< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Діагностика, лікування та медична реабілітація псевдомембранозного ентероколіту

Псевдомембранозний ентероколіт (ПЕК) – важкий прояв антибіотико-асоційованого ураження кишечника із розвитком діарейного, інтоксикаційного, запального та колітичного синдромів, етіологічно пов'язаний з токсином Clostridium difficile.

Класифікація МКХ-10.

А04.7. Ентероколіт, викликаний Clostridium difficile.

Основні клінічні синдроми:

 • 1. Діарейний синдром.
 • 2. Абдомінальний больовий синдром.
 • 3.Інтоксикаційний синдром.
 • 4. Дегідратаційний синдром.
 • 5. Запальний синдром.

Основні ускладнення і наслідки:

 • 1. Токсичний мегаколон.
 • 2. Перфорація.
 • 3. Лейкемоїдна реакція.
 • 4. Зневоднення.
 • 5. Гіпопротеїнемія з анасаркою.

Діагностика псевдомембранозного ентероколіту

Найбільш типові скарги: рясна водяниста діарея до 15-30 разів на добу, іноді з домішками крові, що виникла на тлі прийому антибіотиків незалежно від терміну їх прийому (від 1-7 днів до 3-4 тижнів), біль у черевній порожнині по типу кишкової кольки, лихоманка, нездужання. При зневодненні приєднуються виражена слабкість, спрага, сухість в роті, зниження тургору шкіри, виникають судоми м'язів, захриплість голосу, зменшення сечовиділення.

При зборі анамнезу у хворих уточнюють вид і тривалість антибактеріальної терапії, на тлі якої виникли кишкові розлади, місце виникнення діарейного синдрому (частіше в лікувальному закладі), динаміку діарейного, больового та лихоманкового синдромів, епідеміологічний анамнез щодо гострих госпітальних кишкових розладів (у лікувальному закладі) та гострих кишкових інфекцій.

При огляді звертають увагу на забарвлення шкіряного покрову (блідість, ціаноз), ознаки зневоднення та електролітних порушень (сухість язика з вираженим нашаруванням і слизових оболонок, сухість і зниження тургору шкіри, поодинокі судоми м'язів, захриплість голосу, тахікардія, гіпотензія).

При пальпації виявляють підвищення температури тіла, болісність та бурчання по ходу кишечника, переважно у проекції ободової та сигмовидної кишки; рідко – випіт у черевну порожнину.

Лабораторна діагностика: в клінічному аналізі крові – виражений лейкоцитоз (>15,8 х 109/л), нейтрофільоз, зміщення лейкоцитарної формули вліво, токсична зернистість нейтрофілів та прискорення ШОЕ; в біохімічному аналізі крові – гіпопротеїнемія, гіпокальціємія, гіпокаліємія, гіпонатріємія, підвищення гострофазових білків, збільшення С-реактивного білка і серомукоїду.

В аналізах калу, копрограма – псевдомембрани, слиз, значна кількість лейкоцитів, рідко – кров; стул-тест – Clostridium difficile (токсин A/В), антиген в калі (ІФА); метод бактеріальної культури з дослідженням на цитотоксичність ("золотий стандарт" діагностики, проводять рідко).

Інструментальна діагностика:

 • Рентгенологічне дослідження (оглядова рентгенографія, іригоскопія; інформативність невисока) – розтягнення товстої кишки, дефекти наповнення, нерівномірне потовщення стінок, згладження гаустрації, зниження еластичності; при ускладненнях – токсичний мегаколон (d>6 см).
 • Фіброколоноскопія – характерні жовтувато-білі бляшковидні нашарування (псевдомембрани), щільно зчеплені зі СО, із-за чого при спробі зняти псевдомембрану може виникнути кровотеча. Псевдомембранозні нашарування, набряк і гіперемія СО частіше локалізуються в дистальних відділах ободової і в прямій кишці; можливі виразкування й крововиливи. Дистальна ділянка товстої кишки уражена у більшості пацієнтів, тому для діагностики часто застосовується ректосигмоїдоскопія.
 • Гістологічне дослідження – виражена запальна інфільтрація власної пластинки, субепітеліальний набряк і некроз СО, місцями – відсутність епітеліального шару.
 • Комп'ютерна томографія – потовщення стінки товстої кишки на 10-15 мм, що може бути фокальним чи розповсюджуватись на всю товсту кишку; може визначатися асцит, а контрастна речовина, попавши у складки кишки демонструє характерний "симптом акордеона".
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >