< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості місця і ролі бундесверу в системі забезпечення оборони та інформаційної безпеки Німеччини

Важливо відзначити, що у ФРН, як у правовій та демократичній державі, немає практики використання Бундесверу для забезпечення правопорядку. Це пояснюється тим, що, по- перше, застосування збройних сил як інструменту насильства в житті суспільства суперечить основам демократії і, по-друге, в державі досить ефективно діє механізм мирного вирішення соціальних конфліктів, а також за участю поліцейських підрозділів, що дозволяє не допускати великомасштабних силових акцій для "встановлення" або "відновлення" правопорядку в державі.

Служба військової контррозвідки (Військова служба безпеки) – МАД (Amt fur den militarischen Abschirmdienst – MAD) -підпорядкована Федеральному міністрові оборони і входить до складу Центральних органів військового управління Бундесверу. МАД виконує функції внутрішньої секретної служби, яка здійснює оперативну діяльність всередині Бундесверу, має аналогічні з БФФ і ЛФФ контррозвідувальні функції та повноваження, котрі діють у цивільній сфері, але військова контррозвідка виконує подібні завдання в межах Бундесверу. У той же час МАД як відомча спецслужба підлягає тим же обмеженням і контролю з боку уряду, парламенту і відомчих військових контролюючих органів.

МАД займається отриманням агентурно-оперативної інформації (відомостей, повідомлень і документів): 1) про екстремістські прояви та інші небезпечні для держави дії і спрямування; 2) про розвідувальну діяльність на користь "іноземних держав", котра може бути скоєна військовослужбовцями Бундесверу; а також здійснює контррозвідувальний захист німецьких військовослужбовців. Співробітники інформаційно-аналітичного підрозділу МАД на підставі оцінки, аналізу та узагальнення відомостей про екстремістські, терористичні, шпигунські спрямування проти військових об'єктів та про інші загрози безпеці Бундесверу готують звіти та повідомляють про це військово-політичному керівництву ФРН для прийняття адекватних рішень.

У зв'язку з використанням німецьких військ за кордоном компетенція МАД більше не зможе обмежуватися територією Німеччини. Нині вирішується питання про надання права у певних випадках діяти й в зарубіжних місцях дислокації Бундесверу. У середині вересня 2003 р. Федеральний уряд прийняв поправку до закону, в результаті чого МАД дозволено займатися агентурно-оперативною діяльністю за кордоном у тих місцях, "де знаходяться військові частини та споруди німецьких військ". До інформаційних завдань відноситься, приміром, перевірка на предмет безпеки місцевої робочої сили, яка працює в місцях дислокації частин Бундесверу. Поза таборами Бундесверу отриманням інформації поки що, як і раніше, покладено на БНД. Але й в цьому випадку МАД отримує розширені права на використання та аналіз зібраної БНД інформації. Аналіз може поширюватися й на осіб або групи, які можуть становити загрозу для дислокованих в іноземних країнах німецьких солдатів. МАД отримує свої відомості з відкритих джерел, за допомогою власної агентури серед військовослужбовців та із числа осіб з оточення, в ході відкритих розслідування та опитування, з повідомлень, що надходять з військ, а також шляхом отримання інформації від інших органів безпеки. При організації протидії шпигунству та екстремізму МАД використовує агентурно-оперативні засоби, але офіційно німецька влада заперечує наявність у військової контррозвідки агентурної мережі в Бундесвері.

Президенту МАД підпорядковані 6 відділів: 1. Відділ центральних завдань (ZA) – загальні питання військової служби та адміністрація. 2. Відділ І – спеціальні завдання. 3. Відділ 2 – боротьба з екстремізмом. 4. Відділ 3- контррозвідка. 5. Відділ 4 – захист особового складу/ матеріальне і соціальне забезпечення; 6. Відділ 5 – технічна підтримка. Крім того, по всій Німеччині дислоковані 14 відділень МАД в містах Кіль, Ганновер, Вільгельмсхафен, Дюссельдорф, Мюнстер, Майнц, Кобленц, Штутгарт, Карлсруе, Мюнхен, Амберг, Лейпциг, Гельта і Росток.Німецькі GLADIO-структури (війська спеціального призначення, розвідувально-диверсійні підрозділи).

Розвідувальне відомство бундесверуАНБв (Amtfur Nachrichtenwesender Bundeswehr – ANBw) є основним відомчим органом військової розвідки для визначення та оцінки військових позицій іноземних держав. У 1998 р. відбулася його передислокація з Бад Нойенар Арвайлер в Гельсдорф. Одночасно відомо, що у нині створене Командування стратегічної розвідки Бундесверу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >