< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Терапія Нр-негативних виразок шлунка і дванадцятипалої кишки

Полягає в призначенні антисекреторних препаратів (інгібіторів протонної помпи, блокаторів Н2-гістамінових рецепторів в поєднанні з антацидним препаратом) й цитопротекторів (вісмуту субцитрат, сукральфат, ербісол). Тривалість лікування залежить від етіології локалізації, розмірів виразки і призначається в середньому впродовж 4-6-ти тижнів при дуоденальній локалізації виразкового дефекту та впродовж 6-8-ми тижнів при шлунковій локалізації виразки. Для лікування таких хворих використовують одну зі схем:

  • 1. Монотерапія інгібіторами протонної помпи (омепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол) в стандартній дозі 2 рази на день у першій половині дня або ІПП в поєднанні з антацидами, що не всмоктуються.
  • 2. Інгібітори протонної помпи чи блокатори Н2-гістамінових рецепторів у поєднанні з сукральфатом по 1 г за 30 хв до їжі, 3 рази впродовж 4-х тижнів.
  • 3. Колоїдного вісмуту субцитрат (гастро-норм, де-нол, віс-нол) 120 мг по 1 таблетці тричі на день за 30 хв до їди та 1 таблетку перед сном впродовж 4-8 тижнів. Препарат не слід запивати молоком. На фоні застосування препарату іноді помічають потемніння калу.
  • 4. Інгібітори протонної помпи в стандартній дозі 2 рази на день у першій половині дня у поєднанні з колоїдного вісмуту субцитратом 120 мг по 1 таблетці тричі на день за 30 хв до їди та 1 таблетку перед сном впродовж 4-8 тижнів.

Ефективність лікування при виразці шлунка контролюється ендоскопічно через 6-8 тижнів, а при дуоденальній виразці – через 2-4 тижні. Контроль за ерадикацією здійснюється неінвазивними тестами, не раніше, ніж через 4 тижні після терапії. При збереженні Нр показано проведення повторного курсу ерадикаційної терапії із застосуванням наступної схеми та подальшим контролем ефективності через 4-6 тижнів.

Підтримуюча терапія

Для профілактики загострень пептичної виразки шлунка і ДПК, а отже, і їхніх ускладнень, рекомендуються два види підтримуючої терапії:

  • 1. Безперервна (впродовж місяців і навіть років) підтримуюча терапія антисекреторним препаратом у стандартній/половинній дозі, наприклад, приймати щодня вранці по 20 мг омепразолу, 30 мг лансопразолу (ланцеролу), 20 чи 40 мг пантопразолу, 10 чи 20 мг рабепразолу або 20 чи 40 мг езомепразолу. Рідше рекомендують приймати ввечері по 20 мг фамотидину. Показаннями до проведення даної терапії є: неефективність проведеної ерадикаційної терапії; ускладнення ПВ (виразкова кровотеча чи перфорація); наявність супутніх захворювань, що вимагають застосування нестероїдних протизапальних препаратів; супутній ерозивно-виразковий рефлюкс-езофагіт; вік більше 60 років із щорічно рецидивуючим перебігом виразкової хвороби, незважаючи на адекватну курсову терапію.
  • 2. Терапія "за вимогою", що передбачає з появою симптомів, характерних для загострення виразкової хвороби, прийом одного з антисекреторних препаратів Н2-гістаміноблокаторів (фамотидин) чи інгібіторів протонної помпи (омепразол, лансопразол, пантопразол, езомепразол, рабепразол) у повній добовій дозі впродовж 3-х днів, а потім у половинній – впродовж 3-х тижнів. Якщо після такої терапії цілком зникають симптоми загострення, то її варто припинити, але якщо симптоми не купіруються чи рецидивують, то необхідно провести ФЕГДС й інші дослідження, як при загостренні хвороби. Показаннями до проведення терапії є поява симптомів захворювання після успішної ерадикації Нр (синдром повернення клініки).

Слід пам'ятати, що прогресуючий перебіг ПВ з рецидивом виразки в шлунку чи у дванадцятипалій кишці частіше пов'язаний з неефективністю ерадикаційної терапії і рідше – з реінфекцією, тобто з повторним інфікуванням СО гелікобактером пілорі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >