< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Охоронні системи

Залежно від рівня технічної оснащеності охоронні системи можуть забезпечувати до трьох рівнів охорони, де кожна наступна функція уміщує попередні: сигнальні функції, сигнальні та протиугінні, сигнальні, протиугінні та сервісні функції.

Сигнальні функції використовуються для відлякування зловмисників та оповіщення власника автомобіля про проникнення у салон, багажник або моторний відсік, про піддомкрачування або переміщення автомобіля, про удари по кузову тощо.

Протиугінні функції призначені безпосередньо для перешкоджання угону автомобіля за рахунок блокування систем живлення, запалення, подачі палива та т. п. Протиугінна функція може бути пасивна або активна. При пасивній функції при вмиканні системи автомобіль зупиняється.

Сервісні функції призначені для підвищення комфорту експлуатації автомобіля та додатково надають певний сервіс у напрямі забезпечення безпеки автомобіля – розпізнавання власника, його стану, повідомлення про місцезнаходження автомобіля тощо. Серед найбільш поширених функцій:

  • – автоматичне керування приводами замків, стекол, люків при постановці на охорону;
  • – дистанційне керування з брелока склопідйомниками, замком багажника, опалювачем, світлом;
  • – дистанційний запуск для прогріву автомобіля;
  • – автоматичне закривання дверей при вмиканні запалення;
  • – автоматична постановка під охорону або повторна постановка після зняття, якщо автомобіль не відкривається певний час;
  • – можливість програмування окремих датчиків, брелоків, сигналізації тощо.

Відповідно до наданих функцій системи відрізняються своєю комплектацією, алгоритмічною складністю, вартістю.

Системи сигналізації

Найбільш поширені та найменш дорогі системи реалізують в основному сигнальні функції та окремі сервісні, реагують на зовнішні протиправні дії, вмикають сигналізацію та передають повідомлення власнику. Структурна схема такої система складається із двох підсистем, одна – бортова, що знаходиться в автомобілі, а інша – переносна, знаходиться у власника.

Бортова підсистема вмішує датчики відкривання дверей та капотів, датчики ударів, датчик руху тощо. Центральний мікропроцесорний блок приймає сигнали від датчиків та згідно програми обробляє їх. Режим роботи блоку можна задавати пультом управління, що знаходиться у салоні або дистанційно, по сигналах з підсистеми користувача. У випадку спроби проникнення центральний блок вмикає штатні світлові та звукові сигнали, можливо додаткові, та передає певний код повідомлення на блок користувача. Іноді у корпус сирени вмонтовують деякі датчики та реле блокування двигуна і тоді сирена крім сигнальної виконує протиугінні функції.

Друга – переносна підсистема – брелок, який служить для управління вмиканням сигнальної системи, індикації її стану, зміни режиму роботи. Брелок керує сигналізацією по радіоканалу радіокодами на відстані у кілька десятків метрів. Також це може бути пейджер з дисплеєм, на якому піктограмами вказуються датчики, які спрацьовують. Передавач пейджера може забезпечувати дальність роботи до декількох кілометрів (рис. 6.12).

Структурна схема системи сигналізації

Рисунок 6.12 – Структурна схема системи сигналізації

Якісний рівень системи сигналізації у значній мірі залежить від оснащення її різними датчиками, що визначає ступінь захисту автомобіля. Штатні датчики – це датчики дверей, капота, багажника, які вмикають освітлення салону чи багажника та сигнали яких використовують в охоронних системах. Крім штатних датчиків можуть встановлюватись датчики розбиття стекол, качання, пониження напруги, удару, що реагують на будь-який струс та вібрацію корпусу.

Датчик розбиття стекол автомобіля виконується мікрофонного типу, де мікрофон налаштований на характерну частоту звуку розбитого скла. Дворівневі датчики розбиття стекол автомобіля реагують крім розбиття на удар по склу. Датчик качання реагує на положення кузова. Приклад такого датчика приведено на рис. 6.13.

Датчик качання або удару

Рисунок 6.13 – Датчик качання або удару

На спіральній пружині закріплено сердечник із магнітомягкого заліза, при качанні якого він взаємодії зі статором датчика, що виробляє серію індуктивних імпульсів. Кількість імпульсів визначає ступінь вібрації, а при певній їх кількості система вмикає попереджувальну або тривожну сигналізацію.

В іншому датчику удару – лазерному шок-сенсорі, контролюється положення відбитого дзеркальцем променя лазера, яке змінюється при вібрації від удару.

Є можливість залежно від амплітуди вібрації реалізувати дворівневий захист – попереджувальний та сигнальний. Є конструкції п'єзочутливих датчиків, де маса інерційного грузика при качанні кузова діє на чутливий кристал.

Датчики пониження напруги у бортовій мережі реагують на зміну напруги при увімкненні будь-якого електричного приладу (освітлення, запалювання) та монтуються безпосередньо в електричну схему автомобіля. Датчики спрацьовують при падінні напруги швидше ніж на 0,5 В за годину і відповідно вмикають сигналізацію, якщо інші датчики не спрацювали.

Для контролю салону використовують датчики радарного типу, які можуть бути радіохвильові, ультразвукові, інфрачервоні, мікрохвильові. їх відмінність у виді хвиль певної природи та частоти. Радарні систем основані на генерації хвиль певного типу та рівня, якими сканується контрольована зона із послідуючим вимірювання ступені спотворення хвиль при відбитті. Якщо сигнал спотворений більше порівняно із нормою, то датчик спрацьовує і система переходить у режим тривоги. Залежно від рівня системи це може бути попереджувальний, відлякуючий сигнал, або передача тривожного повідомлення на зовнішній блок контролю (пейджер, комп'ютер). Мікрохвильовий сканер найбільш чутливий і надійний, але не реагує на повільні рухи. Система з такими датчиками може мати дві охоронні зони – внутрішню і зовнішню, у яких реакція на появу посторонніх відповідно різна – попередження та сигналізація.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >