вправ (плавання, пірнання та ін.).

Купальний сезон слід розпочинати при температурі води і повітря не нижче 18-20 °С та закінчувати при температурі води 14–15 °С і повітря 16-17 °С. Купання взимку отримує все більше поширення, і багатьма розглядається як корисна форма загартування.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >