< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Федеральна служба охорони кордону – БГС (Bundesgrenzschutz – BGS)

до складу якої входять найбільш значимі спецпідрозділи GSG-9 і HOD, а також Група радіотелефонного і телеграфного зв'язку (Gruppe Femmeldewesendes Bundesgrenzschutzes – GFW des BGS), – є особливим видом поліцейських формувань і знаходиться безпосередньо у веденні Федерального міністра внутрішніх справ.

Правову основу її діяльності становлять ст. 73 Основного закону ФРН, яка надає Федерації виключне право законодавства в питаннях охорони кордонів, і ст. 87, яка передбачає створення особливих прикордонних органів. Федеральне відомство прикордонної охорони було засновано Федеральним Законом "Про Федеральну прикордонну охорону" (Bundesgrenzschutzgesetz) від 16.03.1951 р. У відповідності з ним федеральна прикордонна охорона (30 тис. чоловік) є поліцейським формуванням загальнофедерального значення. Її співробітники в правовому відношенні є не військовослужбовцями, а чиновниками, тобто державними службовцями.

До компетенції Федеральної прикордонної охорони відповідно до §§2-13 Закону "Про Федеральну прикордонну охорону" входять: 1) перевірка документів у осіб, які перетинають кордон ФРН, а також у підозрілих людей, які знаходяться в прикордонних районах, аеропортах і на великих залізничних вокзалах; 2) підготовка і розгляд матеріалів, необхідних для впізнання осіб і внесення даних на конкретного громадянина в картотеку обліку; 3) внесення даних на злочинців (німців та іноземців) в поліцейську інформаційну систему Німеччини (1NPOL) з метою їх розшуку і арешту, а також проведення інших поліцейських заходів; 4) контроль за обмеженням права проживання; 5) арешт іноземного громадянина в разі вчинення ним злочину; б) висилка іноземців, які підлягають видворенню з країни.

Структурно прикордонна охорона складається з підрозділів федеральної прикордонної поліції та служби "окремої" прикордонної поліції. Вища ланка в управлінні прикордонною охороною в цілому представлена інспектором Федеральної прикордонної поліїїії, який є керівником цього підвідділу в МВС ФРН. Середній рівень становлять 5 президій прикордонної поліції в містах Бад-Бранштадт, Берлін, Бонн, Кассель і Мюнхен. Нижчий рівень – 35 загонів (дивізіонів), розкиданих по країні та розбитих на сотні, взводи та групи. Чисельність загону – 570 осіб. їх діяльність забезпечують технічний відділ і відділ зв'язку. У своїй діяльності БГС зобов'язана тісно співпрацювати з поліцейськими органами Федеральних Земель. Особливу частину повноважень (у разі загрози існуванню або основам вільного демократичного ладу Федерації або який-небудь Федеральної Землі) Федеральної прикордонної охорони складають норми, передбачені ст. 91 Основного закону. При цьому підрозділи прикордонної охорони можуть бути використані на всій території ФРН. Підрозділи БГС зобов'язані підтримувати дії "окремої" прикордонної поліції. Вони, по суті, є оперативним військовим резервом МВС ФРН для проведення великих операцій на території країни.

Для вирішення спеціальних завдань до структури прикордонної поліції входять: Федеральна морська поліція, чотири авіазагону повітряної поліції і група GSG-9. Підрозділ з боротьби з тероризмом (Grenzschutzgruppe GSG-9) був створений в 1972 р. після інциденту під час Олімпійських ігор у Мюнхені. У цій групі служать співробітники поліції і прикордонники. Вони проходять посилену підготовку з багатьох дисциплін, починаючи з плавання і закінчуючи карате і метанням ножів, впевнено володіють стрілецькою зброєю від револьвера до снайперської гвинтівки. Групою керують командир і два його заступника. До складу підрозділу входять три бойових взводу і чотири взводу обслуговування. Бойовий взвод складається з п'яти відділень по шість чоловік у кожному. Середній конкурс при наборі кандидатів у віці від 20 до 25 років – не менше двох осіб. Особи, які успішно склали іспити, проходять восьмимісячне навчання. Рішення про використання GSG-9 приймає федеральний Міністр внутрішніх справ.

У створенні GSG-9 велику допомогу надало "Підрозділ загальної розвідки 269" Ізраїлю, котра виникла на базі антитерористичного підрозділу, організованого генералом А. Шароном, яке відоме операцією в Ентеббе, а також звільненням 90 пасажирів літака компанії Sabena, захопленого терористами в аеропорту Лод у 1972 р.

З метою ефективної боротьби з терористичними організаціями в Європі GSG-9 співпрацює з аналогічними підрозділами інших європейських держав і, зокрема, з французьким підрозділом швидкого реагування ("RAID"). їхня взаємодія стала активною у 80-і pp. ХХст., коли правоохоронні органи ФРН і Франції в результаті проведення спільних оперативних заходів встановили активні зв'язки німецьких терористичних організацій (зокрема, RAF) з французькими (наприклад, "Aetion Directe"). Німецькі та французькі антитерористичні підрозділи провели низку спільних операцій, внаслідок яких було заарештовано особливо небезпечні терористи і було розгромлено декілька баз терористичних груп.

До складу федеральної прикордонної охорони, крім вищеназваних підрозділів, входить Дирекція прикордонної охорони (штаб-квартира у м. Кобленці) та підпорядковані їй 10 управлінь, які безпосередньо керують так званою "єдиною поліцейською службою" у прикордонній смузі, котра складається з 65 прикордонних постів.

У відповідності зі спеціальними угодами, укладеними урядом ФРН з трьома Федеральними Землями, в портах Бремерхаффен і Гамбург кордон охороняють не підрозділи БГС, а співробітники місцевої поліції охорони порядку на воді, а кордон Баварії – баварська прикордонна поліція.

Баварська прикордонна поліція є особливістю вільної держави Баварія. В її обов'язки входить перш за все поліцейський контроль за рухом через кордон Баварії на прикордонних постах, а також патрулювання кордону. Президія баварської прикордонної поліції підпорядкований Баварському державному міністерству внутрішніх справ. До складу цієї поліції входять 18 інспекцій та 95 постів (станцій).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >